Προς το περιεχόμενο

Μικρός λαμπάτος για σπίτι, πρόβα και μικρά live.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bugera V22: πολυ καλα καθαρα με μονους (χωρις ιδιαιτερο χαρακτηρα), καλα βρωμικα με διπλους σε σχετικα μεγαλη ενταση!

 

Vht: πολυ καλος γενικα!

 

Vox: πολυ καλος με λιγο ιδιαιτερο χαρακτηρα!

 

edit: κοιτα και τον blues jr! Ηρθε κ θα μεινει για παντα (μαλλον) σε μενα με καποιες διορθωσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και φυσικα (αν εισαι Αθηνα ή Θεσσαλονικη ειδικα ειναι πανευκολο) γνωρισε απο κοντα οσους περισσοτερους απο τους προτεινομενους ενισχυτες μπορεις,ειτε καινουριους ειτε μεταχειρισμενους,παιξε να ακουσεις τι ηχους βγαζουν και σε τι εντασεις,σηκωσε τους να δεις αν κουβαλιουνται κλπ

Μην ψωνισεις γουρουνι στο σακι επειδη αρεσει σε εμενα ή σε καποιον αλλον.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

laney vc15 κ 30 πολύ καλές επιλογές!

engl thunder compo απο τις αγγελίες ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ, τρελά καθαρά, μέτρια βρώμικα, πεταλομηχανή τρελή, αλλά μην δώσεις 550. Ειναι ακριβός. 400-500 το πολύ πολύ είναι η εμπορική του τιμή αυτη τη στιγμή.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδιά πολυ ωραίες προτάσεις όλες!θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω για κάποιους πιο συγκεκριμένα.

 

 

Hughes & Kettner Tubemeister 18 head.ενδιαφέρουσα επιλογή αν κάποιος εχει παιξει με ενδιαφέρει η γνωμη του

 

 

Καλημέρα φίλε μου.

 

Είμαι ευτυχής κάτοχος του παραπάνω ενισχυτή, παρέα με την αντίστοιχη καμπίνα (Με vintage 30 ηχείο), εδώ και ενάμιση χρόνο τώρα.

 

Το καθαρό του κανάλι είναι εξαιρετικό για τα δικά μου γούστα. Διαυγές, όσο έχεις το gain χαμηλά, αρχίζει και σπάει όμορφα σε μεγαλύτερες εντάσεις. Το χρησιμοποιώ και για crunch/rhythm ήχους. Κουμπωνει άριστα με τα περισσότερα πετάλια που έχω χρησιμοποιήσει (εκτός ίσως από κάποια fuzz, αλλά εκεί παίζουν και τα υπόλοιπα πετάλια της αλυσίδας).

 

Το βρώμικο είναι αξιοπρεπές, χωρίς να με τρελαίνει. Για τη μουσική που παίζω (80ς μεταλ και χαρντ ροκ) είναι "λίγο", αλλά με ένα overdrive τύπου tubescreamer μπροστά είναι σούπερ.

Το boost το χρησιμοποιώ σπάνια γιατί τζιτζικίζει λίγο, αλλά σου βγάζει μέταλ άνετα. Μια περίοδο έπαιζα thrash με αυτό!

 

Μειονέκτημα η έλλειψη του reverb.

 

Πλεονεκτήματα: 1-5-18 watt! ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βολικό.

DI έξοδο αν θες να κάνεις ηχογραφήσεις η να το στείλεις σε κάρτα ήχο/κονσόλα.

Μικρό βάρος (κάτι λιγότερο από 5 kg).

 

Ο ενισχυτής γενικά έχει αρκετή ένταση να σε καλύψει σε πολλές καταστάσεις. Στο σπίτι παιζω στο 1-5 watt, στην πρόβα στα 5 και σε live στα 18. Αν χρειαστεί ακόμα περισσότερο, τον καρφώνεις κατευθείαν στο PA και ξεμπέρδεψες!

Έχει πολλά μπάσα ο ήχος του, οπότε θέλει λίγο συμμάζεμα. Γενικά οι ρυθμίσεις του θα σε ξενίσουν στην αρχή, αλλά συνηθίζεται γρήγορα.

 

Και είναι και καγκουρο-όμορφος!  ;)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου μετα απο ψαχτήρι καθως δεν τα περιμενω όλα έτοιμα  ;D εχω να σας πώ τις εντυπώσεις μου και να κανουμε αλλη μια κουβεντα πανω σ αυτά.

    Ενα βάσικό που διάβασα  χθες σε αλλο θέμα στο φορουμ είναι επί λέξη ''οι φθηνοί laney είναι βαθιά κίνα'' αυτό με έκανε να ψάξω όλους τους ενισχυτές που είχα στο μυαλό μου να δω τη πραγματική τους καταγωγη κ όχι της μαμας τους ετσι λοιπον είδα ότι οι περισσότεροι που ειχα βάλει στο ματι ηταν κινα(βιεντναμ οι μαρσαλ mexico fender νομίζω).Θ μου πεις τωρα, κ δίκιο έχεις, κ τι περίμενες με τοσα λεφτά ,αλλά το βάζω σαν ερωτηση,ειναι σοβαρός παραγοντας αυτός ωστε να με αποτρέψει να πάρω εναν τετοιο ενισχυτή σε σχέση με εναν απο αγγλία η γερμανία ας πούμε?να πώ οτι όλη αυτη η σκέψη μου ηρθε μετα απο αυτο που διάβασα πρόσφατα κ δεν εχει ωριμάσει σαν ιδέα μεσα μου οπότε ειναι ευκολο καποιος ν μου αλλάξει τη γνωμη και το ευχομαι γιατί εχω δει ωραία μηχανηματα.

    Λοιπόν πριν διαβασω αυτό που εγραψα παραπάνω ειχα ξεχωρίσει και θα πώ γιατι τους παρακατω ενισχυτές.

 

laney vc15(548e),laney irt15 head(444e),h&k tubemeister 18 twelve combo(589e),blackstar  20studio combo675e), engl e315 gigmaster 15(499e) τιμες thomann

 

ολοι εχουν footswitch,reverb,fx loop

οι combo εκτος απο τον Η&K(δυστυχως) εχουν external speaker

laney vc15 κ blackstar δεν εχουν power soak οι αλλοι ειναι κ για ηχογραφηση silent

o laney vc15 εχει 10αρι ηχειο  :(

 

βασικα ο engl τα έχει όλα.ο blackstar κ λόγο τιμής πάει τελευταίος με διαφορά.αν έβαζα μια σειρά value for money μάλλον θα ήταν

 

engl,H&K,laney irt15,laney vc15,blackstar

 

αλλά επειδη δεν έχω εμπειρία σε λαμπάτους θα θελα τη γνώμη σας για αλλη μια φορά πάνω σ αυτά που σας παρουσίασα.

να πώ ότι καθημερινά τσεκάρω τις αγγελίες και εχω βρεί πόλλους 50αρηδες και 100αρηδες που δεν μου κάνουν οπότε αν κάτσει  κάτι απο αυτους που εχω γράψει το βλέπω.εχω βρει μόνο τον engl αλλα περιμένω τις απαντήσεις σας πρωτα.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους κ πάλι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kOCH STUDIOTONE 20 COM......... KAI καθάρισες τα κάνει όλα και συμφέρει....μεταχειρισμένο τον πήρα 500 ευρώ !!

 

Μπαίνει στη λίστα!δεν τον είχα ακούσει ειναι η αλήθεια λόγο τιμής(απαγορευτική σε καινούριο) αλλά αν κάτσει στις αγγελίες μεχρι 500 και πρόλάβω θα το σκεφτώ πολύ!είναι δυνατό εργαλείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου