Προς το περιεχόμενο

Ταινίες που αξίζουν!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το πάμε στο B&W Hollywood γενικά και στον Sidney Lumet ειδικά, ο κατάλογος είναι μακρύς.  ;D ;D ;D ;D

 

++

 

Το "12 Angry Men" είναι ταινία σταθμός. Μνημείο σκηνοθεσίας Λιούμετ και ερμηνείας από τον Χένρι Φόντα αλλά και όχι μόνο. Ο Λιούμετ δίνει μαθήματα για το πώς στήνεται ένα ψυχολογικό θρίλερ (ο ορισμός του ψυχολογικού θρίλερ βασικά) με όλη τη δράση να εκτυλίσσεται σε ένα δωμάτιο. Είμαι σίγουρος ότι την ταινία, αν την είδε ο Χίτσκοκ, θα την ζήλεψε.

 

Και μια που σχολίασα, να παραθέσω κι εγώ την πρότασή μου:

 

http://www.imdb.com/title/tt0078841/?ref_=nm_knf_i2

 

Being There με τον Πήτερ Σέλερς. Ένας κολοσσιαίος ηθοποιός που έγινε σταρ από τις σαχλαμαρίτσες του Μπλέικ Έντουαρντς (διόρθωσις), οι οποίες αν δεν τον είχαν πρωταγωνιστή θα πήγαιναν άπατες. Κατά την ταπεινή μου άποψη ένας από τους σπουδαιότερους κινηματογραφικούς ερμηνευτές όλων των εποχών.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Κατά την ταπεινή μου άποψη ένας από τους σπουδαιότερους κινηματογραφικούς ερμηνευτές όλων των εποχών.

 

Σπύρε αυτό θα αρκούσε, ο Πήτερ, έχει παίξει με τόσους πολλούς σκηνοθέτες που δεν ''κρέμεται'' από κανέναν Έντουαρντς, τον οποίο αδικείς κατάφωρα, αν και αυτό είναι θέμα γούστου.

 

Παράκληση, όταν προτείνεται ταινίες, να βάζετε λινκ που να ημπορούμε να τις βλέπουμε και ολόκληρες. Δεν έχει καμιά αξία να με προτείνεται να ''νοικιάσω'' κάτι που εσείς θεωρείτε υπέροχο. 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φελινίζει .Συγχρονο Ιταλικόν αριστουργημα.Μαστ σι.

 

Είχα την εντύπωση ότι οι λέξεις "Σύγχρονο Ιταλικόν" και "αριστούργημα" δε χρησιμοποιούνται στην ίδια πρόταση, μιας και έχω να δω καλή (για τα γούστα μου) ιταλική ταινία, εδώ και πολύ καιρό.

 

Θα το δω και θα ενημερώσω.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρε αυτό θα αρκούσε, ο Πήτερ, έχει παίξει με τόσους πολλούς σκηνοθέτες που δεν ''κρέμεται'' από κανέναν Έντουαρντς, τον οποίο αδικείς κατάφωρα, αν και αυτό είναι θέμα γούστου.

 

+10

 

Η  παρεξηγήσιμη "ελαφρότητα" του Edwards έβγαλαν μεγαλειώδεις σκηνές όπως αυτή

 

https://www.youtube.com/watch?v=0fICVCI6EfQ

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα την εντύπωση ότι οι λέξεις "Σύγχρονο Ιταλικόν" και "αριστούργημα" δε χρησιμοποιούνται στην ίδια πρόταση, μιας και έχω να δω καλή (για τα γούστα μου) ιταλική ταινία, εδώ και πολύ καιρό.

 

Θα το δω και θα ενημερώσω.  :)

 

 

Τηρουμένων των αναλογιών. Δεν είναι και La Notte  ;D

Όχι, είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον οποίο αδικείς κατάφωρα

 

Ναι έχετε δίκιο, το παράκανα. Λέγοντας "σαχλαμαρίτσες" τις ταινίες του Έντουαρντς, δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι είναι για τα σκουπίδια. Για την ακρίβεια, το Πάρτυ π.χ. είναι μακράν η πιο αστεία ταινία που έχω δει ποτέ. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι το μεγαλύτερο κομμάτι της επιτυχίας τους, εμπορικής και καλλιτεχνικής, οφείλεται στον Σέλερς. Χωρίς αυτόν πιστεύω, θα ήταν απλά κάποιες ακόμα διασκεδαστικές κωμωδίες στο ίδιο σκαλί με τις δεκάδες άλλες της συγκεκριμένης εποχής και αισθητικής.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχετε δίκιο, το παράκανα. Λέγοντας "σαχλαμαρίτσες" τις ταινίες του Έντουαρντς, δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι είναι για τα σκουπίδια. Για την ακρίβεια, το Πάρτυ π.χ. είναι μακράν η πιο αστεία ταινία που έχω δει ποτέ. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι το μεγαλύτερο κομμάτι της επιτυχίας τους, εμπορικής και καλλιτεχνικής, οφείλεται στον Σέλερς. Χωρίς αυτόν πιστεύω, θα ήταν απλά κάποιες ακόμα διασκεδαστικές κωμωδίες στο ίδιο σκαλί με τις δεκάδες άλλες της συγκεκριμένης εποχής και αισθητικής.

 

+1

Αυτό άλλωστε καθίσταται σαφές αν δει κανείς άλλες ταινίες που έκανε ο Edwards.

 

Από την άλλη, αν δει κάποιος το Strangelove καταλαβαίνει ακόμα περισσότερα για τον Sellers.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Being There ειναι απίστευτη ταινια όπου πρωταγωνιστεί ο Sellers, οποιος την εχει δει ξερει

http://www.imdb.com/title/tt0078841/

Ηταν σπουδαίος ηθοποιος, τεραστιος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη, αν δει κάποιος το Strangelove καταλαβαίνει ακόμα περισσότερα για τον Sellers.

 

Ένας ηθοποιός που πρωταγωνίστησε (ανάμεσα σε δεκάδες άλλες) στο Dr Strangelove, The Ladykillers, I'm All Right Jack, The Mouse That Roared και Murder by Death, είναι κρίμα να έχει μείνει στη μνήμη (ειδικά του Ελληνικού κοινού) για τα ψιλομπουρλέσκ Pink Panther ....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το The Marian φαινεται καλο. Είναι λεει αποστολή στον Αρη και ενας αστροναύτης (Matt Damon) χανεται και θεωρείται νεκρος. Και μενει 5 χρονια μονος εκει στο θερμοκηπιο. Ναυαγος + science fiction = win!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου