Προς το περιεχόμενο

Studio Furniture - Γνώμες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, trolley είπε

Σκεπτόμουν αυτό: https://www.thomann.de/gr/millenium_sd_180_n_studiodesk.htm για όλους του λόγους που γράφει ο cos_dr, το

Εγώ θα πρότεινα να το αποφύγεις αυτό.

Είναι χειρότερο από βίντεο που έχω δει ,το άλλο το έχω δει από κοντά και είναι καλύτερο.

 Το κάτω μέρος αυτού που σκέφτεσαι που κατά τα άλλα είναι ωραίο και καλό για το monitor εγώ με τα πόδια μου θα με ενοχλούσε το κάτω μέρος, δεν μου φαίνεται σόι και είμαι σίγουρος πως θα το έσπαγα με τα πόδια.

 

 Προτίμησε το L ή το XL το άλλο, του link που έβαλα αν και το ΧL είναι πολύ μεγάλο.

 

 Επίσης δες το μήκος του synth που σκοπεύεις να βάλεις. Να είσαι σίγουρος τι βάζεις, να χωράει.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Για παίξιμο άνετο ξεκάθαρα θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ξεκάθαρα το κάτω ράφι.

εγώ εννοώ αυτό σαν τέρμα κάτω ράφι 🙃

 

Screenshot2024-02-27at21-51-24MilleniumSD-180NStudioDesk.thumb.png.3b79ae4befa03f59e4f62a3963cb6954.png

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

εγώ εννοώ αυτό σαν τέρμα κάτω ράφι 🙃

 

 

Σόρυ, κατάλαβα για το μεσαίο συρόμενο.

 Συμφωνώ μαζί σου.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πήρε την περασμένη βδομάδα το κουνιαδάκι μου αυτό ...

πανέμορφο (σε όψη και υφή), λειτουργικό εργονομικά, δείχνει ανθεκτικό (σε πορεία χρόνου δεν ξέρω) και πιο "ακριβό" από ότι είναι...

 

το μόνο που με "ενόχλησε" είναι ότι οι βολικότατες περιστρεφόμενες θέσεις για τα μόνιτορ δεν μετατοπίζονται ως προς τον οριζόντιο άξονα και  περιορίζουν την απόσταση μεταξύ τους κάτω από το 1,80 που θεωρώ κάτω όριο για επίτευξη ικανής στερεοφωνικής εικόνας... βέβαια όταν κάθεσαι μπροστά σε ένα τέτοιο γραφείο το sweet spot σε αυτή την απόσταση θα επιτευχθεί οπότε μία η άλλη (έτσι κι αλλιώς έχει να κάνει και με την "ικανότητα" του near field μόνιτορ που θα χρησιμοποιηθεί)...

 

εν κατακλείδι το ζήλεψα...

18128242_800.jpg.f30c587f9a7a6c0b8aba9ad7b3cb325f.jpg

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, npap είπε

πήρε την περασμένη βδομάδα το κουνιαδάκι μου αυτό ...

πανέμορφο (σε όψη και υφή), λειτουργικό εργονομικά, δείχνει ανθεκτικό (σε πορεία χρόνου δεν ξέρω) και πιο "ακριβό" από ότι είναι...

 

το μόνο που με "ενόχλησε" είναι ότι οι βολικότατες περιστρεφόμενες θέσεις για τα μόνιτορ δεν μετατοπίζονται ως προς τον οριζόντιο άξονα και  περιορίζουν την απόσταση μεταξύ τους κάτω από το 1,80 που θεωρώ κάτω όριο για επίτευξη ικανής στερεοφωνικής εικόνας... βέβαια όταν κάθεσαι μπροστά σε ένα τέτοιο γραφείο το sweet spot σε αυτή την απόσταση θα επιτευχθεί οπότε μία η άλλη (έτσι κι αλλιώς έχει να κάνει και με την "ικανότητα" του near field μόνιτορ που θα χρησιμοποιηθεί)...

 

εν κατακλείδι το ζήλεψα...

18128242_800.jpg.f30c587f9a7a6c0b8aba9ad7b3cb325f.jpg

Γι αυτό ομιλούσα και εγώ. 😀

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ είμαι εκτός και δεν έχω να ποστάρω κανά δυο ιδιοκατασκευές που έχω στα 2 Παράγκας στούντιος 😄

1.Το τελευταίο πάτωμα, όπως ελέχθη θα σε ενοχλεί γιατί δεν μπορείς να απλώσεις τα πόδια σου

2. Απ όσο βλέπω πλην ενός συρόμενου ραφιού όλα τα άλλα είναι σταθερά καθ΄ύψος, οπότε δεν ξέρω αν θα σε βολεύουν στα μέτρα σου και το ύψος σου, αν δεν ''κάτσεις '' μπροστά του να το ελέγξεις.

3. Εξαιτίας του ότι δεν έχεις καθόλου σε ύψος ρυθμίσεις σα κατασκευή αυτό το σχέδιο βγαίνει σα ''χαζό'' και μπορείς να του κάνεις και βελτιώσεις, ΑΝ, πας σε κάποιο ξυλάδικο φτιάξτο μόνος σου να σου κόψουν τα ξύλα, αγοράσεις τις βάσεις και απλά τα βιδώσεις με ένα δραπανοκατσαβιδάκι των 50 γιούργιων.

4. Ακόμα πιο φτηνά και πιο ιντελεκτουέλ, αγοράζεις τα ξύλα και τις βάσεις, υπάρχουν και ρυθμιζόμενες-συρόμενες- και ότι γουστέρνς και με ένα φιλαράκι που ψιλοπιάνουν τα χέρια του, κόβεται τα ξύλα στα μέτρα σας με ένα σεγάκι των 50 γιούγιων που φαντάζομαι θα έχει και το φτιάχνεις μέχρι και για να κάμνεις σεχ με την ερωμένη σου επάνω,όπως με ήπιε ο φίλος που σιάξαμε το τελευταίο εν Αθήναις πρότζεκτ.

Δεν σπάει, δεν χαλάει, είναι στα μέτρα σου και στοιχίζει φτηνότερα.

5. με πρόλαβε ο ΝΠΑΠ περί μόνιτορ, εγώ έχω χώρο και ο πάγκος μου έχει 4,5μ φάρδος, τα μόνιτορ τα έχω σε απόσταση 2 μ από τα αυτιά μου και το ύψος το ρύθμισα με παλιές άχρηστες εγκυκλοπαίδειες που αποροφούν και τους κραδασμούς  😄

Προτείνω να βρεις κανά φιλαράκι

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 ώρες πριν, trolley είπε

Πολύ ωραία και αυτό.

Θα το προτιμούσα στο άλλο του το χρώμα Oak black decor  (δείχνει και πιο ακριβό) και όχι στο Natural Oak Decor, αλλά εσύ ξέρεις τί ταιριάζει καλλίτερα στον χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Προτείνω να βρεις κανά φιλαράκι

 

Δεν εμπίπτω στη κατηγορία "βρες ένα φιλαράκι", έχω το σύνολο των εργαλείων (μετά την κοπή ξύλων) και τις γνώσεις για να σχεδιάσω και να φτιάξω αυτό που χρειάζομαι. Αλλά δεν έχω πλέον φυσικές αντοχές και χρόνο. Αν τα είχα, θα ακολουθούσα τις συμβουλές σου κατά γράμμα και κατά πνεύμα. :)

 

5 ώρες πριν, LK είπε

Θα το προτιμούσα στο άλλο του το χρώμα Oak black decor  (δείχνει και πιο ακριβό) και όχι στο Natural Oak Decor, αλλά εσύ ξέρεις τί ταιριάζει καλλίτερα στον χώρο σου.

 

Ο (μικρός) χώρος μου θα αδειάσει τελείως οπότε δεν υπάρχει κάποια πρότερη αισθητική για να μη διαταραχθεί, θα ξεκινήσω από το μηδέν. Αλλά, είναι τώρα 10-15 χρόνια που αποφεύγω τα σκουρόχρωμα έπιπλα διότι κάνουν τον (όποιο) χώρο να φαίνεται μικρότερος. Είχα και εγώ την ίδια αντίληψις, ότι όσο πιο σκούρα τόσο καλύτερα, αλλά μετά ήλθε η Λάσκαρη και όπως στον Αλεξανδράκη μου υπέδειξε ότι χρειάζεται φως. :) :) :)

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@trolley

Και εμένα δεν μου αρέσουν τα σκουρόχρωμα έπιπλα, (μιλάμε για ξύλο πάντα- το μαύρο δέρμα μου αρέσει ).

Απλά το συγκεκριμένο το ανοιχτό ξυλέ....δεν μου έκατσε στο μάτι....τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

 

 

Screenshot2024-02-27at21-51-24MilleniumSD-180NStudioDesk.thumb.png.3b79ae4befa03f59e4f62a3963cb6954.png

 

Ένα άλλο για πλήκτρα και το κάτω ράφι είναι εκτός του ότι σίγουρα θα εμποδίσει στο άπλωμα των ποδιών, το πετάλι το damper ή αν  θέλει κάποιος τριπλοπεταλιέρα, expression στην πορεία θα τα εμποδίζει και αυτά στην τοποθέτηση αφού όταν δουλεύει κάποιος η θέση θα αλλάζει.

 

 Εμένα το πετάλι στην πορεία που παίζω..... ταξιδεύει😃 Θέλω να παίξω απλωμένος, γιατί παίζω και με την καρέκλα σε ανάκλιση όταν γράφω για να ξεκουράζω τη μέση και απλώνομαι.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου