Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχην ποιος ''σοβαρος'' ανθρωπος ασχολειται με την μουσικη :o :o

Λολ

Λιγο πολυ ολοι ειμαστε λιγο διαταραγμενοι

Εμενα ειναι πιο βαρυα μορφη (heavy που λενε κ στο χωριο μ)

 

Κοιτα με το 8 εχω καταφερει να βγαλω ικανοποιητικες παραμορφωσεις οπως κ με τον vetta

 

Ριχνω βαρυα προταση τωρα...

:twisted:

 

Υπαρχει κανεις που θελει να τεσταρουμε 8 vs Tonelab σε mod fx's

:twisted:

 

Δεν λεω οτι ειναι καλυτερο το 8

θελετε να κανουμε ενα συγκριτικο τεστ κ να το ανεβασουμε στον noiz με κλιπακια κτλ κτλ??

 

Αν μπει κ στο παιχνιδι κανα xt τοσο το καλυτερο :D

 

Να αποφασισουμε ρε αδερφε κ εμεις που θα καταληξουμε επιτελους :D

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τ'αυτιά του καθενός είναι ο τελικός κριτής. Εσύ μπορεί να τη βρίσκεις με την Tonelab, εγώ με καρφί στον ενισχυτή (πχ), άλλος με τα πεταλάκια και ο άλλος με την GT-8.

 

Ποιος θα μου πει εμένα ότι το οποιοδήποτε Pod XT (που είχα) είναι καλύτερo από τα πεταλάκια (που έχω), από τη στιγμή που ΕΜΕΝΑ μ'αρέσουν περισσότερο και ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ περισσότερο με το είδος που παίζω...?

Δεν το καταλαβαίνω αυτό...

 

Τώρα αν παίξω με το G-System (tonelab, GT8 κλπ) και μ'αρέσει δε σημαίνει ότι είναι και καλύτερο από τα πετάλια. Απλά καλύτερο ΓΙΑ ΜΕΝΑ...

 

¶ντε Ηλία! Περιμένουμε κι άλλες εντυπώσεις! :o)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου.

 

Γενικα τα εφε της TL (ας αφησουμε τις "βρωμες" μια και αυτο που κυριως μας ενδιαφερει στη συγκεκριμενη περιτωση ειναι η χρηση των πεταλιερων σαν modulation/delay/reverb & filter πεταλια ) ειναι πιο "πεταλισια" :lol: απο αυτα της GT8 (η οποια εχει το πλεονεκτημα της ταυτοχρονης χρησης τους αλλα και το σοβαρο μειονεκτημα της πολυ δυσκολης χρησης της) πιο "ζεστα" & "αναλογικα",ενω η GT8 εχει και προβαδισμα στα "κουφα" εφε (τα οποια ομως δεν ξερω αν τα χρησιμοποιει καποιος in the real world).

 

Aυτο που σε "στελνει" στην TL ειναι η ασυλληπτη πειστικοτητα και αμεσοτητα που εχουν τα εφε τους...

 

Για εμενα ο κυβος "ερριφθη" τη στιγμη που μπροστα στα ...αυτια μου

:lol: το ring modulator της TL ΕΞΟΝΤΩΣΕ το αξιας 1000 ευρω Ring Stinger της LOVETONE ....nuff said......,τα leslie & univibe της εστειλαν για υπνο τις υλοποιησεις του Fulltone & της Voodoo Labs & τα delay & τα reverb της εκαναν το DD20 & το Holly Grail να τρεχουν να ...κρυφτουν :lol: :lol: :lol:

 

 

Τώρα αν παίξω με το G-System (tonelab, GT8 κλπ) και μ'αρέσει δε σημαίνει ότι είναι και καλύτερο από τα πετάλια. Απλά καλύτερο ΓΙΑ ΜΕΝΑ...

 

+100000000!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ντε Ηλία! Περιμένουμε κι άλλες εντυπώσεις! :o)

 

Θα προσπαθήσω σήμερα να ηχογραφήσω κάτι (είτε με τον παραδοσιακό τρόπο: SM58 & Pro JR, είτε direct) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριτικο τεστ δυστυχως μπορεις να κανεις ΜΟΝΟ ΖΩΝΤΑΝΑ στον ΙΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ , με την ΙΔΙΑ ΚΙΘΑΡΑ & τον ΙΔΙΟ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ.... :wink:

 

Εγω απλα σου λεω τα συμπερασματα μου (ΜΑΣ καλυτερα μια και δεν ημουν μονος μου ειχα και αλλους αρρωστους μαζι μου :) ) υστερα απο ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ωρες στο στουντιο με δεκαδες πεταλια (τι δεκαδες δηλ.που καμμια 150αρια πεταλια μαζεψαμε οι αρρωστοι :lol: ) να "κοντραρουν" την TL ... :wink:

 

Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι επειδη εμας μας "καθησε" θα καθισει και σε ολους (εξαλλου υπαρχει και ο πολυ σημαντικος παραγοντας του "ψυχολογικου" τον οποιο τον κατανοω απολυτα,και εμενα 3 χρονια μου πηρε να αποφασισω την αντικατασταση που περιγραφω....τι να κανουμε νοιωθεις μια ...γλυκα με ολα αυτα τα πολυχρωμα κουτακια αραδιασμενα μπροστα σου... :lol: )

 

Ακομα και τωρα χρησιμοποιω 4 πεταλακια επιπλεον γιατι......ετσι θελω!!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριτικο τεστ δυστυχως μπορεις να κανεις ΜΟΝΟ ΖΩΝΤΑΝΑ στον ΙΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ' date=' με την ΙΔΙΑ ΚΙΘΑΡΑ & τον ΙΔΙΟ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ.... :wink: [/quote']

 

κ εγω συμφωνω σε αυτο

για παραδειγμα εγω θα μπορουσα να δανεισω το 8 για κανα 2 μερες σε καποιον ''εμπειστο'' του φορουμ για να κανει το συγκριτικο

 

that's what i'm talking about :wink:

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

phot0036.jpg

 

με τον παραπανω συνδυασμο καταφερα πραγματα που δεν ειχα διανοηθει με 10-12 πεταλια. δεν λεω, ισως εφταιγα εγω, αλλα η tonelab πραγματικα μου ανοιξε τα φτερα, και το κυριοτερο χωρις κανενα ηχητικα ποιοτικο συμβιβασμο :!:

 

 

ειναι λαθος να συγκρινεις μια tonelab με πεταλια, σαν να ηταν η tonelab επι μερους πεταλια, γιατι αδικεις τα πεταλακια :D μονο και μονο με τα expression pedals, τα 2 delays που μπορεις να εχεις ανοιχτα ταυτοχρονα κλπ κλπ σε βοηθουν να κανεις πραγματα, τα οποια ειτε δεν ειχες φανταστει πριν, ειτε χρειαζεσαι πραγματικα πολλα λεφτα για να επιτυχεις σε καθε αλλη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια' date=' από compressor πώς πάει στα καθαρά?[/quote']

 

το προβλημα με τον compressor, ειναι οτι απο τη στιγμη που τον εχεις ανοιχτο, ξεχνας οτι υπολοιπο υπαρχει στην πρωτη μπανκα. οποτε αντιμετωπιζεις τον compressor ως effect, δεν μπορεις να τον εχεις ανοιχτο συνεχεια πχ οπως πολλοι προτιμουν ;)

 

μολις συνειδητοποιησα οτι αλλο ρωτησες αλλα δεν πειραζει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου