Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη σήμερον ημέρα, τι μπορώ να κάνω

 

Να μεταναστεύσεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθεστώς δεν έχει αλλάξει από τότε οπότε αν σου κολήσει κάποιος ένα ένσημο bye bye επιστροφή.

 

Σίγουρη λύση:

Δηλώνεις κάποιον φίλο σου, του κολάει το ένσημο και ολα κομπλε. Αρκεί βέβαια να μην είναι άνεργος γιατί θα του κοπεί το επίδομα.

 

Μια λύση ακόμα:

Ανοίγεις νέο ΚΑΔ στην εφορία σαν μουσικός και κόβεις ΤΠΥ στο τέλος του λάηβ.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορείς στο τέλος του λάηβ και όταν κλείνει το μαγαζί αφού δεν έχει σκάσει εφορία να μην το κόψεις. Βέβαια αρκεί να είναι το ίδιο μαγαζί, γιατί αν κόψεις πχ τρια ΤΠΥ σε τρία μαγαζιά συν ο τωρινός εργοδότης σου μαλλον θα φορολογηθείς σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Bonus:

Έτσι όπως έχουν κάνει το καθεστώς των δύο εργοδοτών ούτε και οι ίδιοι οι λογιστές δεν ξέρουν τι γίνεται. - Είμαι λογιστής, έχω έναν εργοδότη, είμαι μουσικός και ούτε εγω ξέρω τι να κάνω!!

 

Να όμως τι μπορείς να ρωτήσεις έναν λογιστή:

"Έχω πρωινή δουλειά και παίζω και μουσική. Είμαι ελευθερος επαγγλματίας με έναν εργοδότη και φορολογούμαι σαν μισθωτός,  αν ανοίξω νέο ΚΑΔ και κόψω ΤΠΥ σε 2-3 διαφορετικά μαγαζιά που κάνουν συναυλίες θα έχω πρόβλημα;"

 

Επίσης θα πρέπει να διευκρινίσεις στον λογιστή αν τις εισφορές του ΕΦΚΑ στις παρακρατεί/δηλώνει/πληρώνει ο εργοδότης ή αν τις αποδίδεις εσύ στον ΕΦΚΑ.

 

 

Σε κούρασα; Μπερδεύτηκες χειρότερα; Τότε μία είναι η λύση:

Δηλώνεις κάποιον φίλο σου, του κολάει το ένσημο και ολα κομπλε. Αρκεί βέβαια να μην είναι άνεργος γιατί θα του κοπεί το επίδομα.

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρη λύση:

Δηλώνεις κάποιον φίλο σου, του κολάει το ένσημο και ολα κομπλε. Αρκεί βέβαια να μην είναι άνεργος γιατί θα του κοπεί το επίδομα.

 

Ok, φίλους που δεν θα δεν έχουν θέμα με αυτό έχω αρκετούς.

Ωστόσο, δεν είναι cheat αυτό?

Εννοώ, στέκει σαν λύση νομικά?

Γιατί αν ναι, μου λύνει όλα τα προβλήματα.

Αν σκάσει έλεγχος? Γίναμε?

 

Υποθέτω ότι στον μαγαζάτορα δεν λέω ότι "δεν είμαι εγώ στα στοιχεία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλώνεις κάποιον φίλο σου, του κολάει το ένσημο και ολα κομπλε.

Κι αν μπεί έλεγχος; Ποιός θα του πει πως είναι; Ο φίλος του;

Απ'όσα έχω ακούσει είναι 1500 αυτός και 10500 το μαγαζί ανά άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο φίλος μας που παίζει λάηβ θα πει οτι λέγεται όπως ο φίλος του.

 

Δεν είπα ότι είναι η πιο νόμιμη λύση, είναι μία λύση που εφαρμόζεται κατα κόρον, αλλιώς

 

Ανοίγεις νέο ΚΑΔ στην εφορία σαν μουσικός και κόβεις ΤΠΥ στο τέλος του λάηβ.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορείς στο τέλος του λάηβ και όταν κλείνει το μαγαζί αφού δεν έχει σκάσει εφορία να μην το κόψεις. Βέβαια αρκεί να είναι το ίδιο μαγαζί, γιατί αν κόψεις πχ τρια ΤΠΥ σε τρία μαγαζιά συν ο τωρινός εργοδότης σου μαλλον θα φορολογηθείς σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Φυσικά πάντα παίζει η λύση "δεν κάνεις λάηβ".

 

edit: Η λύση "παίζω αφιλοκερδώς" με την αντίστοιχη υπεύθυνη δήλωση δεν περνάει στο ΙΚΑ.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφα...

 

Για να ανοίξω νέο ΚΑΔ (έστω ότι θα το κάνω), πρέπει να ξανακάνω έναρξη και ιστορίες ε?

Να πληρώνω ΕΦΚΑ έναρξης και τέτοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι μια εύκολη διαδικασία, πας στην ΔΟΥ στο μητρώο και το κάνεις.

Πριν πας όμως φρόντισε να ρωτήσεις έναν λογιστή μήπως θέλει τίποτα άλλο που μου διαφεύγει τώρα.

 

Επίσης να τον ρωτήσεις για ενδοκοινοτικές συναλλαγες γιατί με τον νέο ΚΑΔ θα μπορείς να αγοράζεις από το thomann με τιμολόγιο και να γλυτώνεις το ΦΠΑ (αρκεί να μην το παρακάνεις).

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι παρήγορο (ότι δεν είναι δύσκολο να βάλεις νέο ΚΑΔ). Βάσει Ελλάδας θα περίμενα ότι θα σε πάταγαν κάτω για τον νέο ΚΑΔ.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.

Θα ρωτήσω λογιστή, όπως και να 'χει.

 

Τουλάχιστον έμαθα "περίπου" τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις νέο ΚΑΔ στην εφορία σαν μουσικός και κόβεις ΤΠΥ

Είσαι σίγουρος για αυτό; Γιατί είχα μείνει στο ότι ο "εργοδότης" (μαγαζάτορας) είναι υποχρεωμένος να σε προσλάβει - έστω και για ένα βράδυ - και να σου κολλήσει ένσημο, το οποίο φυσικά πηγαίνει χαμένο. Δεν έπαιζε το "έχω ΤΠΥ ως μουσικός".

Ως ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι που πληρώνει (λέμε τώρα) εισφορές στον ΟΑΕΕ/ΕΦΚΑ, μπορούσα να προσθέσω ΚΑΔ ως μουσικός αλλά η απάντηση που έπαιρνα ήταν "όχι, πρέπει να σε προσλάβω".

Και το πρόβλημα με τα πρόστιμα ήταν κυρίως με το ΙΚΑ.

Έχει αλλάξει κάτι;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μίλησα με λογιστή.

 

Μου είπε ξεκάθαρα ότι μπορώ να ανοίξω νέο ΚΑΔ με τα αντίστοιχα νέα ΤΠΥ και να κόβω κανονικά σαν μουσικός. Γνωρίζει κανένας ποιός ΚΑΔ είναι? Είμαι βέβαιος ότι θα έχει 550 διαφορετικούς.

 

Το τι θα συμβεί παρακάτω, θα το δούμε...

Ελπίζω να μην μπλέξω στην εφορία για τον νέο ΚΑΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου