Προς το περιεχόμενο

Ενα ακόμα bass (bundle) thread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D ;D

 

Can't buy u love, ρε φαζιε...

 

Ρε γ***το, όλοι στην πλάκα με παίρνουν...

Και καλα με το μπασο ξέρω τι να κάνω... Θα πάω στον Καγμάκη και τον Νακα και θα δω τι παίζει. Η θα δω στις αγγελίες του noiz

Με τον ενισχυτή τι θα κάνω δεν ξέρω...

 

 

Και απο ενισχυτή να διαλέξεις σε πρωτη φάση κάτι οικονομικό. ισως κάτι απο

δεύτερο χερι να συμφέρει καλύτερα. Αν πραγματικά όμως ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ να μάθεις πως παίζεται το όργανο θα πρέπει να πάς σε δάσκαλο. Και κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει οριο ηλικίας αλλά θέληση. Και αυτά περι δεκαλέπτου αγκαλιά το μπάσσο αντε να το πείς στον Prestia. Ειναι σαν να λές οτι θα κάνεις δέκα λεπτα την ημέρα bodybuilding επειδη σου αρέσει ο τίτλος του Mr Olympia και τι βαράκια να αγοράσεις για να πετύχεις αυτο το σκοπό.

Φιλικά πάντα και με καθε καλή πρόθεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεια χαρα και απο μενα.

Θα συμφωνησω με τον παραπανω

και τους πιο παλιους.

Ημουν/ειμαι στην ιδια φαση με σενα.

Δεν ειμαι νεος και ο χρονος μου, πολυ περιορισμενος.

Θα σου προτεινα να παρεις ενα οργανο

απο αυτα που στα λεμε πως

"you can't go wrong".

Εγω πηρα ενα Squire VM Jazz Bass.

Πολυ τιμιο οργανο για τα λεφτα του

και υπαρχουν πολλα αλλα στην "κατηγορια" του

που θα σε βγαλουν πολλα χρονια ασπροπροσωπο.

Το πηρα απο παιδι εδω μεσα,

σε πολυ καλη τιμη και super κατασταση.

Για ενισχυτη διαλεξα ενα μικρο της Ampeg

που μου δινει ηχο για να κανω πρακτικη

και να παιζω σε σπιτι με κανα φιλο. Μεχρι εκει.

Υπερ-αρκετα για το επιπεδο μου.

Ο δασκαλος ειναι μονοδρομος.

Μπορει να φτασεις πολυ μακρυα,

αλλα σιγουρα θα ανεβεις επιπεδο.

Λεω δασκαλο γιατι τα ωραρια μπορουν να αλλαξουν

και να κανεις μαθημα οταν εσυ εχεις χρονο.

Μην δωσεις πολλα λεφτα για αρχη, γιατι:

α. μπορει να το μετανοιωσεις γρηγορα

β. μπορεις να κανεις τα πρωτα βηματα με πολυ λιγοτερα απο ο,τι φανταζεσαι.

 

Καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα του τα λετε ολα αυτα! Θα τα ξοδεψει ολα τα ευρω και θα παρει οτι καλυτερο μπορει!!!  ;D

 

Μονο εγω σε καταλαβαινω!!!  8)

 

Χωρις πλακα τωρα! Σκεψου ποσο σοβαρα θες να ασχοληθεις και αξιολογησε ποσα θες να δωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη ψαχνεις τζαμπα,να η καλυτερη λυση

 

το ΑΠΟΛΥΤΟ μπασο (τα κανει ΟΛΑ και συμφερει)

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=196395

 

και ενα αξιοπρεπεστατο bundle (αν και συμφωνω οτι για το σπιτι δεν χρειαζεσαι ενισχυτη)

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=193999

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=194003

 

 

με τα ρεστα πηγαινε διακοπες..... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρακάμψω την παντελή έλλειψη λογικής σε αυτά που ζητάς, γιατί....μαρέσει!!! ;D ;D ;D

 

συμφωνώ απόλυτα με ότι λέει ο superfunk αλλα μιας που ο άνθρωπος θέλει να γράφει fender,

και του περισσεύουν 2500€, τι μας νοιάζει εμάς? Γιατι και εγώ σε squier θα σε πήγαινα για μελέτη και ένα Line6 ενισχυτή για το σπίτι και με 3-4 κατοστάρικα θα ήσουν μάγκας...οπότε πάνε πάρε το american std και τον ενισχυτή και τη καμπίνα που σου έδειξε ο superfank πριν τα πάρω εγώ..... και καλό κουράγιο και υπομονή και σε σένα και στη κυρά! Ιδιαιτέρως στη 2η... ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Άσε τα Odyssey. Είναι για άλλα πράγματα.

2) Αν θες Fender πάρε ένα μεταχειρισμένο MiM αφού πρώτα αποφασίσεις αν θες Jazz ή Precision κοιτώντας τρία πράγματα.

  α) Τι πλάτος θέλεις να έχει το nut (μικρότερο είναι του JAzz) και το πάxoς του μπράτσου (ήτοι πως σου κάθεται στο δικό σου χέρι)

  β) Αν θέλεις ήχο Jazz (2 μαγνήτες και με περισσότερες παραμετροποιήσεις) ή Precision (1 μαγνήτης αλλά με περισσότερο τσαμπουκά)

    γ) Ποιο από τα δύο σχήματα σου αρέσει και σε ποιο χρώμα.

 

3) Πάρτου μια καλή μαλακή θήκη, αξιοπρεπή καλώδια και σοβαρό strap. Τα λίγα έξτρα που θα δώσεις στις μικρές λεπτομέρειες θα τα μνημονεύσεις πολλές φορές στο μέλλον.

 

4) Από ενισχυτές πάρε έναν μικρό, φθηνό class-d κεφαλάκι με έξοδο ακουστικών και ότι άλλες ευκολίες έχει. Ο Markbass Little Mark 250 ας πούμε είναι καλός αλλά χωρίς ακουστικά. Ο TC BH250 φαίνεται μια χαρά. Και με ακουστικά, Tuner, USB, Pre-post DI και κάτω από €300.

 

5)Όταν τα πάρεις και τα μάθεις σιγά σιγά, πας και στο Γαλάτσι και δοκιμάζεις μια φθηνή και ελαφριά EDEN (10άρα ή 12άρα) καμπίνα ή μέχρι τότε βρίσκεις κάτι αντίστοιχο από τις αγγελίες.

 

Και είσαι τσίφτης κι ομορφόπαιδο χωρίς να σκάσεις πολλά.

 

6) Τώρα, με τα πολλά που σου έμειναν, αν δεν θες να ξεκινήσεις να το σκαλίσεις μόνος σου, βρίσκεις ένα καλό παιδί από τα τόσα που έχει το Noiz στις Αγγελίες και ξεκινάς μαθήματα με το μαλακό.

 

Αν πέραν των μαθημάτων εσύ θες μόνο 10 λεπτά τη μέρα να παίζεις, παίζε 10 κι αναφορά δεν δίνεις σε κανέναν αλλά δεν είναι τόσο που δεν θα μάθεις γρήγορα ή πολλά αλλά αν του δίνεις μόνο 10' σημαίνει ότι δεν υπάρχει κι έρωτας.. ;).. Τουλάχιστον προς το παρόν  ;D.

Και για αυτό ήρεμα, σταθερά βήματα ώστε να μην υπάρξει και οικονομική απογοήτευση when the thrill is gone.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Αν θες να ακουσεις και την γνωμη καποιου που ηταν ακριβως στην ιδια θεση με εσενα πριν απο περιπου ενα χρονο και οχι και τοσο μικρο ηλικιακα, να σου προτεινω να παρεις ενα μεταχειρισμενο μπασο (κατι ποιοτικο αλλα οχι τοσο ακριβο σαν και αυτα που βλεπεις) και αφου κατασταλλαξεις μετα απο αρκετα μαθηματα με δασκαλο (απαραιτητο γιατι μετα ολα φαινονται πολυ πιο ευκολα και ευχαριστιεσαι περισοτερα πραγματα), πας και χτυπας την μπασαρα που πλεον εισαι σιγουρος οτι θελεις.

 

Περι ενισχυτη, να σου πω οτι περυσι απο το NOIZ πηρα μεταχειρισμενο Line 6 175w me 150 Ευρω, αχρησιμοποιητος και με πολλες δυνατοτητες.

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα παιζεις μονο 10 λεπτα την ημερα αλλα πολυ περισοτερο.

 

 

Ελπιζω να τα πετυχεις ολα γρηγορα και να αρχιζεις να απολαμβανεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φατα ολα τα λεφτα! Αφου γουσταρεις να σκασεις 2500 για την γκαβλα σου, σκαστα!

Και παρτα ολα καινουρια! Πιο πολυ θα τα γουσταρεις!

Παρε αυτο http://www.thomann.de/gr/fender_50s_precision_bass_2tsb.htm

και αυτο http://www.thomann.de/gr/ampeg_v_4b_bass_head.htm

και αυτο http://www.thomann.de/gr/ampeg_svt210av.htm

παρε και ενα καλο καλωδιο και μια βαση για να το χαζευεις οταν δεν θα παιζεις και εκλεισες.

Οποτε και Fender θα εχεις που θελεις και ειναι και καλυτερο ποιοτικα απο το American Std και λαμπατο Ampeg ενισχυτη θα εχεις και μια πολυ αξιολογη καμπινα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τα σχόλια. Πραγματικά...

 

Όπως ήταν αναμενόμενο, καταφέρατε να περιπλέξετε περαιτέρω τα πράγματα αφού όλες οι προτάσεις σας ειναι ενδιαφέρουσες.

 

Όπως λέει και το ρητό, χθες ήμουν εντελώς χαμένος, σήμερα ξέρω τουλάχιστον σε ποιο τμήμα της ζούγκλας εχω χαθεί.

 

Τα non-fender μπάσα που προτείνατε ειναι πανέμορφα. Το δε music man που λινκαρε ο SF σε εξαιρετική τιμη... Χμ...

 

Ο ενισχυτης και η καμπίνα κοστίζουν περισσότερο απο οτι υπολόγιζα. Θέλουν ψάξιμο (καλο αυτο, θαχω νασχολουμαι). Αλλα και οι φτηνότεροι combo ισως ειναι αρκετοί για την περιπτωση μου. Χμ...

 

Η αρχική μου προτίμηση ειναι μαλλον ακριβότερη απο το μπατζετ μου.

 

Fender%20American%20Deluxe%20Jazz%20Bass.jpg

 

Η μήπως εχει δίκιο ο Marios? Χμ...

 

Το precision που μου έδειξε ο supremo ειναι κούκλα. Μήπως δε θέλω jazz? Χμ...

 

Να δω και τα ΜΙΜ που λέει ο audiocostas? Χμ...

 

Ανώριμο με βρίσκω -

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου