Προς το περιεχόμενο

Studio Furniture - Γνώμες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίταζα την σχετική σελίδα στον Τόμαν (https://www.thomann.de/gr/studio_furniture.html) και σκέφτηκα να ρωτήσω αν έχει κάποιος/α εμπειρία με παρόμοια έπιπλα, για να "στεγάσουν" δύο βαρειά μόνιτορ, ένα κλαβιέ, και ένα laptop, και ένα μείκτη, και ένα... τέλος πάντων... όσο γίνεται περισσότερα. Αντέχουν, έχει νόημα, έχει κάποιος/α να προτείνει κάτι διαφορετικό;

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει ένα γραφείο από Θωμά.

Το έχω περίπου 2,5 χρόνια. Καμία φθορά, και κάθομαι καθε μέρα κάμποσες ώρες.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Έχω αγοράσει ένα γραφείο από Θωμά.

Το έχω περίπου 2,5 χρόνια. Καμία φθορά, και κάθομαι καθε μέρα κάμποσες ώρες.

 

 

Από τα ακριβά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω προσωπικά, αλλά είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι αντέχουν.

Έχω δει πολύ χειρότερες φθηνοκατασκευές να αντέχουν τα μύρια όσα.

Για ποιο σκέφτεσαι ακριβώς;

 

εδιτ: Εγώ είμαι εδώ, αν με ρωτάς.

https://www.thomann.de/gr/millenium_sd_120_b_studiodesk.htm

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από 300 εκανε τότε 

 

28 λεπτά πριν, trolley είπε

Από τα ακριβά;


https://djmania.gr/el/epipla-stoyntio/glorious-workbench-white?gad_source=1&gclid=CjwKCAiArfauBhApEiwAeoB7qPcZSwmu0aOQatB3iSpr9Zia86p4e7FEzBEmlpq5EYvkzEjJHTJK6xoCh9IQAvD_BwE
 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα 360 ευρώ για ένα custom γραφείο σε μαραγκό και το μετάνιωσα. Δε νομίζω να είναι καν κοντά σε αυτά του Thomann. Δυστυχώς δεν υπήρχαν τότε, άσε που ήθελα κάτι πολύ συγκεκριμένο. Τώρα θα έπαιρνα άνετα οποιοδήποτε από αυτά.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μισώ θανάσιμα🤣 αλλά θα πω τη γνώμη μου στο θέμα σου το οποίο θεωρώ βασανίζει ανά καιρούς όλους μας για το που θα στεγάσουμε τον εξοπλισμό μας για να μπορούμε να δουλεύουμε με άνεση και λειτουργικότητα.

 Και εμένα με έχει βασανίσει προσωπικά αν και τελικά δούλεψα καλύτερα και ανετότερα με δικές μου κατασκευές και πατέντες παρά με κάτι έτοιμο.

 

Θεωρώ το πιο κοντινό στο μέσο όρο αναγκών, ιδιαίτερα αν πρόκειται για σχετικά βαριά, έως περίπου 10 κιλών συν πλην και του υπόλοιπου εξοπλισμού, που να μπορεί να κρατήσει αξιοπρεπώς και σταθερά αυτά που ανέφερες και το έχω δει σε φίλο και μου άρεσε αυτό

 

 https://www.thomann.de/gb/thomann_studio_table_l_wood.htm

 

 στιβαρό είναι, το κάτω συρτάρι έχει θέσεις ρύθμισης ύψους αν μπει εκεί το κλαβιέ οπότε δίνει περιθώριο για να το συνδυάσει κάποιος με την καρέκλα του και το ύψος, πάχος των γονάτων για να χωράει από κάτω και να το βάλει σε μια καλή θέση, είτε αν θέλει να παίξει πιανιστικά είτε σαν synth.

 Το μόνο θέμα είναι πως θεωρώ το ύψος του main ραφιου λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε, 78 εκατοστά είναι αρκετά ψηλά και το ύψος των οθονών πάει λίγο ψηλά.

 

 Επίσης, επειδή θεωρώ πως είναι σημαντικό πολύ αν τα monitor είναι nearfield να είναι σωστά τοποθετημένα σε γωνία αλλά και κυρίως κλίση, θα χρειαστεί κάποιος και τα ανάλογα iso-pads ή και αυτό

 

Screenshot2024-02-27at20-14-57IsoAcousticsISO-130.png.c6af07e10cb033b5cdb7e754a10ae724.png

 

 To πάνω ράφι αυτού του γραφείου είναι λιγο ψηλά για home χρήση με νορμάλ καρέκλα, αν έχει κάποιος μεγάλη καρέκλα σε ύψος το γραφείο είναι καλό.

 Οι θέσεις των rack το υψώνουν πολύ και οι οθόνες αν είναι μεγάλες θα θέλεις την ΧL έκδοση.

 Πρέπει να δεις το πλάτος

 

Η επένδυση του MDF τους χαράσσεται εύκολα και θα χρειαστεί κάποιος σίγουρα να πάρει να βάλει κάτι κάτω, κανα μεγάλο mouse pad να το "ντύσει" για να το προστατεύσει από τις γρατζουνιές.

 

 Η γνώμη μου είναι το γραφείο εξατομικεύεται, κάθε επιλογή κάποιας έτοιμης λύσης θα έχει συμβιβασμούς.

 Αν αρέσει σε κάποιον το σχέδιο ενός γραφείου το καλύτερο είναι να πάρει το σχέδιο του και να πάει να το φτιάξει μόνος του.

 Το δύσκολο είναι να βρεθεί το συρτάρι και να είναι αντοχής ιδιαίτερα αν είναι να μπει κάποιο όργανο και να υπολογιστεί το όργανο αν θα βγαίνει γιατί αν είναι πλατύ το synth/workstation whatever ανάλογα και με το σώμα του χρήστη μπορεί να μην βγαίνει καλά στην προοπτική και να εμποδίζονται λειτουργίες.

 

 Γι αυτό η custom λύση, π.χ. ένα γραφείο στα μέτρα μας θα βγεί μπορεί και φθηνότερα και καλύτερα αν βρεθεί και ο μάστορας που δυστυχώς τελευταία κοπανάνε τέτοιες δουλειές.

 

 Αν πιάνουν τα χέρια κάποιου και έχει και κανα φίλο να τον βοηθήσει και βρούν τα εργαλεία, δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί ένα τέτοιο γραφείο

 

 Αυτό δε που έβαλα στο link το θεωρώ το καλύτερο δυνατό που να καλύπτει τους περισσότερους.

 

 Το άλλο το μαύρο στο παραπάνω link του LK, το Milennium είναι μικρό

 

 Το studio table L του link μου είναι ανώτερο και πιο ποιοτικό και στιβαρό.

 

 Αυτά είναι να πω για το θέμα που με απασχολεί και εμένα.

 Προσωπικά έχω βολευτεί τώρα, αλλά κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα δικό μου σε αυτό το link που έφτιαξα, (ευτυχώς έχουν και το σχέδιο😃)  με δικά μου ξύλα και ένα φίλο που θα με βοηθήσει με τα εργαλεία του και με τροποποιήσεις στο ύψος και του κυρίου ραφιού και του ραφιού της οθόνης. Είναι αυτό που μου αρέσει εμένα και το έχω πιάσει, το έχω δει, είναι καλό.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντέχω να φτιάξω τίποτε μόνος μου, είμαι too old που λένε. Σκεπτόμουν αυτό: https://www.thomann.de/gr/millenium_sd_180_n_studiodesk.htm για όλους του λόγους που γράφει ο cos_dr, το άλλο που προτείνεις LK είναι όντως κάπως μικρό (ένα) και επίσης θέλω αυτή την αίσθηση ότι με περικυκλώνει (δύο), μου έχει μείνει από την εποχή που ήμουν στους καταδρομείς. Alex, λυπάμαι που δεν πήγε όπως ήλπιζες, και εγώ ότι έχω αναθέσει σε μαραγκό, πάντα γίνονται διάφορα. Πείτε όμως και άλλοι, το θέμα είναι μεγάλο νομίζω, αν προλάβω θα σας δείξω και μία φωτό της βιβλιοθήκης που στεγάζει τον αντίστοιχο εξοπλισμό μου σήμερα.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Ωραίο είναι αλλά να ρίξω και μια παρατήρηση εργονομικής φύσεως. Το τέρμα κάτω ράφι θα σου είναι χρήσιμο σε κάτι? γιατί αν περνάς κάμποσες ώρες και πιαστείς και θελήσεις να τεντώσεις τα πόδια, πιθανόν να σε εμποδίζει και να εκνευρίζεσαι. Εκτός και αν τα βάζεις πάνω χρησιμοποιώντας το σαν υποπόδιο (και όσο αντέξει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Ωραίο είναι αλλά να ρίξω και μια παρατήρηση εργονομικής φύσεως. Το τέρμα κάτω ράφι θα σου είναι χρήσιμο σε κάτι? γιατί αν περνάς κάμποσες ώρες και πιαστείς και θελήσεις να τεντώσεις τα πόδια, πιθανόν να σε εμποδίζει και να εκνευρίζεσαι. Εκτός και αν τα βάζεις πάνω χρησιμοποιώντας το σαν υποπόδιο (και όσο αντέξει)

 

Πάνω σε αυτό συμπληρωματικά και ως πλήκτρα

 

Για παίξιμο άνετο ξεκάθαρα θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ξεκάθαρα το κάτω ράφι.

 Έχει αρκετές ρυθμίσεις και το συγκεκριμένο δε θα εμποδίσει τα πόδια ακόμα και να ρυθμιστεί η καρέκλα σε ανάκλιση που είναι και η καλύτερη φάση και το κάνω συνέχεια για να ξεκουράζομαι , για την ακρόαση κατά την ηχογράφηση, συνήθως παίζω με ανάκλιση στην καρέκλα.

 Εγώ είμαι ψηλός σχετικά, 1,86 και με ποδάρες😀 και χωράνε τα πόδια μου all the way μέσα στο ράφι σε αυτό το γραφείο.

 

 Ο trolley δε άμα θέλει να δουλέψει στο laptop του και είναι το κύριο του, το πάνω ράφι θα τον βολέψει και καλύτερα στο ύψος που έχει. Τα άλλα γραφεία είναι συνήθως χαμηλότερα και το λαπτοπ θέλει συνήθως οπωσδήποτε βάση.

 

 Η επιφάνεια για έναν home μείκτη το λάπτοπ, την κάρτα ήχου και θα βάλει και το ..... αρμόνιο 😃 από κάτω και στο large θα είναι ιδανική και αφού είναι μεγάλα τα ηχεία και έχει και τις βάσεις για κλίση, θα πάρει και iso-pads για την ανάλογη κλίση ή την άλλη βάση της φωτο, το γραφείο αυτό είναι ξεκάθαρο για εμένα πως το  Studio Table L του thomman θα τον καλύψει και δε θα μετανοιώσει. Αφού έχει και μεικτη, θα αγοράσει και κανα δύο φθηνά synth rack που θα τα σκοτώνει κανένας να τα βάλει να είναι και πιο cool

 

Αν το μετανιώσει και το έχει πάρει και στη wood έκδοση,  υπόσχομαι να του το αγοράσω εγώ για 180 -200 ευρώ μετά🤣

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου