Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ Χάρη, ο καθένας μπορεί να βρίσκει αντιαισθητικό ό,τι γουστάρει.

 

Δεν έχει δικαίωμα όμως να κάνει αναφορές ούτε για ξύλο, ούτε για κλωτσιές.

 

Ιδίως όταν πρόκειται για μια μειονότητα η οποία έχει αντιμετωπίσει πολύ συχνά τέτοια προβλήματα από διάφορους "μάγκες" και "άντρες", αυτά δεν πρέπει να τα αναφέρεις ούτε για πλάκα, όπως ξέρω ότι εσύ έκανες.

 

Γιατί πλάκα στην πλάκα, γίνονται αλήθεια. Και εδώ μας διαβάζουν και άτομα τα οποία ίσως δεν έχουν ολοκληρώσει ακόμα την προσωπικότητά τους (συμπ. ενηλίκων).

Ray, πίστεψέ με όταν λέω ότι γαμήθηκα στη δουλειά, μας πήδηξε ο μαγαζάτορας, την έσκισα την κιθάρα, τον έχω χεσμένο τον μπάτσο και άλλα πολλά τέτοια, αν και όλα τα ρήματα υπάρχουν στην καθημερινότητά μας, κανένα από τα παραπάνω γεγονότα δεν συνέβη κυριολεκτικά και κανένα ζώο δεν πληγώθηκε.

 

Όπως επίσης όταν λέμε ότι είναι για πολλές σφαλιάρες ο τάδε (ή η τάδε) πολιτικός δεν εννοώ (τουλάχιστον εγώ) ότι θα πάμε να γίνουμε Χρυσαυγίτες ή Εξοργισμένοι Πολίτες και θα τους πλακώσουμε στο ξύλο σε ένα σκοτεινό σοκάκι.

 

Παρόλα αυτά, αν με τα γραφόμενά μου προέτρεψα κάποιο παιδί είτε να βγει έξω και να δέρνει  ομοφυλόφιλους ή να ξυρίσει το μούσι του, ζητώ ταπεινά συγγνώμη, θα προσπαθήσω να μετράω ακριβώς τι λέω, να είμαι κυριολεκτικός και ταυτόχρονα να συλληπηθω βαθύτατα τους γονείς του παιδιού.

 

Όσο για την Κλαψομούσα, τον έχω χεσμένη (μεταφορικά πάντα) καθότι α) δεν μου έκανε το τραγούδι της β) δεν μου έκανε η συμπεριφορά του και γ) ήταν κακάσχημο το θέαμα για τα δικά μου γούστα και ναι, για τα δικά μου γούστα μιλάω και όχι του μουζουκοταβερνιάρη γείτονά μου, τι να κάνουμε τώρα.

 

Αν ήταν gay, bi, tri, drag, shag, εβραία, μαύρος, κομμουνίστρια ή/και καπνίστρια με νοιάζει ΠΟΣΩΣ. Και θα πολεμάω όσο μπορώ για να διατηρώ το δικαίωμα να λέω ότι θεωρώ τον οιοδήποτε καλλιτέχνη που είναι KTM τριμάλαξ ολκής, αν έτσι πιστεύω ή αν έτσι πιστεύω ότι θα τα πάρει στο κρανίο ο Σούπερφακ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ray, πίστεψέ με όταν λέω ότι γαμήθηκα στη δουλειά,

...ούτε όταν το έκανες με τη Δέσποινα στο φωτοτυπικό?.... ;) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ούτε όταν το έκανες με τη Δέσποινα στο φωτοτυπικό?.... ;) ;)

ωχ ! πάτησε το send to email ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορεί, ανετότατα μάλιστα, το κάνουμε σ' αυτό το thread αρκετοί.

Το ότι το κάνετε δεν συνιστά δικαίωση, ιδίως όταν το υπό αμφιβήτηση θέμα είναι ότι δεν κάνετε μόνο αυτό αλλά ότι παρεισφρέουν υποσυνείδητα και οι καθιερωμένες απόψεις για την ταυτότητα του φύλου. Πρόκειται περί μαθηματικής τρίπλας και το καταλαβαίνεις νομίζω  ;)

 

Να στο πω διαφορετικά. Είμαι μεταλάς και για ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου είχα μακρύ μαλλί. Δεν το άφησα για κάποιο άσχετο λόγο, φυσικά και σχετίζοταν με την μουσική που ακούω. Όταν κουρεύτηκα ανέβηκαν, σχεδόν αυτομάτως, οι μετοχές μου με το ωραίο φύλο γιατί τελικά το μακρύ μαλλί δεν μου πήγαινε και τόσο. Αν δεχτώ αυτά που λέτε τότε στην κοπέλα που μου είπε τότε "ωραίος γκόμενος έγινες" θα έπρεπε να της απαντήσω ότι είναι ρατσίστρια απέναντι στους μεταλλάδες. Εσύ τι λες, αυτό έπρεπε να της πώ; :)

Δεν είναι έγκυρο το παράδειγμα.

 

Το μακρύ μαλλί εδώ και 40 χρόνια θεωρείται απειροελάχιστη/μηδενική απόκλιση από την ανδρική ταυτότητα. Επομένως το φορτίο που έχει και η φόρτιση που προκαλεί ως θέαμα είναι μηδενικά, μπροστά σε κοτζάμ τρανσέξουαλ με μούσι.

 

Ρατσισμός απέναντι σε άνδρες με μαλλιά θα θύμιζε περισσότερο μιούζικαλ του Δαλιανίδη παρά τη σημερινή κοινωνία.

 

Άρα θα ήταν όντως παράλογο να την πεις ρατσίστρια σε ένα θέμα που δεν υπάρχει διακύβευμα ρατσισμού.

 

_______

 

Γενικό σχόλιο:το ρεζουμέ πάντως αυτής της συζήτησης είναι ότι το εν λόγω θέαμα σοκάρει.

 

Οι διαχωρισμοί περί αισθητικής, καλλιτεχνίας κλπ μοιάζουν να προσπαθούν να καλύψουν την αμηχανία μας απέναντι σε αυτό που μας σοκάρει και έρχεται σε κόντρα με τις εν γένει φιλελεύθερες ιδέες μας. Κοινώς η Θέκλα έπαιξε με τα όριά μας (και κέρδισε κιόλας).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθουμε καταβάθος ότι αν αποδεχτούμε (έστω και αισθητικά) αυτή την ακραία απόκλιση από τη νόρμα που λέγεται Κοντσίτα, τότε είναι σαν να καταρρέει το αξιακό σύστημα με το οποίο μεγαλώσαμε, επομένως απειλείται και η δική μας ταυτότητα.

 

Τροφή για σκέψη, αλλά προσωπικά δεν νιώθω να απειλείται καθόλου η ταυτότητά μου ούτε να καταρρέει το σύστημα αξιών μου. Όμως:

 

...γενικότερα η αισθητική δεν είναι ένα φαινόμενο μεμονωμένο αλλά διαμορφώνεται πάντοτε από το πλαίσιο της κοινωνίας και του αποδεκτού.

 

Κάτι που δεν μπορούμε να αποφύγουμε (εγώ τουλάχιστον όχι), αν και μπορούμε να διευρύνουμε μέσα στο κεφάλι μας το πλαίσιο του αποδεκτού.

 

@Ray: Έχω την εντύπωση ότι επί της ουσίας δεν διαφωνούμε οπότε

Λήξαν.

 

Παντως ρε παιδια, πεταχτήκατε καποιοι που δε μιλήσατε μεχρι τώρα και ειπατε ότι σας είπαμε ομοφοβικους επειδή δε σας αρεσε αισθητικά η εικονα ενος αντρα ντυμενου γυναικεία (και οχι γυναικα με μουσι).

 

Κατι σχόλια του τυπου: "οξω *** από την παραγκα", "κέρδισε ο τρύπιος με το μουσι" "τι θα πω στο παιδι που με ρωταει" κτλ τα είδατε?

Και μιλήσαμε - αλλά είναι πολλές οι σελίδες και καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχασες τη μπάλα - και τα σχόλια τα είδαμε, αλλά έχουμε βαρεθεί να κλωτσάμε τον τοίχο, και το αφήνουμε για άλλους νεότερους και/ή με περισσότερες αντοχές, οι οποίοι και το έπραξαν.

 

δεν μου έκανε το τραγούδι της

Αφού δεν νιώθεις... ;D

 

Για σκέψου το με τη φωνή της

Shirley Bassey σε κάποια Τζεϊμσμποντική ταινία

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικό σχόλιο:το ρεζουμέ πάντως αυτής της συζήτησης είναι ότι το εν λόγω θέαμα σοκάρει.

 

Οι διαχωρισμοί περί αισθητικής, καλλιτεχνίας κλπ μοιάζουν να προσπαθούν να καλύψουν την αμηχανία μας απέναντι σε αυτό που μας σοκάρει και έρχεται σε κόντρα με τις εν γένει φιλελεύθερες ιδέες μας. Κοινώς η Θέκλα έπαιξε με τα όριά μας (και κέρδισε κιόλας).

Προσωπικά, έχω πολύ καιρό να δω κάτι που να με σοκάρει.

Απλά το βρίσκω αντιαισθητικό, ακριβώς για τους ίδιους λόγους* που βρίσκω αντιαισθητικούς τους Lordi και τους Manowar.

 

*Μην ρωτήσεις ποιοι είναι οι λόγοι, δεν έχω έτοιμη απάντηση. :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν νιώθεις... ;D

 

Για σκέψου το με τη φωνή της Shirley Bassey 

Έρχεσαι δεύτερος και καταϊδρωμένος μετά την ίδια αυτή επισήμανση από την σύζυγο.

Πάλι όμως δε μου κάνει.

Όπως, άσχετα αν έχει έλθει σε cult status στο μυαλό μας πλέον, δεν μου άρεσε και το Goldfinger.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

για τους ίδιους λόγους που βρίσκω αντιαισθητικούς .............τους Manowar.

 

 

Πάρτο πίσω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray, πίστεψέ με όταν λέω ότι γαμήθηκα στη δουλειά, μας πήδηξε ο μαγαζάτορας, την έσκισα την κιθάρα, τον έχω χεσμένο τον μπάτσο και άλλα πολλά τέτοια, αν και όλα τα ρήματα υπάρχουν στην καθημερινότητά μας, κανένα από τα παραπάνω γεγονότα δεν

.........

 

Ακριβώς ότι είπε ο κύριος.

 

Το ότι το κάνετε δεν συνιστά δικαίωση, ιδίως όταν το υπό αμφιβήτηση θέμα είναι ότι δεν κάνετε μόνο αυτό αλλά ότι παρεισφρέουν υποσυνείδητα και οι καθιερωμένες απόψεις για την ταυτότητα του φύλου. Πρόκειται περί μαθηματικής τρίπλας και το καταλαβαίνεις νομίζω  ;)

 

Μα εγώ δεν σου λέω ότι επειδή κάνουμε ανάλυση αυτομάτως και από μόνο του το γεγονός την δικαιώνει. Όπως το να παίζεις κιθάρα δεν σε κάνει μουσικό :)

Σου λέω όμως ότι αυτό που κάνουμε είναι έγκυρη ανάλυση και μπορούμε να επιχειρηματολογησουμε αν είναι ή όχι σωστή.

 

Δεν είναι έγκυρο το παράδειγμα.

 

Το παράδειγμα είναι μια χαρά έγκυρο, δεν είναι όμως ανάλογου ειδικού βάρους, προφανώς. Η εγκυρότητά του έγκειται στο ότι η λογική "κρίνω αισθητικό χαρακτηριστικό ισοδυναμεί με κρίνω κοινωνική ομάδα" έχει εφαρμογή κι εκεί. Και ο ρατσισμός για το μακρύ μαλλί/"περίεργο" look δεν είναι και τελείως ανύπαρκτος.

 

Πάντως ρε sfaku, απάντησέ μου σε παρακαλώ. Εσένα δηλαδή πως σου φάνηκε το μούσι; Ή δεν μπορείς να απαντήσεις γιατί τότε

 

έρχεται σε κόντρα με τις εν γένει φιλελεύθερες ιδέες μας.

 

Πάρτο πίσω τώρα.

 

+1 ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχεσαι δεύτερος και καταϊδρωμένος μετά την ίδια αυτή επισήμανση από την σύζυγο.

Πάλι όμως δε μου κάνει.

 

To ότι δύο ευφυείς άνθρωποι που γνωρίζεις έκαναν την ίδια επισήμανση, δεν σε βάζει σε σκέψεις; Όχι ε; Ο γνωστός ξεροκέφαλος!

Όπως, άσχετα αν έχει έλθει σε cult status στο μυαλό μας πλέον, δεν μου άρεσε και το Goldfinger.

 

Εντ άι ριπίτ: Τόσο νιώθεις....;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου