Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος.Προσωπικα εχω αλλαξει αρκετα οργανα ποτε ομως δεν εκανα καποιο τεστ κρατωντας ιδιο hardware κ αλλαζοντας απλως ξυλα (πχ σε μια στρατ) αρα η γνωμη μου φανταζομαι δεν εχει μεγαλη βαρυτητα.

 

Παρατηρησα ωστοσο πως δυο ανθρωποι (ez και alter) οι οποιοι οπως γνωριζουμε ολοι ειναι κ τρομεροι παιχτες ειπαν εν ολοιγοις πως τα ξυλα παιζουν ρολο στον ηχο κ πως αυτο το εχουν διαπιστωσει κανωντας τεστ με ιδιο hardware κ πειραματισμο στα ξυλα.

 

Μηπως εχουν δικιο?

 

 

 

Να έχουν δίκιο στο συγκεκριμμένο ερώτημα επειδή είναι καλοί μουσικοί?

Πιο πολύ μπορεί να βοηθήσει ένας καλός φυσικός και κάποιες εργαστηριακές μετρήσεις ειναι η γνώμη μου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος.Προσωπικα εχω αλλαξει αρκετα οργανα ποτε ομως δεν εκανα καποιο τεστ κρατωντας ιδιο hardware κ αλλαζοντας απλως ξυλα (πχ σε μια στρατ) αρα η γνωμη μου φανταζομαι δεν εχει μεγαλη βαρυτητα.

 

Παρατηρησα ωστοσο πως δυο ανθρωποι (ez και alter) οι οποιοι οπως γνωριζουμε ολοι ειναι κ τρομεροι παιχτες ειπαν εν ολοιγοις πως τα ξυλα παιζουν ρολο στον ηχο κ πως αυτο το εχουν διαπιστωσει κανωντας τεστ με ιδιο hardware κ πειραματισμο στα ξυλα.

 

Μηπως εχουν δικιο?

 

 

 

 

Αγγελε,

όλοι οι κιθαρίστες που θαυμάζουμε, από όλα τα είδη μουσικής και σε όλες τις εποχές, έχουν προτιμήσεις σε οργανα επώνυμα, custom , "ψαγμένα", και φυσικά με μεγάλη σημασία στα ξύλα -και γενικότερα στα υλικά κατασκευής.

Τώρα γιατί κάποιοι ... 'πιστήμονες του youtube, συμπεριλαμβανομένων και των φωστήρων του Νόιζ, θέλουν να μειώσουν τη γνώμη των ανθρώπων που θαυμάζουν, μόνο οι ίδιοι το ξέρουν (και όλοι οι υπόλοιποι φυσικά, το υποψιαζόμαστε).

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια: "και ένα καπάκι τουαλέτας με μαγνήτη παίζει να 'ουμ". Δεν συνειδητοποιούν καν ότι αυτό προσβάλλει πριν απ' όλα τους ίδιους και την όποια νοημοσύνη διαθέτουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγγελε,

όλοι οι κιθαρίστες που θαυμάζουμε, από όλα τα είδη μουσικής και σε όλες τις εποχές, έχουν προτιμήσεις σε οργανα επώνυμα, custom , "ψαγμένα", και φυσικά με μεγάλη σημασία στα ξύλα -και γενικότερα στα υλικά κατασκευής.

Τώρα γιατί κάποιοι ... 'πιστήμονες του youtube, συμπεριλαμβανομένων και των φωστήρων του Νόιζ, θέλουν να μειώσουν τη γνώμη των ανθρώπων που θαυμάζουν, μόνο οι ίδιοι το ξέρουν (και όλοι οι υπόλοιποι φυσικά, το υποψιαζόμαστε).

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια: "και ένα καπάκι τουαλέτας με μαγνήτη παίζει να 'ουμ". Δεν συνειδητοποιούν καν ότι αυτό προσβάλλει πριν απ' όλα τους ίδιους και την όποια νοημοσύνη διαθέτουν.

 

 

Εγω δεν είδα ούτε κανενα να θέλει να μειώσει κάποιον άλλο σ αυτά που διαβάζω αλλά ούτε και διάβασα ποτε για καλλιτέχνες που  ψάχνονται στα custom για ξύλα με σκοπό τον ήχο.

Ανυπομονώ λοιπον να μας βάλεις ένα link όπου ένας απο όλους αυτούς τους κιθαρίστες που θαυμάζεις εκφράζει την άποψη ότι ο ήχος του συνδέεται με το ξύλο. Επίσης ανυπομονώ να μου βάλεις ένα link οπου ένας luthier υποστηρίζει με σαφήνεια ότι το ξύλο που διαλέγει έχει αντίκτυπο στον ήχο της κατασκευής του. Νομίζω θα είχε κάθε συμφέρον να τεκμηριώσει μια τέτοια άποψη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν είδα ούτε κανενα να θέλει να μειώσει κάποιον άλλο σ αυτά που διαβάζω αλλά ούτε και διάβασα ποτε για καλλιτέχνες που  ψάχνονται στα custom για ξύλα με σκοπό τον ήχο.

Ανυπομονώ λοιπον να μας βάλεις ένα link όπου ένας απο όλους αυτούς τους κιθαρίστες που θαυμάζεις εκφράζει την άποψη ότι ο ήχος του συνδέεται με το ξύλο. Επίσης ανυπομονώ να μου βάλεις ένα link οπου ένας luthier υποστηρίζει με σαφήνεια ότι το ξύλο που διαλέγει έχει αντίκτυπο στον ήχο της κατασκευής του. Νομίζω θα είχε κάθε συμφέρον να τεκμηριώσει μια τέτοια άποψη.

 

 

 

Εγώ πάλι δεν ανυπομονώ καθόλου να μας παραθέσεις ένα όπου οποιοσδήποτε ΜΟΥΣΙΚΟΣ και όχι κομπογιανίτης, παίζει με καπάκι τουαλέτας.

Καλή ανάσταση αδέλφια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν ανυπομονώ καθόλου να μας παραθέσεις ένα όπου οποιοσδήποτε ΜΟΥΣΙΚΟΣ και όχι κομπογιανίτης, παίζει με καπάκι τουαλέτας.

Καλή ανάσταση αδέλφια !

 

Μα ποιος θα τολμούσε;;;

 

Και σε στουντιακή ηχογράφηση ακόμη, θα ΕΤΡΕΜΕ στη σκέψη ότι το προϊόν ίσως θα έφτανε κάποια στιγμή στα αυτιά σου οπότε, ΦΥΣΙΚΑ, θα καταλάβαινες αμέσως τη "βρωμιά" και θα τον έκανες ρόμπα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιος θα τολμούσε;;;

 

Και σε στουντιακή ηχογράφηση ακόμη, θα ΕΤΡΕΜΕ στη σκέψη ότι το προϊόν ίσως θα έφτανε κάποια στιγμή στα αυτιά σου οπότε, ΦΥΣΙΚΑ, θα καταλάβαινες αμέσως τη "βρωμιά" και θα τον έκανες ρόμπα...

 

 

 

Για να επικεντρώνεσαι σε στουντιακή ηχογράφηση να φανταστώ ότι το έχεις δοκιμάσει ;!

Για λέγε ρε μαν! Τι μας τα κρατάς κρυφά! Τι χρώμα είχε το καπάκι της τουαλέτας; Διότι για sustain και ηχόχρωμα δε ρωτάω, φαντάζομαι βγάζει το ίδιο ανεξαρτήτως υλικού.  ;D

 

Όπως απαίτησε και ο προηγούμενος Μέγας Μάγιστρος του Νόιζ, θέλει απόδειξη από λούθιερ ότι το καπάκι της τουαλέτας δεν κάνει καλό ήχο!  8)

Εγώ παντως ανταπαντώ σε τέτοιες σοφιστείες: βρείτε εσείς έναν λούθιερ, στον οποίο θα πάτε να σας φτιάξει κιθάρα από φορμάϊκα ή έναν κιθαρίστα με δισκογραφία -από αυτούς που θαυμάζετε και από οποιοδήποτε είδος - Joe Pass, τον Gibbons ή τον Satriani- ο οποίος να παίζει με τελάρα και καυσόκσυλα. Ελα; Ακούει κανείς;

::)

 

Κάντε και κανένα διάλειμμα ρε να σουβλίσετε αρνί, όχι όλο Νόιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κατανοήσω το φετίχ "ουάο, αυτό είναι τίμιο κσύλο! Άκου τι ωραία παίζει",

αλλά δεν καταλαβαίνω καθόλου το φετίχ του τύπου "ουάο, αυτό ΔΕΝ είναι καν ξύλο! Ακου τι ωραία παίζει, σαν να ήταν κσύλο!"

Αν το πρώτο είναι show off που αφορά τα φράγκα (του τύπου "έδωσα μια μικρή περιουσία για να πάρω/φτιάξω αυτό το όργανο και λογικά θα ΠΡΕΠΕΙ να ακούγεται 1000 φορές καλύτερα από τα άλλα) , το δεύτερο (ΔΕΝ έδωσα 1000 να το πάρω αλλά ΠΡΕΠΕΙ να το κάνω να ακούγεται σα να είχα δώσει και να πείσω και άλλους ότι τα δικά τους όργανα δεν αξίζουν) κρύβει Κάποια μειονεξία. Η οποία γίνεται επίσης show off (αντεστραμμένα). Aκόμη κι αν αφορά τα φράγκα.

 

Αν τωρα όλο αυτό το πασπαλίσεις και με την απαραίτητη δόση συνωμοσιολογίας ("κοίτα τι μας πουλάνε οι κακές εταιρίες, οι κακοί λούθιερς, το κακό σταρσυστεμ και γενικά όλος ο κακός ο ντουνιάς και εμείς "τελικά τρώμε το παραμύθι"), βουαλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο ρολο παιζει τελικα το κσυλο του σωματος της κιθαρας οταν αυτη την ακουμε ηλεκτρικα (ειμαι βεβαιος ομως οτι unplugged υπαρχουν διαφορες αισθητες), αλλα ξερω σιγουρα οτι παιζει τεραστιο ρολο στην ερμηνεια και τη φωνη του κιθαριστα αν αυτος τραγουδαει κιολας.

Η αποψη μου επιβεβαιωνεται επιστημονικα απο ορθοπεδικους και φυσιοθεραπευτες μεχρι νευροχειρουργους και δεν χωραει αμφισβητησης γιατι αλλο ειναι να κουβαλας κιθαρα 3 κιλα και να κελαηδας και αλλο να βογγας φορτωμενος με κανα τσιμεντολιθο 6 κιλο. Οπως και να το κανουμε στη δευτερη περιπτωση αποδιδεται καλυτερα ο πονος των μπλουζ.

 

Συνεχιστε.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μας παραθέσεις ένα όπου οποιοσδήποτε ΜΟΥΣΙΚΟΣ και όχι κομπογιανίτης, παίζει με καπάκι τουαλέτας.

Καλή ανάσταση αδέλφια !

 

 

 

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Formica_%28plastic%29

 

http://www.totalcubicles.co.uk/toilet-cubicles-formica

 

 

Constructed simply of wood, vinyl, masonite and Formica, Danelectros used "lipstick tube" metal pick-ups that were literally purchased from a lipstick-tube manufacturer. The guitars were made simply, with no pearl adornments or expensive wood.

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου