Προς το περιεχόμενο

Πόσα watts (ss) χρειάζομαι πραγματικά?


om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό το εύρος τιμών (μέχρι €100) υπάρχει κάτι ή μια λύση τύπου Zoom B3 είναι πιο ενδεδειγμένη (σε αυτό το κόστος);

 

Κεφαλή (ή έστω τελικός ενισχυτής) με βατ αρκετά για μπάσο, και ελαφριά, κάτω από 100Ε, όχι δεν υπάρχει και δεν ξέρω αν θα υπάρξει ποτέ, είναι σα να λες "σπορ αμάξι με 300 άλογα, κάτω από 10.000Ε", αυτά δε γίνονται, οπότε ναι, Β3.

 

Ωστόσο υπάρχει αυτό εδώ, απέχει πολύ από τα 100Ε ως ποσοστό, όχι όμως και ως ποσό

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_inuke_nu1000_endstufe.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ωστόσο υπάρχει αυτό εδώ, απέχει πολύ από τα 100Ε ως ποσοστό, όχι όμως και ως ποσό

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_inuke_nu1000_endstufe.htm

 

Μπορώ να συνδέσω το TubePre σε αυτό, ως προενίσχυση, και από εκεί, απευθείας, σε καμπίνα;

 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς, για να μας πει μια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μπορείς, κρατώ μια πισινή για την περίπτωση που δεν ταιριάζουν καθόλου οι ευαισθησίες/αντιστάσεις εισόδου-εξόδου της προεν. σου και αυτού, αλλά αυτό είναι αρκετά απίθανο. Μπορείς να δεις τα αναλυτικά specs των δύο και να το ξεκαθαρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια από τις λύσεις θεωρείται περισσότερο ενδεδειγμένή; Αυτή του Behringer inuke + TubePre ή αυτή του Zoom B3 σε active monitor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B3 + inuke μακράν για. να έχεις eq & comp διαθέσιμο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B3 + inuke μακράν για. να έχεις eq & comp διαθέσιμο.

 

Ευχαριστώ!

 

Και μια και σας βρήκα πρόχειρους, έχει, κάποιος από εσάς, εμπειρία με το Zoom MS-60B;

Πώς θα το χαρακτηρίζατε, σε σχέση με το Zoom B3;

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

 

Και μια και σας βρήκα πρόχειρους, έχει, κάποιος από εσάς, εμπειρία με το Zoom MS-60B;

Πώς θα το χαρακτηρίζατε, σε σχέση με το Zoom B3;

 

:)

 

έχω και τα δύο. κοίτα, λειτουργικά το β3 είναι πιο πρακτικό όταν το θέλεις να λειτουργεί ως 3 ξεχωριστά πεταλάκια. έχει xlr output, πράγμα αρκετά χρήσιμο, και συνδέεται με Usb καλώδιο για την δημιουργία ήχων πιο εύκολα, κτλ κτλ. έχει και looper 40 δεύτερα, drum patterns για τζαμάρισμα, κουρδηστήρι , οπόταν λειτουργεί και ως κανονική πεταλιέρα.

το ms60b έχει πιο λίγα εφέ, κουρδηστήρι, αλλά έχει την επιλογή να βάλεις 4 εφέ σε οποιαδήποτε σειρά θες, σε αντίθεση με το β3 που έχει δυνατότητα για μόνο 3. επίσης, το ms60b δεν σου παρέχει την δυνατότητα να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς όλα τα εφέ της κάθε patch που έχεις κάνει ήδη όπως το β3, αλλά μόνο 1 εφέ κάθε φορά (εκτός φυσικά εάν σκύψεις/το δουλέψεις με τα δάκτυλα τελοσπαντων και έχεις 2-3 δεύτερα περισσότερο καιρό, οπόταν κάνεις ότι θες πάλι).

ηχητικά τα βρίσκω τα ίδια, αφού έχουν και το ίδιο τσιπ μέσα. εδώ να πω ότι εγώ χρησιμοποιώ κυρίως τα distortion/overdrive εφέ, και κάποτε κανένα chorus.

εάν έχεις το β3 και είσαι ευχαριστημένος, μείνε με αυτό. εγώ πήρα και το άλλο γιατί δεν είχα χώρο να το βάλω στο pedal board που είχα σκοπό να κάνω (είχα....), αλλά μάλλον θα μείνω και εγώ με το β3 στο τέλος.

αυτά...  :)

Bad Habit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου