Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αλλά η αντικαπνιστική μανία έχει να κάνει με την υγεία αυτών που δε καπνίζουν, τέλος πάντων.

 

Η καπνιστική μανία έχει να κάνει με το δικαίωμα στο τσιγάρο, που είναι μπούρδα by default.

 

Ή κάνω λάθος;

 

Kανενα λαθος Νικολα. ;)

 

Eχουμε παραδεχτει οτι το τσιγαρο σκοτωνει.

Ειμαστε,οι περισσοτεροι,ΥΠΕΡ του αντικαπνιστικου.

Εχουμε παραδεχτει την ανοησια μας και την ''αρρωστια'' μας.

Ειμαστε υπερ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΩΝ απο καπνους μπαρ εστιατοριων  κτλ.

 

Οι αντικαπνιστες δε βλεπω να ειναι διαλλακτικοι παντως.

Βρίσκεις πως γενικεύω; Σε προκαλώ να μου υποδείξεις ΕΝΑΝ χώρο που οι καπνιστές σέβονται.

 

Όσο για τη δήθεν "αντικαπνιστική μανία", καταλαβάινεις τι μου λες; Ότι όταν κάποιοι ξεκινήσουν να αντιδρούν απέναντι σε ξεκάθαρα και αποδεδειγμένα βλαπτική/ενοχλητική συμπεριφορά κάποιων άλλων που όλη τους τη ζωή υφίστανται, αυτομάτως κατατάσσονται στους "μανιακούς";

 

Σοβαρολογείς;;;;;; Σϊγουρα όχι, σε θεωρώ πολύ σοβαρότερο άτομο.

Μιλωντας για τον εαυτο  μου,σεβομαι το σπιτι μου,το  χωρο εργασιας μου,το σπιτι φιλων που ειναι μη-καπνιστες.

 

Η λεξη μανια δεν εχει παντα  αρνητικη χροια.

Παντως οχι,δεν εννοω αυτο.Δεν ειναι αρρωστοι οσοι δε θελουν το τσιγαρο.Εννοω τη  ''μοδα'' που μας ερχεται εκ δυσμας και  οπως ειπε και ο Τζαζτζοκερ ξεκινησε απο τον  πολεμο ασφαλιστικων-καπνοβιομηχανιων.

 

gdevelek..ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ,του συγκεκριμενου.

 

Εχω το δικαιωμα να πιστευω πως υπαρχει τροπος ικανοποιησης ολων?

 

Και το δικαιωμα να πιστευω  οτι ο πολεμοςτων πολυεθνικων κινει τις μαζες?

Απλα αυτη τη φορα,προς το  καλο της δημοσιας  υγειας. :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα υπαρχουν,πηγαινε σε οποιοδηποτε ελληνικο εστιατοριο.. ;D

 

Φαντασου ομως ρε φιλε ΕΘΙΣΜΟΣ...ουτε για να..φας να μη μπορεις να σταματησεις να φουμαρεις...

 

ΜΕ ΝΟΜΟ να υπαρχουν.

 

Αστο,ειπαμε,ειναι αρρωστια. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις πως γενικεύω; Σε προκαλώ να μου υποδείξεις ΕΝΑΝ χώρο που οι καπνιστές σέβονται.

Τα πλοία της ακτοπλοίας και τα αεροπλάνα......... μέχρι πριν κάποια τέρμινα και στο L Βενιζέλος, που πλέον υπάρχουν γυάλες για καπνιστές ;D.

Στον ΟΣΕ, υπάρχει άτυπη ασυλία στις άκρες των βαγονιών- στις εισόδους- και κάποιες φορές, ακόμη και στο μπαρ

Στα ΚΤΕΛ από πολύ παλιά 80 που ανεβοκατέβαινα, σπάνια υπήρχε ανοχή.

 

Αν θες να επιβάλεις κάτι, πάντα υπάρχει ο τρόπος............επαναλαμβάνω όμως και παρότι καπνιστής, πως ή υπάρχει ΚΑΘΟΛΙΚΗ απαγόρευση, ή διαφορετικά παίζουμε τις κουμπάρες και κοιτάζουμε συμφέροντα ''φίλων'', εκεί εξανίσταμαι και μου έρχεται να σου φυσήξω το καπνό στη μούρη ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλωντας για τον εαυτο  μου,σεβομαι το σπιτι μου,το  χωρο εργασιας μου,το σπιτι φιλων που ειναι μη-καπνιστες.

 

Δεν μιλάμε για ΣΕΝΑ εδώ, ούτε για τον ΛΚ, αλλά για τους καπνιστές γενικά. Μην υπεκφεύγεις. Ξέρεις πολύ καλά ότι οι καπνιστές στην Ελλάδα χαίρουν ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΣΥΔΟΣΙΑΣ. Και ο αντικαπνιστικός νόμος έχει γίνει κουρελόχαρτο.

 

Βρισκόμουν σε ασανσέρ στο πανεπιστήμιο Πειραιά με δύο καθηγητές και ένα φοιτητή που κάπνιζε μέσα στο ασανσέρ. Ο ένας καθηγητής του έκανε παρατήρηση, κι ο φοιτητής τσαμπουκαλεμένα απάντησε "το γράφει πουθενά εδώ ότι απαγορεύεται;"¨

 

Τι καθόμαστε και συζητάμε; Καπνιστικός φασισμός υπάρχει, όχι αντικαπνιστική μανία...

 

Τα πλοία της ακτοπλοίας και τα αεροπλάνα.........

 

Μα δεν τους ΠΑΙΡΝΕΙ να καπνίζουν εκεί, δεν το κάνουν απο σεβασμό! Εκει ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ να μην καπνίζουν! Ρώτησα ποιούς χώρους ΣΕΒΟΝΤΑΙ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι και ψευτακος  ;)

 

δε με ΝΟΙΑΖΕΙ ειπα,οχι δε πειραζει,

 

απο τη στιγμη που ο ΝΟΜΟΣ το απαγορευει φυσικα και δεν θα πρεπει κανεις να καπνιζει εκει που απαγορευεται,εκει που επιτρεπεται ας καρκινιασει οσο τραβαει η ψυχη του.

 

εγω δεν ειμαι..νομικος  για να κρινω τον νομο οπως εσυ...ειμαι αφελης Γερμανοτσολιας   ;D και πιστευω οτι γινεται επειδη το παθητικο καπνισμα πρεπει να σταματησει.

 

anyway με την ελληνικη παρανοια δεν μπορω να ασχοληθω παραπανω απο 5 ωρες τη μερα οποτε αποχωριω... ;D

Για την ακρίβεια, είπες πως τα έκανες επάνω σου-Χ@ΣΤΗΚΕΣ- για το νόμο, απλά να μην ενοχλείσαι εσύ, εκεί που πηγαίνεις, ΕΣΥ. Είναι μία ασφαλώς ενδιαφέρουσα άποψη για την εφαρμογή των νόμων. Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να αναμασάμε τα γίδια και τα μοσχάρια, είπα εξ αρχής πως ο νόμος, είναι νόμος, αρκεί να έχει εφαρμογή παντού στη προκειμένη, δεν έχει, αφήνει παραθύρια, ίσως για να εξαερίζονται οι χώροι ;D ;D

 

Σόρυ ρε φίλως για το Λιδορίκι, αλλά είναι υπέροχη κωμόπολη, μακάρι να ήσουν από κει, κατά τη γνώμη μου, είναι ομορφότερα απ το Τόκιο, το Βαρελίνο και την απαίσια-και για μένα- Αθήνα

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρατιέμαι άλλο... έπηξα με τις χειρουργικές μάσκες...

 

Θα τρολαρω*

 

3:37 IGGY: "I feel sorry for the suckers... Still puffing away"

 

 

*

δεν trollaro, αστειευομαι με βάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μα δεν τους ΠΑΙΡΝΕΙ να καπνίζουν εκεί, δεν το κάνουν απο σεβασμό! Εκει ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ να μην καπνίζουν! Ρώτησα ποιούς χώρους ΣΕΒΟΝΤΑΙ!!

 

Ας μη κάνουμε διάλεξη γαι το τι σημαίνει ΣΕΒΟΜΑΙ, ας αρκεστούμε στο αν είμαστε πολίτες, ή υπήκοοι και στο αν οι νόμοι έχουν επιλεκτική εφαρμογή, όπου-όταν και αν..................επομένως αν μπορείς να επιβάλεις το νόμο, όπως συμβαίνει με τους υπηκόους των ''πολιτισμένων'' κατ' εσένα χωρών.

Επίτρεψέ μου να έχω την άποψη πως αυτό το ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ των ''πολιτισμένων'' βασίζεται στην επιβολή και το φόβο και όχι στη συνείδηση και το σεβασμό, μια και δεν θεωρώ, ούτε αυτούς πολίτες ενός δήμου, αλλά υπηκόους ενός κράτους

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για ΣΕΝΑ εδώ, ούτε για τον ΛΚ, αλλά για τους καπνιστές γενικά. Μην υπεκφεύγεις. Ξέρεις πολύ καλά ότι οι καπνιστές στην Ελλάδα χαίρουν ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΣΥΔΟΣΙΑΣ. Και ο αντικαπνιστικός νόμος έχει γίνει κουρελόχαρτο.

Δε διαφωνω.

Δε μπορω  ομως να απολογηθω για  τον καθε ασυδοτο και θεωρω αδικο να συμπεριληφθω σε μια αναγωγη πλειοψηφια-μειοψηφια με αφοριστικους περιορισμους.

 

Για το  κουρελιασμα του  νομου δε φταινε οι καπνιστες.

Αυτο το ξερουν και  οι  πετρες. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμπεριλαμβάνεσαι, όλοι κρίνονται και "ταξινομούνται" ανάλογα με τη συμπεριφορά τους. Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί καπνιστές με σοβαρότητα και αξιοπρέπεια που δεν περιμένουν κανέναν νόμο να τους υποχρεώσει να σέβονται τον διπλανό τους.

 

Οι καπνιστές λοιπον συμμορφώθηκαν με τον αντικαπνιστικό νόμο; Αλλά κάποιοι άλλοι, δεν ξέρω ποιοί, χάλασαν τη σούπα; Αυτό μου λες, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καπνιστές λοιπον συμμορφώθηκαν με τον αντικαπνιστικό νόμο; Αλλά κάποιοι άλλοι, δεν ξέρω ποιοί, χάλασαν τη σούπα;  

Οχι δε συμμορφωθηκαν.Συμμορφωση υπαρχει αν υπαρχει διαρκης αστυνομευση και επιβολη ποινης.Υπευθυνο γι αυτα ειναι το κρατος.

Και φυσικα δεν ειναι θεμα...ρατσας.

ΚΑΝΕΝΑΣ λαος δε θα ηταν ''νομιμοφρων'' αν δεν υπηρχε ο πελεκυς του νομου που επιβαλλεται χωρις διακρισεις.

 

Αλλιως δε θα υπηρχαν Μάλλια και Φαληράκια και Scandinavian...(ασχετο αλλα μου ρθε και το  πεταξα μπας και τιναξω τον SF απ το κρεβατι.. ;D )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου