Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γειά Ηλία,ωραία φωτό,αλλά τι δουλειά έχεις στην 20ή μπάνκα και γιατί είναι ανοιχτές οι προενισχύσεις και οι καμπίνες?

 

ΥΓ.Την online υποστήριξη όλο το 24ωρο την έχεις έτσι? :wink:

Έρχεται και preset για "τον σχιζοφρεgνή δολοφόνο με το πριόgνι (δεν κωλώgνει-δεν κωλώgνει)" :lol:

 

greenchainsaw.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

με γειες...........:D :D :D :D

 

δεχεσαι στοιχηματα?????οτι δεν θα προκυψει γαμος?????? (αν παρα ταυτα προκυψει προφερομαι να υιοθετησω ολες τις περασμενες σου αγαπες 8) 8) 8) 8) 8) )

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γειες...........:D :D :D :D

 

δεχεσαι στοιχηματα?????οτι δεν θα προκυψει γαμος??????

 

Thanks guys!!! :D

 

Δέχομαι στοιχήματα...Ήδη την "αρραβωνιάστηκα" και η βέρα δε νομίζω να αργήσει να πάει στο δεξί...;) :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολυ σε 10-15 ημερες ΟΛΑ σου τα modulation,delay & reverb pedals θα εχουν φαει πορτα...υστερα θα ακολουθησουν τα Wah & τα Filters .... :wink:

ΙΣΩΣ για συναισθηματικους και μονο λογους κρατησεις 1-2 distortion/overdrive/fuzz (οπως εχω κανει και εγω) αλλα περισσοτερο για να τα.....βλεπεις παρα για να τα πατας :lol: (ναι ΤΟΣΟ καλα ειναι και τα βρωμικα της TL)......στην τελικη το μονο πεταλι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα καταλαβεις οτι χρειαζεσαι αν βεβαια παιζεις με μονους (στους διπλους δεν χρειαζεται) ειναι ενα καλο compressor

 

Μετα απο κανα μηνα θα διαπιστωσεις με εκπληξη οτι ο bypass ηxoς σου ΜΕΣΑ απο την Tonelab ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ απο οτι ο καρφι-καρφι (ναι η λυχνια ΚΑΝΕΙ ενα εκπληκτικο buffering ακομα και οταν εχεις την πεταλιερα χωρις κανενα εφε :wink: ) , θα εχεις ησυχασει απο τα χρατσα-χρουτσα των καλωδιων,το tap dancing & τα 100 κιλα της παλιας σου πεταλιερας & θα βρεθεις....παντρεμενος! :lol:

 

Ολα τα παραπανω βεβαια ισχυουν υπο την προϋποθεση οτι θα παιζεις με εναν καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη,θα εχεις ΨΑΞΕΙ & ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ σωστα,θα εχεις απενεργοποιησει τις καμπινες και τους καθαρους ενισχυτες ,θα εχεις τη ρυθμιση AP στο global , θα ΕΧΕΙΣ ΣΒΥΣΕΙ τα preset (τα οποια απευθυνονται σε 11χρονους χεβυμεταλλαδες.. :roll: )και βεβαια πανω απο ολα θα εχεις κατανοησει τη λογικη και τον πιο "εξυπνο" τροπο χρησης της (ευχαριστως οταν βρεθουμε να μεταφερω τους ηχους της δικης μου στη δικη σου,το μονο που χρειαζεται ειναι ενα midi καλωδιο & 5 δευτερολεπτα....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ασχολήθηκα λίγο με την TL και οι πρώτες εντυπώσεις είναι εντυπωσιακές!

 

Δεν έχω καταφέρει βέβαια να μάθω όλες τις βασικές ρυθμίσεις της (πχ πώς να ορίζω/στέλνω παραμέτρους ενός effect στα expression pedals) γιατί μου έστειλαν manual στα...φραντσέζικα...:lol: Κατέβασα ήδη το Αγγλικό από το internet ;)

 

Με την πρώτη επαφή, έπαθα όντως πλάκα από modulations της αλλά και από τα Reverb της!!! Επιτέλους reverb που μου αρέσει (μέχρι και με spring έπαιξα!!! :D)

 

Τις προάλλες αγόρασα ένα απίστευτο BOSS JAPAN phaser (μάλλον το παλιό δικό σου SF) αλλά νομίζω ότι η TL πετυχαίνει τον ήχο του και ακόμη πιο real-ιστικό!

 

Για όσους ενδιαφέρονται για τον ήχο Σπάθα (Chorus+Reverb) μπορώ να πω ότι μπορεί κανείς να τον πετύχει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ!!! ;)

 

Επίσης από ότι είδα με τα delays έχεις άπειρες+1 επιλογές!!!! Ειδικά το analog delay της είναι ΤΕΛΕΙΟ!!! Μόνο που δεν τα κατάφερα καλά στα tap κλπ αλλά σήμερα που θα ασχοληθώ πιο εντατικά θα τα ρυθμίσω σωστά ;)

 

Όσον αφορά τα drives λίγο που έπαιξα συνειδητοποίησα ότι έχεις κι εκεί πάρα πολλές επιλογές: από ελαφρύ "σπάσιμο" ενισχυτή, μέχρι πιο βαριά παραμόρφωση. Βέβαια αν κατάλαβα καλά, μάλλον η TL δε θα ικανοποιήσει τους φίλους του metal μιας και τα drive της δεν κάνουν για ΠΟΛΥ βαρύ ήχο... (but...how cares for metal anyway ? :lol:)

 

Σήμερα θα δοκιμάσω να ηχογραφήσω και direct για δοκιμή ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανενας κανε κλιπ για high gain ηχους??

η εστω κανενα λινκ

γιατι μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει τπτ που να αξιζει σε High gain παντα...

Δεν διαφωνω οτι σε vintage καταστασεις αφηνει το 8 μου πισω αλλα δεν εχω ακουσει τπτ της προκοπης για γκαζια (δεν λεω οτι δεν βγαζει...γιατι εισαστε κ πολυ παναθεμα σας κ θα με φατε αν πω κατι τετοιο :D ) αλλα οτι δεν εχει πεσει στα αυτια μου τπτ αξιολογο

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταφέρει βέβαια να μάθω όλες τις βασικές ρυθμίσεις της (πχ πώς να ορίζω/στέλνω παραμέτρους ενός effect στα expression pedals)

 

ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ,πατας το κουμπι "expression pedals" μεχρι να ΑΝΑΨΕΙ.

 

322_image_med_VOX_Tonelab%20SE.jpg

 

κατω απο τα ποντεσιομετρα αναγραφονται οι λειτουργιες τους ανα Mode,βλεπεις οτι στο "expression" με το πρωτο ποντεσιομετρο ("target1") επιλεγεις ΤΙ θα κοντρολλαρει το ΠΡΩΤΟ πεταλι,τα δυο πλαϊνα του (min1,max1) καθοριζουν το "ευρος" (βαζε παντα το δευτερο ποντεσιομετρο στο minimum & το τριτο στο maximum για να εκμεταλευτεις ολο το τεραστιο range),τα υπολοιπα τρια ποντεσιομετρα (target2,min2,max2 απλα αφορουν το ΔΕΥΤΕΡΟ πεταλι)

 

 

 

 

 

Με την πρώτη επαφή, έπαθα όντως πλάκα από modulations της αλλά και από τα Reverb της!!! Επιτέλους reverb που μου αρέσει (μέχρι και με spring έπαιξα!!! icon_biggrin.gif)

 

Τις προάλλες αγόρασα ένα απίστευτο BOSS JAPAN phaser (μάλλον το παλιό δικό σου SF) αλλά νομίζω ότι η TL πετυχαίνει τον ήχο του και ακόμη πιο real-ιστικό!

 

ΟΛΑ τα πεταλακια των κατηγοριων που αναφερεις (μπουτικ και ξεμπουτικ) (δηλ. delay,reverb & modulation) ακουγονται απλα ΑΣΤΕΙΑ μπροστα σε αυτα της TL (και στο λεει καποιος που παιζει με πεταλια απο το 1980 & εχουν περασει απο τα χερια τους εκατονταδες στην κυριολεξια πεταλια....) ,ειδικα το phaser που αναφερεις ειναι απλα ΑΝΕΚΔΟΤΟ μπροστα στα ΔΥΟ απιθανα phaser της TL ,και αυτα ΠΡΙΝ καταλαβεις και το απιστευτο Control που εχεις LIVE σε ΟΛΕΣ τις παραμετρους τους (π.χ. οταν ζωντανα με τα expression pedals & το control μπορεις να μεταβαλεις την ΤΑΧΥΤΗΤΑ σε ενα leslie η να κανεις tap tempo σε ενα τρεμολο....)

 

 

 

Σήμερα θα δοκιμάσω να ηχογραφήσω και direct για δοκιμή

 

καλα εκει ειναι που σκοτωνει (απλα οταν γραφεις direct βαζεις τη ρυθμιση Line & ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ τις καμπινες & τους ενισχυτες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολυ σε 10-15 ημερες ΟΛΑ σου τα modulation' date='delay & reverb pedals θα εχουν φαει πορτα...υστερα θα ακολουθησουν τα Wah & τα Filters .... :wink:

ΙΣΩΣ για συναισθηματικους και μονο λογους κρατησεις 1-2 distortion/overdrive/fuzz (οπως εχω κανει και εγω) αλλα περισσοτερο για να τα.....βλεπεις παρα για να τα πατας :lol: [/quote']

 

....κι εγώ θα είμαι εδώ, και θα παίρνω ότι "ξεφορτώνεστε" (τουλάχιστον μεχρι να περάσει και το trend της tonelab 8) )

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανενας κανε κλιπ για high gain ηχους??

η εστω κανενα λινκ

γιατι μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει τπτ που να αξιζει σε High gain παντα...

Δεν διαφωνω οτι σε vintage καταστασεις αφηνει το 8 μου πισω αλλα δεν εχω ακουσει τπτ της προκοπης για γκαζια (δεν λεω οτι δεν βγαζει...γιατι εισαστε κ πολυ παναθεμα σας κ θα με φατε αν πω κατι τετοιο :D ) αλλα οτι δεν εχει πεσει στα αυτια μου τπτ αξιολογο

 

Καταρχην ποιος σοβαρος ανθρωπος ασχολειται με heavy metal & high gain....GROW UP!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(ενταξει ..ΠΛΑΚΑ κανω αν δεν το καταλαβες)... :lol:

 

Δυστυχως ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ high gain ηχος που ακους στη μουσικη που σου αρεσει ΔΕΝ βγαινει μονο απο πεταλια αλλα απο εναν ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ συνδιασμο καμπινων' date='μικροφωνων,compressors κτλ.

 

Δηλ. αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα και τον καλυτερο high gain ηχο να ειχε το TL (που ΕΧΕΙ αλλωστε,τα "modern high gain" simulation του ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ για direct recording) αν το συνδεσεις σε μια 1x 10 open back καμπινα ΧΑΜΕΝΑ θα πανε.......

 

Βαλε το TL μπροστα απο εναν καλο 100αρι ΛΑΜΠΑΤΟ κεφαλι και μια μεγαλη 4 Χ 12 καμπινα & εκει να δεις High Gain....

 

..κι εγώ θα είμαι εδώ, και θα παίρνω ότι "ξεφορτώνεστε" (τουλάχιστον μεχρι να περάσει και το trend της tonelab icon_cool.gif )

 

μπα για εμενα δεν υπαρχει επιστροφη (μια και οι εντυπωσεις μου ισχυουν εδω και 3 χρονια οποτε 3 χρονια και "trend" δεν πανε μαζι... :lol: :lol: ) απλα οντως θελει ΚΟΤΣΙΑ για να παραδεχτεις οτι ενα μηχανηματακι των 400 ευρω ξεσκιζει ολες τις μπουτικες για τις οποιες ξοδεψες μια περιουσια & τις οποιες με ξιπασια :lol: επιδικνυες για χρονια στην τεραστια πεταλιερα σου!! :lol:

 

Και δεν ειμαι ο μονος,αλλοι δυο "βαμμενοι" πεταλακηδες (γνωστων συγκροτηματων) went the TL way w/o looking back.... :lol:

(και απο οτι βλεπω θα επακολουθησουν ΠΟΛΛΟΙ ακομα....ηδη 2 που ξερω το σκεφτονται σοβαρα αν και ακομα ειναι απασχολημενοι με το να μαζευουν τα σαγονια τους απο το πατωμα υστερα απο μια side by side comparison που τους εκανα προσφατα¨ :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου