Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγητών σε stratocaster


JohnyX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sotos9 τι εννοείς ότι ο μεσαίος μαγνήτης δεν κάνει τίποτα ??

 

Fyi ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες για το backplate !

Θελω μα πω οτι εαν δεν βαλεις reverse polarity μαγνητη στη μεσαια θεση δεν λειτουργει το backplate(suhr) στην ουσια δεν κανει τιποτα.

Εαν το αλλλαξεις ομως δεν εχεις καθολου hum.

Eτσι λειτουργει..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδιά ... είμαι ανάμεσα σε 2 σετ ! Το ένα είναι fender Texas Special Strat , και το άλλο Seymour Duncan SSL-1 California.

 

Τι λέτε για αυτά τα 2 , πως σας φαίνονται ? Υπάρχει κάποιο "καλύτερο" ή προτιμότερο το ένα από το άλλο ?  :P :P

 

Μήπως τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει τι διαφορές υπάρχουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχω και τα δύο.

 

Οι SSL-1 είναι πιο Overall.

Οι Texas είναι ιδιότροποι. Δεν είναι για "κάθε μέρα"...

 

Οι SSL-1 έχουν λιγότερα μεσαία και αρκετά τονισμένα πρίμα-μπάσα (κλασσικός Strat ήχος), ενώ οι TS έχουν μια "έμφαση" στα ανώτερα μεσαία που "ενοχλούν" αρκετούς.

 

Πάντα βέβαια ισχύει το ότι ...δεν ισχύει τίποτα, αν δεν ακούσεις μόνος σου. Μπορεί στο δικό σου setup/όργανο να βρείς άλλα πράματα.

Αυτά που λέω είναι προσωπικές εκτιμήσεις και γενικές "νόρμες".

 

Εγώ θα έπαιρνα τους SSL-1.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη από τον φίλο JohnyX που ''πετάγομαι'' στο θέμα του.

 

Ήθελα να ρωτήσω για τους SSL-1, επειδή βλέπω ότι ''παίζουν'' πολύ και τους προτείνει πολύς κόσμος.

Εγώ έχω στην κιθάρα μου (fender vintage hot rod '57 strat) τους 57/62.

Ακούω μέσω ενός twin reverb ri.

Μου αρέσουν πολύ και δεν έχω σκοπό να τους αλλάξω. Σίγουρα είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω από τους SCN που ήταν οι stock της κιθάρας μου.

 

Έτσι πληροφοριακά μόνο θέλω να ρωτήσω τον φίλο alderbody.

 

Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πεις πως σου ακούγονται οι SSL-1 σε σχέση με τους 57/62? (Έτσι δυο λόγια όπως τους περιέγραψες σε σχέση με τους texas στο από πάνω post).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια τους 57/62 δεν του έχω σε κάποιο απο τα όργανά μου, τους έχω παίξει όμως κάποτε. Είναι σίγουρα κλασσικότατος Strat ήχος και πολύ καλοί γενικώς μαγνήτες.

 

Κατα τη γνώμη μου οι SSL-1 έχουν αρκετούτσικη έξοδο, χωρίς επουδενί να είναι high output.

 

Πάντως μη βιάζεστε να αλλάξετε μαγνήτες. Ίσως ένας διαφορετικός πυκνωτής στο Tone, ένα άλλο ποτενσιόμετρο σε Vol/Tone ή όλα να φέρει αυτό που χρειάζεστε.

 

Φυσικά, μην ξεχνάτε τις δύο βίδες πάνω και κάτω απο τους μαγνήτες που ρυθμίζουν το ύψος... Εκεί να δείτε αλλαγές στον ήχο και τη συμπεριφορά...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πεις πως σου ακούγονται οι SSL-1 σε σχέση με τους 57/62?

 

σχεδον τα ιδια

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alderbody, superfunk ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Δεν θέλω να αλλάξω μαγνήτες... πειραματισμούς με το ύψος τους εννοείται πως έκανα μέχρι να βρω αυτό που στα αυτιά μου ακουγόταν πιο οκ (και σύμφωνα με το πως παίζω). Για την ιστορία τους έχω πολύ κοντά στο pickguard σε αρκετή απίσταση από τις χορδές.

Βγάζουν χαμηλό outpout έτσι, αλλά πραγματικά μου ακούγονται πολύ ωραία.

 

Να κάνω άλλη μια ερώτηση μιας και σας βρήκα εδώ?  ;D

(σιγά μη γλιτώνατε  :P)

 

Προς αυτούς που έχουν ακούσει jazzmaster (ξέρω ότι ο superfunk μπορεί να μου πει). Έτσι με δυο λόγια πάλι.

Πως ακούγεται μια jazzmaster σε σχέση με μια strat με 57/62?

(πάντα για clean sound)

 

Παιδιά sorry αν ακούγεται χαζό αυτό που ρωτάω. Επιτρέψτε μου να εξηγηθώ.

Έχω σκαλώσει και νομίζω πως είμαι για jazzmaster (αυτό το συμπέρασμα πως βγήκε μη με ρωτάτε. δεν έχω πιάσει ποτέ jazzmaster. απλά το ''ψυχανεμίζομαι''). Δεν βρίσκω πουθενά όμως στην Αθήνα για να πάω μαζί με την κιθάρα μου να ακούσω μία ώστε να συγκρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς έχεις σκαλώσει; Οπτικά;

 

Και οπτικά εννοείται μου αρέσουν πολύ. Αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος.

Έχω σκαλώσει από ήχους που έχω ακούσει σε ηχγραφήσεις και lives.

Πιο συγκεκριμένα το μεγάλο μου κόλλημα (σαν παιδάκι κάνω τώρα το ξέρω) είναι ο ήχος ενός τύπου. Του Taka Goto από τους MONO. (γουστάρω και sonic youth, οπότε δένει το γλυκό)

 

Αυτό που φαντάζομαι από αυτά που έχω ακούσει είναι πως η jazzmaster έχει πιο ''στρογγυλά'' και γεμάτα πρίμα (λιγότερο ''ξυστά''/έντονα δεν ξέρω πως να το πω) σε σχέση με τη δικιά μου (που και η δικιά μου δεν ξύνει δηλαδή) και κάπως πιο ''γεμάτο'' clean sound.

Επίσης νομίζω ότι η jazzmaster παίρνει πιο ''γεμάτα'' τα drives σε σχέση με μια strat.

 

Αυτή είναι η αίσθηση που έχω ακούγοντας και μόνο, επαναλαμβάνω, σε lives και ηχογραφήσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που φαντάζομαι από αυτά που έχω ακούσει είναι πως η jazzmaster έχει πιο ''στρογγυλά'' και γεμάτα πρίμα (λιγότερο ''ξυστά''/έντονα δεν ξέρω πως να το πω) σε σχέση με τη δικιά μου (που και η δικιά μου δεν ξύνει δηλαδή) και κάπως πιο ''γεμάτο'' clean sound.

 

μια χαρα τα λες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου