Προς το περιεχόμενο

5e3 deluxe diy


giorgosc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καινουργιος στο χωρο και στο forum, ευχαριστω κλπ.

Ως καινουργιος και μη εχων αισθηση του κινδύνου, αποφασισα να κατασκευασω κάποιον λαμπατο ενισχυτη για κιθαρα.

Μετα απο αρκετο ψάξιμο στο ιντερνετ, βρηκα ενα σχεδιο για ενισχυτη που λενε οτι ειναι καλος και και και.. και αναφερομαι στον 5ε3 deluxe της fender, μοντελο λεει του 57. Προσιτο σχεδιο, απλο και κατανοητο, αλλα πρεπει πρωτα να λυσω ενα μικρο προβληματακι :

Να μαθω να διαβαζω ηλεκτρονικα σχεδιαγραμματα.

 

Μαλιστα πηγα στο λαμαρινά της γειτονιας και αγορασα (2,50€) ενα κοματι αλουμινιο να φτιαξω το σασι.

Εχω αρχισει και το ψαξιμο για μετασχηματιστες, πυκνωτες, pots, λυχνιες και τα τοιαυτα.

Αν υπαρξει ενδιαφερον, θα ενημερωνω για την προοδο των εργασιων και θα βαλω και φωτογραφιες.

Επισης δεχομαι και συμβουλες οδηγιες κλπ, εκτός από την εξης μια: παρατα τα!

 

 

ΥΓ. Μολις τον τελειωσω θα αγορασω και κιθαρα.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε Γιώργο, αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία με ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά, το ξαναλέω μεγάλη εμπειρία μην ξεκινήσεις καν. Τα ρεύματα που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις είναι υπεραρκετά για να σε σκοτώσουν. Μην το υποτιμάς να χαρείς. Το ίδιο θα σου πούν οι πάντες.

 

Θες να φτιάξεις κάτι, ξεκίνα με πετάλια. Και κάτι χρήσιμο θα φτιάξεις και ευκολότερο είναι και δεν ειναι επικίνδυνο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μεγαλη προσοχη με τα ρευματα.Εδω εχεις να κανεις με μετασχηματιστες που ανεβαζουν τα 230V σε 400V +.

Δεν λεω να μην το κανεις, αλλα θα ηταν προτιμοτερο να εχεις καποιον γνωστο που γνωριζει τα βασικα τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιώργο, αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία με ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά, το ξαναλέω μεγάλη εμπειρία μην ξεκινήσεις καν. Τα ρεύματα που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις είναι υπεραρκετά για να σε σκοτώσουν. Μην το υποτιμάς να χαρείς. Το ίδιο θα σου πούν οι πάντες.

 

Θες να φτιάξεις κάτι, ξεκίνα με πετάλια. Και κάτι χρήσιμο θα φτιάξεις και ευκολότερο είναι και δεν ειναι επικίνδυνο.

 

Φιλε μεγαλη προσοχη με τα ρευματα.Εδω εχεις να κανεις με μετασχηματιστες που ανεβαζουν τα 230V σε 400V +.

Δεν λεω να μην το κανεις, αλλα θα ηταν προτιμοτερο να εχεις καποιον γνωστο που γνωριζει τα βασικα τουλαχιστον.

 

 

Αυτα. Με ρευματα δεν παιζουμε.

 

Ξεκινα με μερικα πεταλακια  τουλαχιστον. Ν δεν εχεις καποια τεχνικη καταρτιη  σου προτινα να μεινεις (πολυ) μακρια απο ενισχυτες. Δεν ειναι θεμα "παρατα τα", ειναι θεμα ακαριαιου παρατηματος αν κανεις εστω κ μια παραμικρη λαμακια. Ανατριχιαζω οταν σκεψτομαι τι εκτοξευση θα χα φαει αν ειχα κανει σε ενισχυτη τις απροσεξιες που εχω κανει σε πεταλια.

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαθω να διαβαζω ηλεκτρονικα σχεδιαγραμματα.

Καλό και φρόνιμο θα ήταν αλλά όχι απόλυτα απαραίτητο για ένα απλό σχέδιο.

Βέβαια θεωρώ ότι δεν μιλάς για απλά πράγματα όπως πυκνωτές / αντιστάσεις / μετασχηματιστή αλλά δεν ξέρεις πως να βάλεις στην πλακέτα το σχέδιο και γιατί είναι έτσι και τι κάνει το σχέδιο..

 

Αν έχεις πολύ καλή σχέση με το κολλητήρι και προηγούμενη εμπειρία και έχεις μελετήσει / καταλήξει / σχεδιάσει μέχρι κεραίας τα εκατοντάδες σχέδια στο Internet και έχεις κάποιον καλό φίλο ηλεκτρονικό που θα ελέγξει /τεστάρει / διορθώσει αυτό που τέλειωσες, προχώρα.

Το σχέδιο είναι βατό και εσύ ΔΕΝ θα τον δουλέψεις (μέχρι να ελεγχθεί από τον γνώστη φίλο σου) με τα ρεύματα.

 

Σε αυτό το link έχω ένα επισυναπτόμενο "survival kit" για τον 5Ε3 που ίσως σε βοηθήσει και εδώ κάποια links που (αν ισχύουν ακόμα) μπορούν να σε βοηθήσουν.

 

Για την ιστορία, ο Τσίφτης μου (ναι, τον έχω ακόμα) is still alive and kicking hard (thanks to Marillion) και σήμερα θα βρίσκεται σε αυτό το live.

 

Καλή επιτυχία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για την ιστορία, ο Τσίφτης μου (ναι, τον έχω ακόμα) is still alive and kicking hard (thanks to Marillion) και σήμερα θα βρίσκεται σε αυτό το live.

 

Καλή επιτυχία.

 

 

Μεχρι να καταλάβω οτι αναφεροσουν στον συμφορουμιτη Marillion ήμουν με ενα wtf απο πάνω μεχρι κάτω :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να καταλάβω οτι αναφεροσουν στον συμφορουμιτη Marillion ήμουν με ενα wtf απο πάνω μεχρι κάτω :)

Έχεις δίκιο.  ;D ;D

Αυτά που θεωρούμε δεδομένα για μας, δεν είναι απαραίτητα και για τους άλλους.

 

Για την ιστορία βέβαια και να αποδώσουμε τα τω Καίσαρι, ο Γιώργος (Marillion) είναι ένας πραγματικός γνώστης ηλεκτρονικών, πολύ καλός μουσικός, υπέροχος χαρακτήρας και πάρα πολύ σεμνός (που δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα καλό σε αυτή την έκταση) και συνάμα (sic) ένας πολύ καλός μου φίλος που με έχει βοηθήσει (πέρα από τον Τσίφτη - αν και το αρνείται) σε πάρα πολλά ζητήματα και τον ευχαριστώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.  ;D ;D

Αυτά που θεωρούμε δεδομένα για μας, δεν είναι απαραίτητα και για τους άλλους.

 

Για την ιστορία βέβαια και να αποδώσουμε τα τω Καίσαρι, ο Γιώργος (Marillion) είναι ένας πραγματικός γνώστης ηλεκτρονικών, πολύ καλός μουσικός, υπέροχος χαρακτήρας και πάρα πολύ σεμνός (που δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα καλό σε αυτή την έκταση) και συνάμα (sic) ένας πολύ καλός μου φίλος που με έχει βοηθήσει (πέρα από τον Τσίφτη - αν και το αρνείται) σε πάρα πολλά ζητήματα και τον ευχαριστώ.

 

Αυτα που περιγράφεις (και προς τιμην σου) ειναι χαρακτηριστικά των ανθρώπων που ακούνε Marillion :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το απαραίτητο διάλειμμα για διαφημίσεις, συνεχίζω απο κει που έμεινα (νομιζω....)

 

Αγόρασα κολλητηρι και κατι σανιδια για να φτιαξω το κουτι.

Και  μαζι κοντραπλακε θαλασσης για τα μπρος πισω.

Βρήκα κάτι σχέδια στο ιντερνετ, τοσο για το σασι, όσο και για το κουτί.

Τα εκτυπωσα σε φυσικο μεγεθος και συνεχιζουμε.

 

Πηρα το αλουμινιο και το πηγα σε εναν που εχει στρατζα να μου το κανει κουτι, αφου πρωτα τραβηξα γραμμες με μαρκαδορο για τις γωνιες.

 

Απο βδομαδα που θα το παρω, θα ανοιξω και τις τρυπες και θα ποσταρω και την πρωτη φωτο.

 

ΥΓ. Ευχαριστω για τις συμβουλες, μαλιστα τις ακολουθησα, με τον δικο μου τροπο βεβαια.

Επειδη δεν εχω καποιο φιλο ηλεκτρολογο, φωναξα τη μανα μου να δοκιμαζει τα ρευματα.

Δεν ξερει μεν απ' αυτα, αλλα ότι της λεω το κανει. Συν του οτι φτιαχνει φοβερο παστιτσιο.

Επισης ενα μικροπροβληματακι που αντιμετωπισα με το κολλητηρι, λυθηκε γρηγορα και δραστικα με ενα πυριμαχο γαντι. Τοσο πολυ καινε αυτα ρε παιδια?

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου