Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ομολογώ ότι δεν έχω το ειδικό βάρος του κιθαρίστα που απατείται για να επιμένω. Εξέθεσα την αποψή μου και προσπερνώ. Είμαι ανοιχτός να αλλάξω γνώμη αν δω κάτι αλλά μέχρι τότε δεν υπάρχει περίπτωση να τσακωθώ με κανέναν γι αυτό.

 

Απολαμβάνω όλες τις ξύλινες κιθάρες μου και ομολογώ ότι δε θα ήθελα να είναι φτιαγμένες από κάτι άλλο. Μου αρέσουν τα νερά και τα tops. Μου αρέσει η ξυλίλα και η αίσθηση της λάκας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ ομολογώ ότι δεν έχω το ειδικό βάρος του κιθαρίστα που απατείται για να επιμένω. Εξέθεσα την αποψή μου και προσπερνώ. Είμαι ανοιχτός να αλλάξω γνώμη αν δω κάτι αλλά μέχρι τότε δεν υπάρχει περίπτωση να τσακωθώ με κανέναν γι αυτό.

 

Απολαμβάνω όλες τις ξύλινες κιθάρες μου και ομολογώ ότι δε θα ήθελα να είναι φτιαγμένες από κάτι άλλο. Μου αρέσουν τα νερά και τα tops. Μου αρέσει η ξυλίλα και η αίσθηση της λάκας.

 

 

Οσοι ασχολούνται με το κιθαριστικό βάρος των συνομιλητών απλά αδυνατουν να κατανοήσουν το ερώτημα που έχει τεθεί, που είναι σαφές σαφέστατο, δύσκολο να απαντηθεί αλλά απλό και σαφές.

 

Οι ειδικοί στον ήχο και στις κατασκευές δεν είναι απαραίτητα και καλοί παίχτες, και το ανάποδο. Γι αυτό και πολλοί καλοί παίχτες καταφεύγουν σε ειδικούς του ήχου για να πετύχουν τον ήχο που φαντάζονται.

 

Θα μπορούσε κάποιος να δώσει οριστική απάντηση στο θέμα για πάντα χωρις να παίξει ούτε νότα καλός η κακός κιθαρίστας, στήνοντας ένα εργαστηριακό περιβάλλον που σταθεροποιεί όλους τους άλλους παράγοντες εκτός του ξύλου και που αναλύει εργαστηριακά το ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Σ αυτό το ιδανικό πείραμα δεν έχει θέση το πόσο ψηλά στην κλίμακα μπετόβεν βρίσκεται ο όποιος κιθαρίστας.

Είναι αστείο να διαβάζει κανεις για την βαρύτητα της άποψης του χ στο θέμα επειδή παίζει καλά η είναι καταξιωμένος κλπ. Ευχάριστο γεγονός αλλά  είναι σημαντικό(σημαντικότατο) σε άλλα θέματα.

Και γινεται ακόμα πιο ασήμαντο σ αυτό το θέμα γιατι υπάρχουν αντίστοιχα καταξιωμένοι καλοί καλλιτέχνες που υποστηρίζουν πως το ξύλο δεν παίζει ρόλο στην solid body

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οσοι ασχολούνται με το κιθαριστικό βάρος των συνομιλητών απλά αδυνατουν να κατανοήσουν το ερώτημα που έχει τεθεί, που είναι σαφές σαφέστατο, δύσκολο να απαντηθεί αλλά απλό και σαφές.

 

 

Τάσε και η άποψη σου σεβαστή.

 

Απλά με ψυχραιμία και νηφαλιότητα θα ήθελα να θέσω και εγώ - ένα καλοπροαίρετο- ερώτημα:

 

Από την στιγμή που μια κιθάρα/ μπάσο είναι μια «πλατφόρμα» ξύλου, που επάνω της έχουν τεθεί διάφορα μεταλλικά, πλαστικά, κοκάλινα κλπ εξαρτήματα, είναι δυνατόν η «πλατφορμα»- ο φέρων οργανισμός- να μην παίζει ρόλο στο σύνολο;

 

 

Όσος και αν είναι αυτός ο ρόλος, όσο και αν κάποιος τον ακούει ή δεν τον ακούει- ο καθένας ας βάλει το ποσοστό που θέλει. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάσε και η άποψη σου σεβαστή.

 

Απλά με ψυχραιμία και νηφαλιότητα θα ήθελα να θέσω και εγώ - ένα καλοπροαίρετο- ερώτημα:

 

Από την στιγμή που μια κιθάρα/ μπάσο είναι μια «πλατφόρμα» ξύλου, που επάνω της έχουν τεθεί διάφορα μεταλλικά, πλαστικά, κοκάλινα κλπ εξαρτήματα, είναι δυνατόν η «πλατφορμα»- ο φέρων οργανισμός- να μην παίζει ρόλο στο σύνολο;

 

 

Όσος και αν είναι αυτός ο ρόλος, όσο και αν κάποιος τον ακούει ή δεν τον ακούει- ο καθένας ας βάλει το ποσοστό που θέλει. 

 

Τέρρυ αν παίζει κάποιο ρόλο, και αυτός δεν είναι ούτε μετρήσιμος, ούτε προβλέψιμος; Τότε τι σημασία έχει;

Η ερώτηση παραμένει. Μπορεί κάποιος από τους ξυλολάτρες να ακούσει με σχετική συνέπεια τα ξύλα σε ποσοστό πάνω από 80%;

Δε νομίζω.

Στην τελική υπάρχει πλεόν και επιστημονικό συμπέρασμα. Το αγνοούμε και αυτό;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που μια κιθάρα/ μπάσο είναι μια «πλατφόρμα» ξύλου, που επάνω της έχουν τεθεί διάφορα μεταλλικά, πλαστικά, κοκάλινα κλπ εξαρτήματα,

 

Κατά την κατασκευή της κιθάρας, ναι.

 

Κατά τη δημιουργία του ήχου, μήπως οι μαγνήτες είναι στο επίκεντρο, και το ξύλο στην περιφέρεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όσος και αν είναι αυτός ο ρόλος, όσο και αν κάποιος τον ακούει ή δεν τον ακούει- ο καθένας ας βάλει το ποσοστό που θέλει.   

 

Πες βρε πασάκα μου στους άνθρωπες πως παίζεις στους τιτάνες του μουσικού στερεώματος τους Παράγκας, για να πάψουν να σε αμφισβητούν.

 

  Κι εσέις σταματήστε παλιοαλήται να μου πειράζεται τον ογκόλιθα, ήμείς όταν ηχογραφούμε πίνουμε τσίπουρα και ακούμε τη μουσική να ρέει από τα ξσύλα

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] ήμείς όταν ηχογραφούμε πίνουμε τσίπουρα και ακούμε τη μουσική να ρέει από τα ξσύλα

 

Παραδοσιακά παίζετε?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδης παιδια αμα παρουμε μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σκουαιερ των 100 ευρω,κρατησουμε τα ξυλινα μερη  και αλλαξουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΤΑ  ΥΠΟΛΟΙΠΑ,εχουμε μια γουαου στρατ που σε  εναν καλο ενισχυτη με λιγο τουηκηγκ γινεται σουπερ γουαου?

 

Ή παιζει ρολο το πως ειναι δεμενα τα κσυλα στην σκουαιερ?

 

Πέρα από την πλάκα και το spamming των περισσότερων μηνυμάτων, αυτό το ζήτημα είναι το πιο σημαντικό από την όλη συζήτηση.

 

Δεν έχω το υπόβαθρο να κρίνω αν ισχύει ή όχι, πάντως έχω την εντύπωση (και με διορθώνετε αν κάνω λάθος) ότι ακόμη και όσοι τάσσονται υπέρ της άποψης που θέλει τα ξύλα να μην παίζουν κανένα ρόλο, δεν τάσσονται και υπέρ της άποψης ότι μία squier ή μία epiphone θα γίνει deluxe ή les paul custom με την αντικατάσταση hardware αντίστοιχου των ακριβών προαναφερθέντων κιθάρων. Σημειωτέον ότι όσες φορές έχω παρακολουθήσει τέτοιες συζητήσεις, κανείς δεν είναι ταυτόχρονα και ιδιοκτήτης φθηνών κιθάρων.

 

Το ζήτημα παρεμπιπτόντως που εγείρεται, είναι ότι όλα αυτά τα βιντεάκια (και οι απόψεις που τα υπερθεματίζουν) που μιλάνε για την απάτη των εταιρειών*, προκαλούν εύλογα την εντύπωση ότι πράγματι μία squier θα γίνει deluxe (ή όποιο τέλος πάντων θεωρείται κορυφαίο μοντέλο καθώς δεν γνωρίζω) με την αλλαγή του αντίστοιχου hardware. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλό θα ήταν να ξεκαθάριζαν καλύτερα και πιο ολοκληρωμένα τη γνώμη τους.

 

*Φυσικά και ελπίζω σαν καταναλωτής να ίσχυε κάτι τέτοιο, δεν τάσσομαι υπέρ κάποιας άποψης καθώς όπως προείπα δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατά την κατασκευή της κιθάρας, ναι.

 

Κατά τη δημιουργία του ήχου, μήπως οι μαγνήτες είναι στο επίκεντρο, και το ξύλο στην περιφέρεια;

 

Φυσικά και είναι στο επίκεντρο και το ξύλο στην περιφέρεια- αυτό το λέω και για τον Ray.

 

Επ΄αυτού δεν τίθεται καμία διαφωνία- έτσι είναι.

 

Όμως θα μου επιτρέψετε μια παρατήρηση- βιωματική.

 

Πρόσφατα άλλαξα μαγνήτες σε ένα κούτσουρο μου.

 

Ζήτησα από τον άνθρωπο που τους έφτιαξε να δώσουμε έμφαση στα μεσαία τους- όσο αυτό ήταν δυνατόν.

 

Γιατί;

 

Για τον πολύ απλό λόγο ότι το κούτσουρο έχει σώμα από ελιά- μπάσα/πρίμα ναι, μεσαία όχι και εγώ ήθελα «καραμούζα» J.

 

Φυσικά και ο μαγνήτης έκανε τα πάντα όλα- δεν το συζητώ αυτό.

 

Όμως αυτό που έκανα επί της ουσίας, ήταν να προσπαθήσω να «εκβιάσω» την χρεία που έχω στα alder μπάσα μου- με τα ωραία μεσαία τους- με την βοήθεια του μαγνήτη.

 

 

Φυσικά και ο μαγνήτης κάνει παπάδες στον ήχο ενός οργάνου- και το έχω πει στο παρελθόν κατά κόρον, με παραδείγματα από «μπουτίκ» μπάσα που έχουν πέσει στα χέρια μου και η αλλαγή μαγνητών τα απογείωσαν - τουλάχιστον για τα γούστα μου.

 

Όμως σκέψου τι ήθελα να κάνω εδώ- ήθελα να προσομοιάσω τον συγκεκριμένο τόνο του συγκεκριμένου ξύλου που παίζω δεκαετίες.

 

Το πέτυχαν (σε τεράστιο βαθμό) οι μαγνήτες- ευτυχώς ναι.

 

Αν εξαρχής το κούτσουρο είχε τα μεσαία που έχω μάθει να ακούω από τα άλλα μου κούτσουρα- και τονίζω το έχω μάθει, γιατί IMHO το αυτί «κουρντίζει» με τα χρόνια σε κάποιες συχνότητες και «ακούς» με έναν συγκεκριμένο τρόπο- δεν θα υπήρχε κανένας λόγος για αλλαγές κλπ.

 

 

Και πραγματικά σου ξανά λέω δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες.

 

ΥΓ: Marathon προσοχή στα βερνίκια, όταν τα εισπνέεις μπορεί να δεις οράματα  ;)

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου