Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμη μου είναι πως επιλέγοντας το ένα ξύλο να είναι μαόνι και το άλλο swamp ash, το συμπέρασμα δύσκολα μπορεί να είναι ότι δεν υπάρχουν διαφορές. Αν ήταν alder vs. swamp ash, δύσκολα θα άκουγαν διαφορά. Πάντως και το strumming παίζει το ρόλο του.

 

Σύμφωνοι για το alder vs ash. Eίναι πιο δυσδιάκριτο, υπάρχει όμως και εκεί!

Συμφωνοι και για το strumming - παίζει το ρόλο του, αλλά στο decay του ήχου διαφέρουν πολύ τα δυο κσύλα τους όπως και να χει.

 

καλό βράδυ , πάω να ταβλιαστώ γιατί ξύλιασα  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενας φιλαράκος έχει σπίτι του μία απο μαόνι σαν του τύπου στο βίντεο, φαντάζομαι θα γίνεται εξαιρετική κιθάρα κάτι σαν custom shop ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω κατι γενικο...σε alder ash στους ιδιους μαγνητες ιδιο μανικι εχω δει διαφορα...

 

επισης το παχος του μπρατσου παιζει απιστευτο ρολο οπως και η πυκνοτητα του ξυλου οτι και να ναι αυτο και η ποσοτητα  φυσικα(βαρος διαστασεις παχος κλπ)

 

ολα παιζουν στο τι ηχο θες να βγαλεις εσυ

 

ενα τρομερο λαθος που γινεται ειναι οτι θεωρουμε εναν ενισχυτη η μια κιθαρα ετοιμη απ τη μανα της επειδη ειναι πανακριβη κλπ

 

θα πρεπει να λαμβανουμε περισσοτερο υπ οψην μας τι μουσικη παιζουμε,τι ηχο θελουμε,σε τι ενισχυτη την βαζουμε κλπ...οπως και το αντιστροφο αν θελουμε ενισχυτη τι κιθαρα εχουμε

 

πολλοι αγοραζουν με τ ονομα κι ομως βλεπουμε ενισχυτες που παιζουν φοβερα σε μονοπηνιους να ''σερνονται'' σε διπλους....

 

οποτε κοιταμε τι εχουμε,τι θελουμε και τι μπορουμε να φτιαξουμε μ αυτα που μας παιρνει η τσεπη μας

 

θεωρω οτι τα πολλα λεφτα πανε στο φινιρισμα και στο ονομα...ξυλα και μπουρδες...

 

προσφατα ηρθε στα χερια μου μια πολυ γνωστη κιθαρα 4000 ευρω αξιας και οταν την κουμπωσα στον ενισχυτη μ επιασε νευρικο γελιο

 

η πιο φθηνη μου κιθαρα με καποιες τροποποιησεις (μαγνητες) που εχω κανει ακουγοταν πολυ καλυτερα οταν τις εβαλα διπλα διπλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω κατι γενικο...σε alder ash στους ιδιους μαγνητες ιδιο μανικι εχω δει διαφορα...

 

επισης το παχος του μπρατσου παιζει απιστευτο ρολο οπως και η πυκνοτητα του ξυλου οτι και να ναι αυτο και η ποσοτητα  φυσικα(βαρος διαστασεις παχος κλπ)

 

ολα παιζουν στο τι ηχο θες να βγαλεις εσυ

 

ενα τρομερο λαθος που γινεται ειναι οτι θεωρουμε εναν ενισχυτη η μια κιθαρα ετοιμη απ τη μανα της επειδη ειναι πανακριβη κλπ

 

θα πρεπει να λαμβανουμε περισσοτερο υπ οψην μας τι μουσικη παιζουμε,τι ηχο θελουμε,σε τι ενισχυτη την βαζουμε κλπ...οπως και το αντιστροφο αν θελουμε ενισχυτη τι κιθαρα εχουμε

 

πολλοι αγοραζουν με τ ονομα κι ομως βλεπουμε ενισχυτες που παιζουν φοβερα σε μονοπηνιους να ''σερνονται'' σε διπλους....

 

οποτε κοιταμε τι εχουμε,τι θελουμε και τι μπορουμε να φτιαξουμε μ αυτα που μας παιρνει η τσεπη μας

 

θεωρω οτι τα πολλα λεφτα πανε στο φινιρισμα και στο ονομα...ξυλα και μπουρδες...

 

προσφατα ηρθε στα χερια μου μια πολυ γνωστη κιθαρα 4000 ευρω αξιας και οταν την κουμπωσα στον ενισχυτη μ επιασε νευρικο γελιο

 

η πιο φθηνη μου κιθαρα με καποιες τροποποιησεις (μαγνητες) που εχω κανει ακουγοταν πολυ καλυτερα οταν τις εβαλα διπλα διπλα....

 

Ισχύουν όλα όσα έγραψες. Μα όλα!

 

Θα πω βέβαια ότι η Tele του 74 που είχα (RIP) ήταν ίσως το όργανο με τον περισσότερο χαρακτήρα (ο neck μαγνήτης της ήταν σα να άκουγες Aretha Franklin και SRV την ίδια στιγμή... ), αλλά δεν το μετάνιωσα ποτέ που έκανα στροφή σε πιο low budget όργανα.

Με τα χρήματα που έδωσα την τέλε, χρηματοδότησα τρία άλλα ελαφρύτερα γιατί με παίρνουν και τα χρόνια, όργανα - χωρίς τα σούπερ κσύλα- που κατέληξαν heavily modified και πληρούν στο έπακρο τα γούστα μου (μια bullet των 80 ευρώ από basswood, μια Classic Vibe 60s Squier των 300 από alderάκι κάποιου ινδονήσιου θεού και ένα μαόνι lespaul με P90s που χτύπησα εδώ στις Βρυξέλλες για το οποίο έγραψα πιο πάνω - ).

Εχω μόνο μια επιφύλαξη (και κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ εκ των υστέρων ότι έχω κάνει μαλακία) αν βγω ποτέ να παίξω σε κανένα στάδιο όπως οι Bon Jovi :D και ακούγονται "φτενές". :D Πάντως μέχρι σήμερα, σε φεστιβάλ και gigs με μεγάλα PA systems, δεν ακούγονται άσχημα τα *κσύλα* μου, το αντιθετο μάλιστα...  

 

Ενα plus ακόμη γι΄αυτό που γράφεις:  ότι εξαρτάται και από το τι θέλεις να κάνεις / παίξεις... Αν για παράδειγμα χρειάζεσαι να κάνεις dive bombing, ε τότε δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα βάλεις ένα Floyd Rose και locking system που μπορέι να σου κοστίσει όσο μου κόστισε εμένα ένα ολόκληρο όργανο - χωρίς αυτό να μειώνει την αξία του ούτε του ενός ούτε του άλλου.

Και με το "αξία", δεν εννοώ την aftersales market αξία, που τα δικά μου οργανάκια ούτως ή άλλως έχουν μηδαμινή, αλλά την αξία που εμείς δίνουμε στα πράγματα και στη χρήση τους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις χέστρες και τις μπιροκοιλιές που τσαλαβουτάνε στα distortionz και τρολάρουν την ανάρτηση, το real thing. Ούτε reverb ούτε τίποτα... μόνο killer ήχος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις χέστρες και τις μπιροκοιλιές που τσαλαβουτάνε στα distortionz και τρολάρουν την ανάρτηση, το real thing. Ούτε reverb ούτε τίποτα... μόνο killer ήχος.

 

 

Τώρα εγώ γιατί πιστεύω ότι εάν του πάρεις αυτή και του δώσεις μια squire θα ακούγεται το ίδιο καλά στα χέρια του .

 

(Μην βαράτε όλοι μαζί, όλοι θα βαρέσετε) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις χέστρες και τις μπιροκοιλιές που τσαλαβουτάνε στα distortionz και τρολάρουν την ανάρτηση, το real thing. Ούτε reverb ούτε τίποτα... μόνο killer ήχος.

 

Δηλαδη τωρα εσυ ακουσες στο βιντεο τα κσυλα ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τωρα εσυ ακουσες στο βιντεο τα κσυλα ::)

 

Πάνο, μου δείχνεις που ακριβώς έγραψα κάτι τέτοιο;

 

(όλοι ακούμε διαφορετικά αφού)

 

Όσο για το αν θα ακούγονταν και τα σκουπίδια καλά στα χέρια του (δεν εννοώ την squier έτσι; απλώς επαυξάνω αυτό που ρωτάς) Πανώριε, πιθανόν ναι. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο για τα ίδια τα σκουπίδια.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου