Προς το περιεχόμενο

Aftertouch assign ερώτηση


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μπορεί κάποιος χριστιανός να μου εξηγήσει γενικά πως μπορώ να "αναθέσω" στο aftertouch μια οποιαδήποτε λειτουργία; Πχ θέλω με το aftertouch να ορίζω το Vibrato Intensity:

2nvcv9i.jpg

 

Απο το manual του roland βρίσκω αυτό:

vpf6zn.jpg

με το οποίο όμως δεν πολυβγάζω άκρη.. Πάτησα δηλαδή το function μετά το πλήκτρο aftertouch μετά πάτησα το πλήκτρο με τον αριθμό 1 (γιατί το vibrato είναι στο CC1) και δεν έγινε κάτι όταν μετά πίεζα πιο πολύ το πλήκτρο..

 

Γενικά έχω βρει πως να ελέγχω από πετάλια π.χ. κάποιες λειτουργίες(CC), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα πως ακριβώς ρυθμίζεται το aftertouch..

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα το after touch, Νομίζω ειναι On/off, άρα δε μπορείς να το βάλεις στο vibrato (ειδικά στο the trumpet!) Ο λόγος που είναι στο CC1 είναι γιατί μπορείς να παίξεις με 128 επίπεδα και να έχεις ρεαλισμό, όχι απλά να πατας παραπάνω και να πηγαίνει σε ένα συγκερκιμένο σημείο...

 

Νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το after touch, Νομίζω ειναι On/off, άρα δε μπορείς να το βάλεις στο vibrato (ειδικά στο the trumpet!) Ο λόγος που είναι στο CC1 είναι γιατί μπορείς να παίξεις με 128 επίπεδα και να έχεις ρεαλισμό, όχι απλά να πατας παραπάνω και να πηγαίνει σε ένα συγκερκιμένο σημείο...

 

Νομίζω...

 

Συγγνώμη αλλά επειδή είμαι άσχετος μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο...;

 

Οn/Off σε τι;

δηλαδή πατώντας πιο δυνατά το πλήκτρο τι μπορώ να πετύχω; τι λειτουργία/εφε κ.α.?

δεν είναι το aftertouch ενα controller και αυτό;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το after touch, Νομίζω ειναι On/off, άρα δε μπορείς να το βάλεις στο vibrato (ειδικά στο the trumpet!) Ο λόγος που είναι στο CC1 είναι γιατί μπορείς να παίξεις με 128 επίπεδα και να έχεις ρεαλισμό, όχι απλά να πατας παραπάνω και να πηγαίνει σε ένα συγκερκιμένο σημείο...

 

Νομίζω...

 

 

Όχι, δεν ισχύει αυτό. Δεν είναι on/off.

 

Βέβαια το roland a-88 δεν έχει aftertouch  ;D  ;D  ;D οπότε θα ήταν δύσκολο έτσι και αλλιώς.  ;D

 

 

Η διαδικασία που περιγράφεται είναι για να στέλνεται μόνιμα μια "ποσότητα" aftertouch ΧΩΡΙΣ έλεγχο.

 

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το D- Beam. Απλά θα πρέπει να επιλέξεις το aftertouch σαν πηγή ελέγχου μέσα από το kontakt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι, δεν ισχύει αυτό. Δεν είναι on/off.

 

Βέβαια το roland a-88 δεν έχει aftertouch  ;D  ;D  ;D οπότε θα ήταν δύσκολο έτσι και αλλιώς.   ;D

 

 

Η διαδικασία που περιγράφεται είναι για να στέλνεται μόνιμα μια "ποσότητα" aftertouch ΧΩΡΙΣ έλεγχο.

 

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το D- Beam. Απλά θα πρέπει να επιλέξεις το aftertouch σαν πηγή ελέγχου μέσα από το kontakt.

 

 

Δηλαδή μπορώ να ελέγχω το vibrato με το D-BEAM αφού επιλέξω το aftertouch σαν πηγή ελέγχου μέσα από το Κοντακτ? δεν το καταλαβαίνω ρε γαμώτο γιατί δεν ξέρω τις βασικές αρχές midi κ.α...

...........

Και να σε ρωτήσω... Τι σημαίνει στην πράξη "να στέλνεται μόνιμα μια "ποσότητα" aftertouch"...

Μήπως απλά δεν ξέρω τι πραγματικά είναι το aftertouch; Νόμιζα ότι πατώντας πιο δυνατά το πλήκτρο απλά κάνει "κάτι" .

...............

Απ'ότι βλέπω όχι στο trumpet γιατί δεν μπορείς να μπεις στα settings του, δεν έχει το "κατσαβίδι" button..

 

ΥΓ. To RD64 έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε αυτό έχει  ;D

 

 

Στο panel του trumpet, στο vibrato εκεί που γράφει cc1 δεν μπορείς να το αλλάξεις και να επιλέξεις aftertouch; Αν όχι, σε βλέπω με το stick να ξηγιέσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aftertouch ειναι συνεχής controler. Δεν είναι δηλαδή on/off αλλα μεταβάλεται μεσα στο χρόνο. Να το πω πιο μπακάλικα, ενώ το velocity ειναι το πόσο δυνατά χτυπάς το πλήκτρο, το aftertouch ειναι αν συνεχίσεις να εχεις πατημένο το πλήκτρο αυτό να μπορείς να το πατας "περοσσότερο" ή "λιγότερο" και αυτό να μεταβάλει τον ήχο.

Η ιδέα σου να ορίσεις το aftertouch να μεταβάλει το vibrato είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που για το οποίο υπάρχει το aftertouch (αν μιλάμε για προσομοιώσεις φυσικών οργάνων π.χ. φλάουτο, τρομπέτα κτλ).

 

Μέχρι εδώ όλα καλα.

 

Το πρόβλημα σου ξεκινάει όμως από το ότι το A-88 ΔΕΝ εχει aftertouch στο keyboard. Πολλά keyboards (και ειδικα τα βαρυκεντρισμένα) ΔΕΝ έχουν aftertouch διότι υποτίθεται ότι προσομοιώνουν το κλαβιέ πιάνου και το πιάνο δεν έχει aftertouch ως γνωστόν.   ;D

 

Τι σου λέει το manual του Α-88 λοιπόν; Σου λέει ότι ξέρεις φίλε μπορεί να μην έχω aftertouch στο κλαβιέ, ΑΛΛΑ για να σε βοηθησω να κάνεις τη δουλειά σου, μπορείς να αναθέσεις στο D-beam Ή ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΤΑΛΙ σε στυλ volume pedal (όχι δλδ on/off) που μπάνει στις αντιστοιχες υποδοχες controler FC, να στέλνουν αυτά aftertouch.

Δηλαδή πατάς τη νότα, την κρατάς πατημένη, και αντι να στέλνεις aftertouch απο το κλαβιέ, απλά κανεις την κίνηση απο το D-beam ή από το πετάλι.

 

Επίσης σου δίνει και μια τρίτη επιλογή (άχρηστη κατά τη γνώμμη μου) να στέλνει μόνιμα και στατικά, μία σταθερη τιμή aftertouch συνέχεια και σε όλες τις νότες. (Α και αυτό ειλικρινά δεν καταλαβαίνω σε τι μπορεί να χρησιμευσει αφου το ολο νόημα του aftertouch ειναι ακριβως ότι μεταβάλεται δυναμικά μεσα στο χρόνο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Α και αυτό ειλικρινά δεν καταλαβαίνω σε τι μπορεί να χρησιμευσει αφου το ολο νόημα του aftertouch ειναι ακριβως ότι μεταβάλεται δυναμικά μεσα στο χρόνο)

 

 

 

Σε πολλά μπορεί να χρησιμεύσει. Μπορεί π.χ. να έχεις κάποιους ήχους με το aftertouch να ελέγχει το φίλτρο, οπότε θα μπορούσες να το φέρεις σε ένα σημείο να μην ακούγονται εντελώς μουντοί, ή θα μπορούσες να στείλεις π.χ. κάποιες νότες με aftertouch σε κρουστά για να ελέγξεις τις ουρές κλπ. Βέβαια όλο αυτό είναι ανθυπολειτουργία σε σχέση με το κανονικό aftertouch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aftertouch ειναι συνεχής controler. Δεν είναι δηλαδή on/off αλλα μεταβάλεται μεσα στο χρόνο. Να το πω πιο μπακάλικα, ενώ το velocity ειναι το πόσο δυνατά χτυπάς το πλήκτρο, το aftertouch ειναι αν συνεχίσεις να εχεις πατημένο το πλήκτρο αυτό να μπορείς να το πατας "περοσσότερο" ή "λιγότερο" και αυτό να μεταβάλει τον ήχο.

Η ιδέα σου να ορίσεις το aftertouch να μεταβάλει το vibrato είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που για το οποίο υπάρχει το aftertouch (αν μιλάμε για προσομοιώσεις φυσικών οργάνων π.χ. φλάουτο, τρομπέτα κτλ).

 

Μέχρι εδώ όλα καλα.

 

Το πρόβλημα σου ξεκινάει όμως από το ότι το A-88 ΔΕΝ εχει aftertouch στο keyboard. Πολλά keyboards (και ειδικα τα βαρυκεντρισμένα) ΔΕΝ έχουν aftertouch διότι υποτίθεται ότι προσομοιώνουν το κλαβιέ πιάνου και το πιάνο δεν έχει aftertouch ως γνωστόν.   ;D

 

Τι σου λέει το manual του Α-88 λοιπόν; Σου λέει ότι ξέρεις φίλε μπορεί να μην έχω aftertouch στο κλαβιέ, ΑΛΛΑ για να σε βοηθησω να κάνεις τη δουλειά σου, μπορείς να αναθέσεις στο D-beam Ή ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΤΑΛΙ σε στυλ volume pedal (όχι δλδ on/off) που μπάνει στις αντιστοιχες υποδοχες controler FC, να στέλνουν αυτά aftertouch.

Δηλαδή πατάς τη νότα, την κρατάς πατημένη, και αντι να στέλνεις aftertouch απο το κλαβιέ, απλά κανεις την κίνηση απο το D-beam ή από το πετάλι.

 

Επίσης σου δίνει και μια τρίτη επιλογή (άχρηστη κατά τη γνώμμη μου) να στέλνει μόνιμα και στατικά, μία σταθερη τιμή aftertouch συνέχεια και σε όλες τις νότες. (Α και αυτό ειλικρινά δεν καταλαβαίνω σε τι μπορεί να χρησιμευσει αφου το ολο νόημα του aftertouch ειναι ακριβως ότι μεταβάλεται δυναμικά μεσα στο χρόνο)

 

 

Άρα σε κλαβιέ πού ΕΧΕΙ στα πλήκτρα aftertouch, ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να ελέγχει το vibrato από την πίεση των πλήκτρων, σωστά;

Δηλαδή το πρόβλημά μου είναι ότι το roland μου δεν έχει aftertouch στα πλήκτρα οπότε εναλλακτικά μπορώ να ελέγχω το vibrato π.χ. από πετάλι (αυτό το έχω ήδη καταφέρει) ή από το D-Beam.

 

Μια τελευταία ερώτηση τότε.., γιατί έχει το roland την ένδειξη aftertouch?

sl333d.jpg

 

Για να μου πει απλά ότι αυτή τη λειτουργία κάνε την με άλλο τρόπο (πετάλι ή D-beam)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου