Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για μουσικο εξοπλισμο


alexargir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσαι τυχερος που εχεις στη διαθεση σου 40,000 να παρεις μουσικο εξοπλισμο μονομιας. Εγω (οπως μαλλον και η πλειοψηφια) δεν ειχα ποτε αυτη τη δυνατοτητα.

 

Πιστευω ομως οτι εχει τη μαγεια του να ανακαλυψεις μονος σου, σιγα σιγα, τι σου αρεσει, τι θελεις και εν τελει τι πραγματικα χρειαζεσαι.

 

Παντως αν μπεις στο τρυπακι της αγορας εξοπλισμου (ειδικα με το budget που διαθετεις) θα κολησεις απο τον ιο του GAS (ιατρικος ορος... θα τον μαθεις στο 1ο ετος  :P).

 

Καλες αγορες με συνεση και μετριοπαθεια.

 

Υ.Γ.: Νομιζω ειναι πιο σημαντικο, αρχικα να επενδυσει καποιος χρηματα στο να μαθει καλα κιθαρα απο το να παρει super-duper εξοπλισμο. Προσωπικα, προτιμω εναν καλο κιθαριστα με μετριο εξοπλισμο (που ομως καταφερνει και βγαζει αξιοπρεπη ηχο) παρα εναν κατω του μετριου με αριστο εξοπλισμο που δεν μπορει να τον αξιοποιησει. Γιατι στο κατω κατω, η κιθαρα δεν κανει τον κιθαριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε θα έγραφα στο θρεντ.. Γιατί είναι μια τρύπα στο νερό.. Κάποιοι καλά κάνουν και του τα χώνουν.. Και εγώ δε θα το παίξω καλός..

Πόσοι από δω μέσα που απαντήσαμε έχουν μουσικό εξοπλισμό που ξεπερνάει τα 5.000€ .. Οπότε τι να του προτείνουμε.. Εκτός και αν του πούμε να πάει να πάρει καμία 15αριά strat για να συμπληρώσει τα χρήματα.. Τώρα ας υποθέσουμε ότι ισχύει το πόσο 40.000.. Να μου πει ο πατέρας μου αν περάσεις ιατρική θα σου παρω ενα αυτοκίνητο ,να πω εντάξει.. Τώρα εσύ ρε Φιλε αν πάρεις εξοπλισμό 40.000 θα ξέρεις να τον χρησιμοποιήσεις? Πχ αν σου φέρω ενα σύστημα P.A θα ξέρεις να το στήσεις ρυθμίσεις σωστά? Και για να μη λέω πολλά.. Όσο να'ναι στον κόσμο της μουσικής ποτέ δεν ηταν "αποδεκτες" οι περιπτώσεις του τύπου μου πήρε ο μπαμπάς μου μια κιθάρα 2.500 χωρίς να ξέρω που πάνε τα τέσσερα..σε αντίθεση μ αυτούς που κάνουν κρα να πάρουν κάτι που αγαπάνε πολύ και είναι και παιχτουρια δυνατά... Μιλάω ειλικρινά και ελπίζω κάποιοι να με καταλαβαίνουν.. Εγώ Φιλε δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω σ αυτό το θρεντ γιατί ο εξοπλισμός μου δε ξεπερνάει τα 5.000 δυστυχώς ή ευτυχώς...

*και να μη περνούσες ιατρική, θα μπορούσες να πληρώσεις και να σπουδάσεις ιατρική.. όλα με τα χρήματα γίνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη fender νομίζω ότι με την Eric Johnson θα είσαι οκ αρκεί να σου έρχεται στα χέρια σου... Υποθέτω ότι δεν έχεις κάποιο γκρουπ (δεν το έγραψες τουλάχιστον) και δεν έχεις ανάγκες για live... Ο σουπερ ντουπερ μεγάλος ενισχυτής λάμπα ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ, εκτός αν θέλεις να μελετάς και να σε ακούει όλη η πόλη... Χτύπα το μικρό ΥΑΜΑΗΑ ΤΗR10 για να μπορείς να παίζεις μέρα νύχτα σε χαμηλές εντάσεις που είναι ότι καλύτερο αλλά ακρίβο για τον πολύ κόσμο!!!

 

Στην ίδια λογική αντί να πάρεις 5-6 πετάλια με μια πεταλιέρα πχ ZOOM G5, θα έχεις μια πλούσια γκάμα ήχων και τη δυνατότητα να γράφεις δικές σου λούπες και να τζαμάρεις και σύνδεση με υπολογιστή...

 

Τα δυο μηχανάκια που σου προτείνω είναι πιο κατάλληλα για να ευχαριστηθείς τις κιθάρες σου και να περάσεις ουσιαστικό χρόνο τόσο μελέτης όσο και για να γουστάρεις...

 

Εκτός από την παραπάνω κιθάρα και κάποια σύγχρονα μοντέλα με compound ταστιέρα της Fender θα είναι τρομερή επιλογή...

 

Εάν δεν υπάρχουν live στον ορίζοντα στήσε έναν εξοπλισμό ποιο κοντά στις δυνατότητες να τον αξιοποιήσεις σπίτι σου... θα τα ευχαριστηθείς καλύτερα...

 

Το σετ με μεγάλη λαμπα και πετάλια είναι πιο καταλληλο για άλλες χρήσεις και δεν σου δίνει την ευελιξία που έγραψες ότι θέλεις να τα μεταφέρεις πάνω κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη....chin2.gif

20.000€ για κιθαριστικο εξοπλισμο? Πολλα...

Τι να σε κανω που δεν εισαι πληκτρας να σου πω να αγορασεις 4-5 κομματια και θα ειχες καθαρισει και τα...40.000€. ;D ;D

 

Οτι και να παρεις παντως καλοπαιχτα να'ναι. Και μη τρελαινεσαι, δεν ειναι αναγκη να τα χαλασεις ολα με την μια. Μ'αυτα που σου εγραψε ο Superfunk πιστευω οτι θα εισαι καλυμμενος για παρα πολυ καιρο και θα σου μεινουν και λεφτα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη τρελαινεσαι, δεν ειναι αναγκη να τα χαλασεις ολα με την μια.

Φυσικά και πρέπει να τα χαλάσει με τη μία (τα λεφτά είναι για να τα τρώμε!)...για να του ξαναδώσει ο μπαμπάς του ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη....chin2.gif

20.000€ για κιθαριστικο εξοπλισμο? Πολλα...

Τι να σε κανω που δεν εισαι πληκτρας να σου πω να αγορασεις 4-5 κομματια και θα ειχες καθαρισει και τα...40.000€. ;D ;D

 

Οτι και να παρεις παντως καλοπαιχτα να'ναι. Και μη τρελαινεσαι, δεν ειναι αναγκη να τα χαλασεις ολα με την μια. Μ'αυτα που σου εγραψε ο Superfunk πιστευω οτι θα εισαι καλυμμενος για παρα πολυ καιρο και θα σου μεινουν και λεφτα.

 

Και γω αν είχα 40.000 θα χώριζα τη γυναίκα μου. Πλάκα κάνω. Θα αγόραζα το παρακάτω.

Αρχίζοντας μάλλον από Το Σκαμπό.

 

8770-Sounds-of-Harmony_Art-Case.jpg

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και πρέπει να τα χαλάσει με τη μία (τα λεφτά είναι για να τα τρώμε!)...για να του ξαναδώσει ο μπαμπάς του ;)

Ξερεις τι απαντηση θα επαιρνε απ'τον μπαμπα του αν του ελεγε "Father, χαλασα και τα 40.000€. Εχεις κανα ψιλο ακομα να μου δωσεις"?

Δεν μπορω να γραψω εδω την απαντηση, μας διαβαζουν και ανηλικοι, αλλα φανταζομαι παει ο νους σου...shy.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις τι απαντηση θα επαιρνε απ'τον μπαμπα του αν του ελεγε "Father, χαλασα και τα 40.000€. Εχεις κανα ψιλο ακομα να μου δωσεις"?

Εάν ο μπαμπάς σου, σου δίνει για πρώτο αυτοκίνητο 40.000...μάλλον δεν είναι η απάντηση που σκέφτεσαι :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου