Προς το περιεχόμενο

Παλι δεν καταφερα να μπω στη λιστα


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κατσε να δεις...πως λεγεται αυτος που με ελαχιστα και ill informed κριτηρια κρινει καποιους που κρινουν εναν λαο?...chin.gif

Νικολα, αν το βρεις ποσταρε το να το μαθουμε κι εμεις. Μη κρατας τη γνωση μονο για την παρτη σου. 8)

όπως λέει και ο εκτιμάς παραπάνω λέγεται ρατσισμός.  Όχι όμως ρατσιστής ο άνθρωπος.

 

Εκεί λοιπόν υπάρχει μια τεράστια ποιοτική διαφορά ανάμεσα σε άρθρο που είπα και αυτό που είπες. Εγώ αναφέρθηκα στην πράξη αλλά εσύ έκανες προσωπικό σχόλιο.

 

Άλλο το ένα,  άλλο το άλλο.

 

Έκτωρα,  δε βλέπω γιατί θα πρέπει έγινε να το βουλωσω για να συνεχίσετε να μιλάτε.  Άσε που δε βλέπω ποιον ακριβώς τρόπο σας εμποδίζει να πείτε τη γνώμη σας... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου θυμίζεις τώρα πώς λέγεται εκείνο το άλλο, στο οποίο δεν επιτρέπεις σε άλλους να εκφράζουν την γνώμη τους...;

 

Έλα βρε Έκτορα και εσύ που δεν σου επιτρέπουμε να λες την γνώμη σου. Χαλάρωσε. Με την ίδια λογική γιατί εσύ δεν μου επιτρέπεις να διαφωνώ με την γνώμη σου; Το οτι διαφωνώ μ' αυτά που λες δεν σημαίνει πως δεν θέλω να σου επιτρέπεται να τα λες.

 

Εδώ μπορείς να προσθέσεις και εσύ το: "κατά τη γνώμη μου". Εκτός αν πιστεύεις ότι εσύ κρίνεις με... αντικειμενικά κριτήρια, ενώ εμείς όχι.

 

Το "κατά τη γνώμη μου" εννοείται πάντα και παντού όταν πρόκειται για απόψεις, μην χαλάμε και internetικό μελάνι, κρίμα είναι.

 

Εμ, συγνώμη, δεν πιστεύεις ότι η μουσική είναι πολιτιστική έκφραση; Αν από την πολιτιστική έκφραση δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα (σε μέσο όρο μιλάμε, για αυτές τις γενικεύσεις,έτσι; ), τότε ίσως συμφωνήσεις μαζί μου στο παρακάτω:

 

Φυσικά και είναι πολιτιστική έκφραση. Βέβαια εσυ είπες πνευματικό τέλμα. Δεν είναι το ίδιο. Επίσης για να κρίνεις τον πολιτισμό ενός λαού δεν αρκεί η λίστα του Forbes, δεν νομίζεις; Ένδειξη είναι σίγουρα, δεν διαφωνώ. Συμπέρασμα πάντως δεν βγάζεις του στύλ "Αα, ποιος είναι πρώτος; Η Perry. Ωραία. Οι Αμερικάνοι είναι στόκοι."

 

To επίπεδο ενός λαού, βρίσκεται στο επίπεδο των σχολείων, των νοσοκομείων και των φυλακών του, όπως έγραψε κάποτε και ένας πιο σοφός άνθρωπος από εμένα. Θα μπορούσαμε να μιλάμε κάποιες ώρες για το επίπεδο των αμερικάνικων φυλακών (με τους αλυσοδεμένους κατάδικους, την θανατική ποινή) και των σχολείων τους (με τους ανιχνευτές μετάλλων). Αλλά δεν θα είχε και πολύ νόημα. Αντιλαμβάνεσαι τα συμπεράσματά μου.

 

Μόνος σου τα λες. Αλλού φαίνεται το επίπεδο. Αν είναι να πιάσουμε αυτή την συζήτηση μπορεί και να συμφωνήσω μαζί σου, μπορεί και όχι (είπαμε, η Αμερική παραμένει το ισχυρότερο έθνος).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος (λαίμαι τώρα...) να δω και την Ελληνική λίστα για το 2015.....Φαντάζομαι η ποιότητα στα ύψη.... ::) 

Edit:  Διαλύθηκαν και οι Πυξ Λαξ γαμώτο.....Τώρα τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί λοιπόν υπάρχει μια τεράστια ποιοτική διαφορά ανάμεσα σε αυτο που είπα και αυτό που είπες. Εγώ αναφέρθηκα στην πράξη αλλά εσύ έκανες προσωπικό σχόλιο. Άλλο το ένα,  άλλο το άλλο.

Εσυ αναφερθηκες στην πραξη μεν, αλλα "πατωντας" σε καποια σχολια καποιων (ποιων αραγε?...) που εγραψαν/γραφουν σ'αυτο το θρεντ. Οποτε και το σχολιο σου ειναι προσωπικο. Δεν περναγες φανταζομαι απ'εξω και ειπες "κατσε να γραψω ενα ξεκαρφωτο σχολιο περι ρατσισμου".

Ας ηρεμησουμε λοιπον γιατι προβλεπω οτι συντομα θα εχουμε ακομα ενα κλειδωμενο θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική οι Αμερικάνοι παραμένουν κάτοικοι τους ισχυρότερου έθνους, κάτι σωστό θα κάνουν.

 

Και εχουν και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μουσικο γουστο.

 

Παρακατω βλεπετε τον Νουμερο 1 καλλιτεχνη στα αμερικανικα charts το καλοκαιρι που μας περασε

 

The album debuted on the Billboard 200 at No. 1, and on the Top Country Albums as well as the Top Rock Albums charts at No. 1 upon its release in the United States

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Νικόλα: Νικόλα, ζητώ συγνώμη γιατί νομίζω παρεξηγήθηκα. Δεν αναφερόμουν σε εσένα, αναφερόμουν στον Theoctapus,  που προσπαθεί να ακυρώσει την γνώμη μου. Ανεπιτυχώς.

 

 

@ Theoctapus: Εντελώς φιλικά, προσπαθείς να ακυρώσεις τη γνώμη μου και δεν τα καταφέρνεις. Το αντίθετο, νομίζω ότι στο τέλος συμπλέεις μαζί μου. Ίσως βέβαια, γιατί δεν είμαι σίγουρος. Κρατώ την γνώμη μου για την πνευματική αποτελμάτωση του Αμερικανικού λαού στο σύνολό του, κρατάς τις επιφυλάξεις σου. Μια χαρά.

 

 

@ cigaret13: Καλά, δεν το συζητάμε, αν ξεκινούσαμε thread για τα πολιτιστικά χάλια των σημερινών νεοελλήνων, θα ήταν θέμα για γέλια ή για κλάματα, εξαρτάται πώς το βλέπεις. Κλαυσίγελος μάλλον. Αν τα έχω με τους αμερικάνους για τα χάλια τους, σκέψου πώς σκέφτομαι για αυτούς που... πιθικίζουν αυτά τα χάλια...

 

 

Καλό βράδυ σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Theoctapus: Εντελώς φιλικά, προσπαθείς να ακυρώσεις τη γνώμη μου και δεν τα καταφέρνεις. Το αντίθετο, νομίζω ότι στο τέλος συμπλέεις μαζί μου. Ίσως βέβαια, γιατί δεν είμαι σίγουρος. Κρατώ την γνώμη μου για την πνευματική αποτελμάτωση του Αμερικανικού λαού στο σύνολό του, κρατάς τις επιφυλάξεις σου. Μια χαρά.

 

Καταρχάς δεν προσπαθώ να ακυρώσω τίποτα. Τι παει να πει προσπαθώ να ακυρώσω την γνώμη σου; Απλά δεν συμφωνώ με την άποψη που λέει πως η λίστα του Forbes αποδεικνύει κάτι για το πνευματικό επίπεδο των Αμερικάνων. Επαναλαμβάνω, πνευματικό επίπεδο, όχι πολιτισμικό προιόν. Επίσης δεν νομίζω να βγεί οποιοδήποτε διαφορετικό αποτέλεσμα αν γίνουν αντίστοιχες λίστες ανα περιοχή. Οι περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο δεν βλέπουν την μουσική τόσο σοβαρά ούτε την υπεραναλύουν, απλά ακούνε και διασκεδάζουν. Όπως είπα και πρίν αυτό από μόνο του δεν αποτελεί απόδειξη έλλειψης επιπέδου. Ο καθένας μας έχει διαφορετικά βαρόμετρα στην ζωή του, για κάποιους η μουσική δεν είναι, για εμάς εδώ, σε ένα μουσικό φόρουμ, φυσικά και είναι. Αν η κουβέντα πάει σε άλλα θέματα να το ξανασυζητήσουμε. Προς το παρόν η λίστα δεν λέει απολύτως τίποτα για κανένα εκτός αυτών που αναφέρονται σ' αυτή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου