Προς το περιεχόμενο

Ταινίες που αξίζουν!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις δικιο.

 

Επαναφερω το θεμα με την νεα ταινιαρα του Ridley Scott

 

 

ναι, αυτό μου άρεσε πολύ.

Τα συγχαρητήρια μου  και στους τεχνικούς advisor της ταινίας. :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

3η λίστα μου για το Taste Of Cinema, οσκαρικής φύσεως λόγω εβδομάδας. 30 σπουδαίοι ενεργοί ηθοποιοί που δεν έχουν λάβει υποψηφιότητα για Όσκαρ μέχρι σήμερα: http://www.tasteofcinema.com/2016/the-30-greatest-living-actors-who-have-never-been-nominated-for-an-oscar/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι ζωές των άλλων (The Lives of Others)

 

Η ζωή στον... σοσιαλιστικό παράδεισο της Ανατολικής Γερμανίας, την δεκαετία του '80, μέσα από τα «αυτιά» της Stasi.

 

Εκπληκτική ταινία, μια από τις καλύτερες της περασμένης δεκαετίας (2006), που δικαίως κέρδισε το Oscar καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας και το αντίστοιχο BAFTA.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αυτό μου άρεσε πολύ.

Τα συγχαρητήρια μου  και στους τεχνικούς advisor της ταινίας. :-)

 

Εμένα πάλι ρε παιδιά δε μου άρεσε. Είχα διαβάσει το βιβλίο, το οποίο είχε ένα ενδιαφέρον γιατί έδειχνε τον πρωταγωνιστή να λύνει συνεχώς προβλήματα. Δε θα συγκρίνω την ταινία με το βιβλίο (έτσι κι αλλίως δεν ήταν και η βίβλος) αλλά την βρήκα άνευρη, άνοστη, ανούσια . Μια εντελώς προβλέψιμη και βαρετή ιστορία επιβίωσης που παρά τα εφέ δε συγκινεί. Προσωπικά γούστα βέβαια.

 

Οι ζωές των άλλων (The Lives of Others)

 

Η ζωή στον... σοσιαλιστικό παράδεισο της Ανατολικής Γερμανίας, την δεκαετία του '80, μέσα από τα «αυτιά» της Stasi.

 

Εκπληκτική ταινία, μια από τις καλύτερες της περασμένης δεκαετίας (2006), που δικαίως κέρδισε το Oscar καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας και το αντίστοιχο BAFTA.

 

Αυτή μάλιστα. Συμφωνώ και επαυξάνω. Καταπληκτική ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άλλη μια που με είχε ενθουσιάσει ήταν Η Πτώση (Der Untergang) του 2004.

 

Οι τελευταίες ημέρες του Χίτλερ στο καταφύγιο της καγκελαρίας (και αυτή γερμανική ταινία).

 

Φοβερές ερμηνείες και καταπληκτική σκηνοθεσία που σε έβαζε σε αυτό το κλειστοφοβικό σκηνικό του τέλους.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ζωές των άλλων (The Lives of Others)

 

Η ζωή στον... σοσιαλιστικό παράδεισο της Ανατολικής Γερμανίας, την δεκαετία του '80, μέσα από τα «αυτιά» της Stasi.

 

Εκπληκτική ταινία, μια από τις καλύτερες της περασμένης δεκαετίας (2006), που δικαίως κέρδισε το Oscar καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας και το αντίστοιχο BAFTA.

+1000

 

Άλλη μια που με είχε ενθουσιάσει ήταν Η Πτώση (Der Untergang) του 2004.

 

Οι τελευταίες ημέρες του Χίτλερ στο καταφύγιο της καγκελαρίας (και αυτή γερμανική ταινία).

 

Φοβερές ερμηνείες και καταπληκτική σκηνοθεσία που σε έβαζε σε αυτό το κλειστοφοβικό σκηνικό του τέλους.

 

Και 1000 ακόμα = 2000

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια που με είχε ενθουσιάσει ήταν Η Πτώση (Der Untergang) του 2004.

 

Οι τελευταίες ημέρες του Χίτλερ στο καταφύγιο της καγκελαρίας (και αυτή γερμανική ταινία).

 

Φοβερές ερμηνείες και καταπληκτική σκηνοθεσία που σε έβαζε σε αυτό το κλειστοφοβικό σκηνικό του τέλους.

 

Και αυτή καλή. Επίσης θυμάμαι μια ακόμα Γερμανική που μου είχε κάνει καλή εντύπωση. Το Κύμα,

http://www.imdb.com/title/tt1063669

 

Που δείχνει πως ένα, πειρματικού τύπου, μάθημα στο σχολείο με θέμα τον ρατσισμό βγαίνει εκτός ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και αυτή καλή. Επίσης θυμάμαι μια ακόμα Γερμανική που μου είχε κάνει καλή εντύπωση. Το Κύμα,

http://www.imdb.com/title/tt1063669

 

Που δείχνει πως ένα, πειρματικού τύπου, μάθημα στο σχολείο με θέμα τον ρατσισμό βγαίνει εκτός ελέγχου.

 

Ναι καλό ήταν. Η δύναμη της ιδέας που αποκτά την δική της υπόσταση και μετά άντε να την σταματήσεις...

 

Και μια και πιάσαμε τις γερμανικές ταινίες, αυτή που δεν με ενθουσίασε ήταν η «λευκή κορδέλα», που είχε γίνει τόσος ντόρος.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι καλό ήταν. Η δύναμη της ιδέας που αποκτά την δική της υπόσταση και μετά άντε να την σταματήσεις...

 

Και μια και πιάσαμε τις γερμανικές ταινίες, αυτή που δεν με ενθουσίασε ήταν η «λευκή κορδέλα», που είχε γίνει τόσος ντόρος.

 

Δεν την ξέρω καθόλου.

 

Άσχετο με τα άλλα αλλά επίσης λατρεύω τις παλιές ταινίες του Eddie Murphy:

 

http://www.imdb.com/title/tt0094898/

 

http://www.imdb.com/title/tt0086465/?ref_=tt_rec_tt

 

κλπ.

 

Εντάξει είναι λίγο Αμερικανιές και ριχές αλλά εμένα με διασκεδάζουν πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου