Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie mark III blue stripe combo - Metallica medley


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλυτερος ηχος τωρα.

Κανε αναζητηση (αν δεν το εχεις κανει ηδη) για on axis off axis τοποθετηση μικροφωνου.

Επισης, αν υπαρχει η δυνατπτητα, δοκιμασε με διαφορετικα μικροφωνα ταυτοχρονως και μετα μιξη αυτων. Το ειχα κανει μια φορα στο στουντιο με sm57 μπροστα, δεν θυμαμαι πισω (ηταν open back ο ενισχυτης) μαλλον akg 414 και ενα Neumann U87 στο χωρο κι επαιζα στο mixer με τις εντασεις τους και το αποτελεσμα ηταν φανταστικο. Οτι πιο κοντινο εχω ακουσει να ηχογραφει τον ενισχυτη και να βγαζει αυτο που ακουω και με τα αυτια μου απο τον ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλυτερος ηχος τωρα.

Κανε αναζητηση (αν δεν το εχεις κανει ηδη) για on axis off axis τοποθετηση μικροφωνου.

Επισης, αν υπαρχει η δυνατπτητα, δοκιμασε με διαφορετικα μικροφωνα ταυτοχρονως και μετα μιξη αυτων. Το ειχα κανει μια φορα στο στουντιο με sm57 μπροστα, δεν θυμαμαι πισω (ηταν open back ο ενισχυτης) μαλλον akg 414 και ενα Neumann U87 στο χωρο κι επαιζα στο mixer με τις εντασεις τους και το αποτελεσμα ηταν φανταστικο. Οτι πιο κοντινο εχω ακουσει να ηχογραφει τον ενισχυτη και να βγαζει αυτο που ακουω και με τα αυτια μου απο τον ενισχυτη.

Ηθελα καιρο να το κανω αυτο που προτεινεις απλως δεν εχω βρει 2ο αξιολογο μικροφωνο. Και μενα open back ειναι ο combo και παρολο που εκει ωραιο ηχειο (electrovoice EVML 12)

νομιζω οτι με μια closed back καμπινα θα εγραφε καλυτερα. Χανει σιγουρα που ειναι open back. Θα ψαξω για δευτερο μικροφωνο και θα επανελθω! Ευχαριστω για το χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

too much effect στην αρχη (βαθυ και γρηγορο)

Μετα μου αρεσε, παροτι εγερνε δεξια. Θα ελεγα ομως οτι καποιες φορες το προτιμω να γερνει. Ισως αν εγερνε αριστερα να ηταν πιο σωστο.

Μου ελεγε παλια ενας φιλος ηχοληπτης (καταξιωμενος αν χρειαζεται να αναφερθει, για την αξιοπιστια), οτι ο φυσιολογικος ανθρωπος ακουει απο αριστερα πρωτα, δλδ δινει πρωτα προσοχη στα αριστερα, και αν προκειται να επιλεξεις αναμεσα σε δυο οργανα (παρομοιας εντασης ομως, γιατι πολυ διαφορετικης εντασης, δεν εχει νοημα το Balance, υπερνικα η ενταση) θα βαλεις αριστερα αυτο που θελεις να ειναι το κυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου οπως φαινεται εχεις τα πολυκαναλα απο Metallica, κανε μια μιξη και βαλε και την μπαντα, χωρις τις κιθαρες τους φυσικα και στη θεση τους τις δικες σου κιθαρες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ελεγε παλια ενας φιλος ηχοληπτης (καταξιωμενος αν χρειαζεται να αναφερθει, για την αξιοπιστια), οτι ο φυσιολογικος ανθρωπος ακουει απο αριστερα πρωτα, δλδ δινει πρωτα προσοχη στα αριστερα, και αν προκειται να επιλεξεις αναμεσα σε δυο οργανα (παρομοιας εντασης ομως, γιατι πολυ διαφορετικης εντασης, δεν εχει νοημα το Balance, υπερνικα η ενταση) θα βαλεις αριστερα αυτο που θελεις να ειναι το κυριο.

Ψιλο off topic, αλλά για να μην μένει κάτι εκκρεμές: Γλώσσα ακούμε κατά βάση καλύτερα απο το δεξί αφτί (σκεφτείτε που βάζουμε το τηλέφωνο συνήθως), μελωδικά όργανα ή την μελωδία φωνής απο το αριστερό και ρυθμικά απο το δεξί. Έχει να κάνει με την συνήθη πλαγίωση του εγκεφάλου για τα αντίστοιχα ερεθίσματα.Αυτό επεκτείνεται και στο παίξιμο των οργάνων, όσα έχουν και ρυθμικό και μελωδικό παίξιμο, το δεξί χέρι παίζει τα ρυθμικά και το αριστερό τα μελωδικά. Φυσικά οι "κανόνες" αυτοί είναι πολύ απλοϊκοί αλλά κατα βάση ισχύουν.

Sorry για το off topic, συνεχίστε.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου