Προς το περιεχόμενο

Παλι δεν καταφερα να μπω στη λιστα


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Methodology

 

The list of the World’s Highest-Paid Musicians is compiled by considering pretax income from June 2014-June 2015 before deducting fees for managers, agents and lawyers with data from Nielsen SoundScan, Pollstar, RIAA—and, in many cases, from the artists themselves and their representatives.

 

αυτη ηταν λοιπον η μεθοδολογια που ακολουθησαν και ειναι αδιαμφισβητη

 

Ακομη μια αποδειξη οτι οι Αμερικανοι ειναι στην κοσμαρα τους οσο αφορα τη μουσικη (και οχι μονο βεβαια...)

 

ενταξει εδω εμεις με πληθυσμο 10 εκ. και εκταση 132.000 τ.χ. και ειμαστε ΕΝΤΕΛΩΣ στον κοσμο μας.....δεν θα ειναι οι Αμερικανοι με πληθυσμο 330 εκ και 10.000.000 τ.χ. ?   ;D ;D ;D

 

Τραγική για τα, κατά την γνώμη μου, για τα μουσικά πρότυπα της χώρας που (καλώς / κακώς τώρα, δεν το πάω εκεί...) δίνει μουσική κατεύθυνση και στην υπόλοιπη υφήλιο.

 

μα τα στοιχεια αφορουν συναυλιες σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την υφηλιο οχι μονο στις ΗΠΑ..... ;D ;D ;D

 

Τα πράγματα βέβαια είναι ΑΚΌΜΑ τραγικότερα στην Αγγλία, πόσο μάλλον αν αναλογιστείς πριν 3-4 δεκαετίες τί μπάντες έβγαζε το νησί. Τώρα όμως... βόθρος.

 

και στην Αγγλια και στις ΗΠΑ παραγεται ΣΗΜΕΡΑ καταπληκτικη μουσικη & μαλιστα σε ...χορταστικες ποσοτητες, απλα πρεπει να ψαξεις λιγο για να την ακουσεις και φυσικα δεν ειναι παντα στο mainstream

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Και οτι ημουν ετοιμος να γραψω για τους Αμερικανους και το μουσικο τους "γουστο". Ξεχασα οτι οι Eagles ειναι μια Αμερικανικη μπαντα. Ακομη μια αποδειξη οτι οι Αμερικανοι ειναι στην κοσμαρα τους οσο αφορα τη μουσικη (και οχι μονο βεβαια...) ;D

Δεν ειναι κακό να κανουμε μια "εσωτερική" αναζήτηση όταν τα κουκιά δεν βγαίνουν.

 

Επίσης επειδή εμένα δεν μου αρέσει κάτι, (ή μπορεί να χανω κι επεισόδια) δεν σημαίνει πως είμαι και σημείο αναφοράς για την υφήλιο.

 

Προσωπικά πάντως οι συγκεκριμμένοι που τους παρακολουθώ απο το Desperado του '73 είναι μια απο τις αγαπημένες μου μπάντες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως οι συγκεκριμμένοι που τους παρακολουθώ απο το Desperado του '73 είναι μια απο τις αγαπημένες μου μπάντες.

 

Και αμερικανακι αφεντικο ε?

 

Για να σε γραψω και εσενα στο κιταπι...... ;D ;D ;D ;D

 

Σοβαρα μιλωντας τωρα οι Eagles ειναι μπανταρα φυσικα.  

 

Ενω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ο "κοσμος" δεν ξερει ΜΟΝΟ το Hotel California απο αυτους (ΟΛΑ τα αλμπουμ τους απο το One of These Nights και μετα ειναι πλατινενια σε ολο τον πλανητη)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Eagles_discography

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και στην Αγγλια και στις ΗΠΑ παραγεται ΣΗΜΕΡΑ καταπληκτικη μουσικη & μαλιστα σε ...χορταστικες ποσοτητες, απλα πρεπει να ψαξεις λιγο για να την ακουσεις και φυσικα δεν ειναι παντα στο mainstream

 

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό (όχι πάρα πολύ, τουλάχιστον). Αλλά σίγουρα όπως είπες και εσύ, ούτε mainstream είναι, ούτε προμοτάρεται, ούτε... φραγκάκια βγάζουν. Μιας και από αυτά ξεκίνησε και η κουβέντα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κακό να κανουμε μια "εσωτερική" αναζήτηση όταν τα κουκιά δεν βγαίνουν.

Ποια "κουκια" δεν βγαινουν? Και ποια επεισοδια εχω χασει, σχετικα με τους Eagles? Πλακα μας κανεις τωρα Yameth? Το γουστο των Αμερικανων ειναι γνωστο, τουλαχιστον ατο Rock, και ειναι για γελια. Στα υπολοιπα, περι κοσμαρας τους, αντε διαβασε πρωτα καμια_Αμερικανικη_ερευνα να δεις ποσοι ξερουν που πεφτει το...αγαλμα της Ελευθεριας, και οταν συνελθεις απο το σοκ ελα να το συζητησουμε. ;D ;D

 

Οσο για τα εκατομμυρια που μας λενε οτι εβγαλαν οι Eagles το 2015, στην χρονικη αυτη περιοδο επαιξαν μονο 38 lives και οχι 59 που λεει η λιστα, και μαντεψε, ολα σε USA, Αυστραλια και Νεα Ζηλανδια. Απο ολη την tour (2013-2015) επαιξαν μονο 20 lives στην Ευρωπη. 2 χρονια επαιζαν κυριως σε Αμερικη και Καναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ενταξει ηρέμησε κυρ καταράκτη. Ετσι ειναι αμα το λες εσυ.

 

Μέσα στους 20 πρωτους βρίσκονται οι Eagles, Fleetwood Mac, Rolling Stones, Elton John. Ολοι παλια γενιά και απο τα 70'ς. Σημαίνει πως 50-70αρηδες τους παρακολουθούν στις συναυλίες τους με ενδιαφέρον.

 

Εξ ου και τα κασέ. Που φυσικά επειδή είναι τόσο μεγάλα σε παγκόσμιο επίπεδο, δεν έχει σημασία που παίζουν. Αν ο Νότις έβγαζε περισσότερα απο αυτούς και μόνο στην Ελλάδα, πάλι παγκόσμιο ρεκόρ θα ήταν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψη, η έννοια "μουσική" δεν σημαίνει το ίδιο για ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους που ζούνε στον πλανήτη κι αυτό δεν είναι ούτε κακό ούτε καλό, απλά είναι αυτό. Αρα δεν υπάρχει τίποτα το τραγικό στην λίστα. Αν η Perry κατάφερε να μαζέψει 135 εκ. μαγκιά της, δεν τα έκλεψε από κανένα ούτε έφερε ανθρώπους στις συναυλίες της με απειλή όπλου. Προφανώς κάποιοι, και είναι αρκετοί αυτοί, κάνουν την ζωή τους καλύτερη με τα τραγούδια της και ποιός είμαι εγώ ή ο οποιοσδήποτε τελικά να πω πως αυτό είναι λάθος.

 

Τα δικά μου γούστα π.χ. δεν θα έβρισκαν αντιπροσώπους σ' αυτή την λίστα με τίποτα. Εε και; Αν έβγαινα υπο αυτό το πρίσμα να πω πως π.χ. οι Αμερικάνοι, οι οποίοι όντως κινούν τα νήματα μόνο με το μέγεθος και τα χρήματά τους, είναι μπουνταλάδες το λιγότερο που θα μπορούσε να μου πει κανείς είναι οτι είμαι υπερβολικός. Το χειρότερο, ίσως, οτι είμαι ψωνάρα και να ξεκαβαλήσω το καλάμι επειγόντως.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ηρέμησε κυρ καταράκτη.

Ηρεμος ειμαι. ;D Απλα αυτη η 5η θεση μου φαινεται "καπως". Αν σ'αυτη τη θεση ηταν οι Rolling Stones για παραδειγμα, ή καποιες αλλες μπαντες πιο ενεργες μουσικα/συναυλιακα, και οχι απαραιτητα απο το Rock, θα μου φαινοταν πολυ πιο νορμαλ. Mου ακουγεται πραγματικα περιεργο να κατεχουν οι Eagles αυτη τη θεση εν ετει 2015.

Τεσπα, μπραβο τους φυσικα, μαγκια τους που λεει κι ο theoctapus αν εβγαλαν τοσα μυρια, δεν ειπε κανεις οτι κακως τα εβγαλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "κατά τη γνώμη μου" που έβαλα στο τέλος του post, μήπως έπρεπε να το κάνω σε neon pink και να αναβοσβήνει; Η μήπως είναι politically incorrect στις μέρες μας να έχεις γνώμη, διαφορετική από τις μάζες;

 

 

H Kate Perry είναι... φωνάρα, δεν το συζητώ. Με μεγάλα και εκφραστικά... μάτια. Τί μάτια, ματάρες! Αλλά τα λεφτά τα έβγαλε για την μουσική της (και καλά...). Δεν δικαιούμαστε να πούμε ότι το θεωρούμε το γεγονός κατάντια και ενδεικτικό του πνευματικού τέλματος και του αμερικάνικου κοινού και του πλανήτη; Ναι, κατά τη γνώμη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου