Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αψογο!!!καλα που δεν προλαβα να παρω κι αλλα πεταλια!!!αρχιζω να πουλαω κι εγω!!!

 

κανενας για dd-20??:):):):):):)

 

απιστευτο μου φαινεται!!!αντε να βρω λεφτα...και δεν εχω τελειωσει και την rockinger strat που φτιαχνω ακομα...και ηθελα να παρω και εναν fender junior...τι μου κανετε ρε παιδια!!!τι μου κανετε!!!!

 

 

και υποθετω οτι τα εφε θα ειναι και πιο ζεστα απο μερικα πεταλακια που δεν εχουν λαμπα ε?

 

Η tonelab είναι ίσως η καλύτερη πεταλιέρα...αλλά σε κάποια θέματα δεν θα φτάσει ποτέ την ποιότητα ενός καλού αναλογικού εφφέ. Όπως σωστά τόνισε ο superfunk κάποια μειονεκτήματά της και κάποια πλεονεκτήματα και συμφωνώ απόλυτα...

 

Η λάμπα περισσότερο για μόστρα είναι παρά ουσιώδης... :wink:

 

Γνώμη μου πάρε πρώτα την rockinger και τον pro junior και έχοντας ένα βασικό σωστό ήχο θα έχεις καλύτερη κρίση στο τι θα σου αρέσει περισσότερο...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

σ ενα πραγμα κολλαω ομως...πως ξερω οτι στο input του ενισχυτη θα παιξει καλα??

 

Τελεια θα παιξει,μαλιστα κατα την ταπεινη μου γνωμη ακουγεται πολυ καλυτερα ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη (τον ΛΑΜΠΑΤΟ βεβαια) παρα στη λουπα.

 

Η λάμπα περισσότερο για μόστρα είναι παρά ουσιώδης..

 

εδω θα διαφωνησω,κανει τρομερη δουλεια (ειδικα στα βρωμικα αλλα και οταν γραφεις ντιρεκτ) :wink:

 

Eγώ πλέον δεν πουλάω τίποτα. Kαι για αυτόν τον λόγο έχω τουλάχιστον 3 διαφορετικά πεταλο-setup:

1) το flight case με τα πεταλάκια μου

2) το Boss ME50 (με βοηθητικά έξτρα πεταλάκια)

3) το tonelab (με έξτρα τουλάχιστον έναν κομπρέσορα)

 

πω,πω ΔΙΔΥΜΑ σετ απ εχουμε!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Tonelab έχει και άλλο ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ +.

 

Τα δύο πετάλια, μπορούν να γίνουν assign σε πολλές παραμέτρους από effects. ΠΟΛΥ χρήσιμο. Είναι σα να έχεις ένα midi πετάλι για κάθε effect. :wink:

 

Σκέψου τώρα πέρα από το tap, να κάνεις real time παραμετροποίηση στο βάθος σου και να έχεις και ένα talk box. 8) Μόνο και μόνο για αυτά, αξίζει και παρααξίζει. :lol: :wink:

 

 

Tonelab all the way. Παρακαλώ τα "σκουπίδια" στα κουτιά τους και στην αποθήκη να μη σκονίζονται. :lol:

 

[edit]: Και για όσους ανησυχούν για τα γκάζια... Πιάνει ΑΝΕΤΑ μέχρι και Soulfly μεριά. :wink: Tα γκάζια της ΣΚΙΖΟΥΝ όσο το επιτρέπουν οι μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα η δυνατοτητα tap tempo σε modulation effects ειναι απλα ...mindblowing ,επιτελους μπορω να βαζω τρεμολο σε συναυλιες και να μη με στραβοκοιταζει ο ντραμμερ μου καθε φορα.. :oops:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους μπορω να βαζω τρεμολο σε συναυλιες και να μη με στραβοκοιταζει ο ντραμμερ μου καθε φορα.. :oops:

 

Καλά αυτό με το αυγχρόνιστο tremolo είναι όντως σπαστικό...Και ειδικά όταν πρόκειται για Square Wave...!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα λεγατε λοιπόν να ανταλλάσαμε και κανα patch αφού είμαστε τόσοι με την tonelab;;;; :wink: ...και με όλα τα παρελκόμενα (σχόλια για τις ρυθμίσεις, parameters assigned, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις:

-Η tonelab μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαφορετικές ρυθμίσεις delay. Πχ να έχεις αποθηκευμένο τον ήχο 1 με πολύ feedback, τον ήχο 2 με λιγότερο και πολύ delay time και πάει λέγοντας; Σα να έχεις δηλαδή 2, 3 πεταλάκια delay το ένα δίπλα στο άλλο και να τα χρησιμοποιείς ξεχωριστά.

 

-Ήχο σαν το big muff έχει; :D

 

-Είναι καλή για direct recoding; Γιατί αν γλιτώνεις μικρόφωνα ή di box συμφέρει.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-μπορεις να σωσεις τρια patches με διαφορετικα ντιλεϋ & να τα χρησιμοποιεις ,μεσα στο ιδιο patch μπορεις να αλλαζεις με τα πεταλια μεχρι & 2 παραμετρους σε πραγματικο χρονο ,να βαλεις ομως τρια διαφορετικα ντιλεϋ το ενα μεσα στο αλλο ΔΕΝ μπορεις.

 

-big muff δεν εχει,εχει ομως 2 ωραιοτατα Fuzz

 

-σε direct ηχογραφηση ΣΚΟΤΩΝΕΙ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά με πεταλιέρες τώρα που γίνεται συζήτηση...Ο κολλητός μου μετά απο χρονια παιξίματος με έναν randall και την cort του αποφάσισε να φτιάξει λίγο το rig του....Θα αρχίσει απο πεταλιέρα γιατί λόγω μαθημάτων (βλέπεις τριτη λυκειου ειναι ψιλο-πακέτο) δεν θα έχει τοσο πολύ χρονο να ασχοληθεί...

 

Αρχικά σκεφτόταν την gnx 2 της digitech (σωστά δεν την λέω... ? :) )...Αλλά είπε μήπως δώσει κάτι παραπάνω....για να πάρει κάτι καλύτερο...Σίγουρα δεν είναι διατεθειμένος να δώσει 500euro αλλά γύρω στα 350-400 (πανω κάτω) θα τα σκάσει....

 

Υπάρχει καμιά πεταλιέρα που να ξεχωρίζει σε αυτα τα λεφτά και θα την προτείνατε...(ειμαι άσχετος απο κιθάρα αλλά επειδή δεν χρησιμοποιεί internet είπα να ρωτησω...).....

 

Και πάλι καλημέρα... :lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου