Προς το περιεχόμενο

HW Sampler Emu 5000 ultra "Latency" με cubase ΒΟΗΘΕΙΑ !!!


pliktro7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νέα από το μέτωπο ...  ???

 

έχω χάσει τη μπάλα τελείως ...

broken tempo προσπάθησα κάποια πράγματα από το link που μου έστειλες και σε ευχαριστώ γι αυτό ( το μόνο που κατάφερα είναι πως τώρα δεν ακούγεται ούτε το click του μετρονόμου )

digisilence τα δοκίμασα και αυτά αλλά  :-\ τζίφος ...

δεν ξέρω ρε παιδιά υποθέτω πως είναι από την κάρτα που η "σοφή"  >:(  m audio διάλεξε να σταματήσει να βγάζει οδηγούς ,τι να πω πρέπει να δω πως γίνεται και το κόλπο της EOS από 4.2 σε 4.7 και να βρώ ένα midi interface μπάς και παίξει λίγο μπάλα ...τι να πώ μέχρι στιγμής το τόπι είναι χαμένο ...κι εγώ το ψάχνω ...

 

Ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις ευπρόσδεκτη κάθε άλλη ιδέα που μπορεί να έχει κάποια/ος !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένας απλός τρόπος για να δεις αν φταίει το sampler, είναι να το συνδέσεις απευθείας με το midi out του oxygen χωρίς pc χωρίς τίποτα και να παίξεις με τα πλήκτρα ξερά να δεις αν "ακούει" σωστά.

 

 

Και ξανατσέκαρε το midi timestamp που λέει ο digi

 

YSFWwinPortSetup_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jack2 τι να κάνω δηλαδή να βγάλω το καλώδιο απ το midi out της κάρτας και να το βάλω στο midi out του oxygen; και η κάρτα να μείνει ανοιχτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jack2 τι να κάνω δηλαδή να βγάλω το καλώδιο απ το midi out της κάρτας και να το βάλω στο midi out του oxygen; και η κάρτα να μείνει ανοιχτή;

Ναι, εφοσον εχεις εγκατεστημενο και συνδεδεμενο  το oxygen στο pc , στο cubase επελεξε τα midi να τα παιζει το midi  out  driver του oxygen.

Απο οτι καταλαβα, η καρτα ηχου σου χρειαζεται για τον μετρονομο, ολα τα parts τα παιζεις απο το sampler, μονο ενα midi out θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΙΚΗ !!!!!!!!!!!!!!!

Λοιπόν με την σειρά  cos_dr,Waterfall-K,jack2,broken tempo,digisilence,manosx και

όσα άτομα ήθελαν να βοηθήσουν αλλά δεν βρήκαν κάτι χρήσιμο,ΣΑΣ ευχαριστώ !!!!!

 

μόλις μπήκε το midi out στο oxygen λύθηκαν όλα αυτόματα, τα εύσημα μου και

ιδιαίτερα ευχαριστώ στον jack2 και manosx !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και να πω κάτι και σε άλλους που αντιμετωπίζουν προβλήματα παρόμοια ή και διαφορετικά

στα σπιτικά τους στούντιο και δυσκολεύονται ...ΡΩΤΗΣΤΕ παιδιά μην ντρέπεστε

όλο και κάποια/ος θα βρεθεί να βοηθήσει,να βάλει κι αυτός το λιθαράκι του για να βρεθεί

και αν είναι δυνατό να λυθεί το θέμα !!!!!

 

Ευχαριστώ θερμά όλους !!!

 

υ.γ. τώρα βέβαια έχω ένα άλλο θεματάκι ,δεν μπορώ να γράψω μέσα στο cubase από το sampler να κάνω δηλαδή τα κανάλια audio ...αλλά θα το βρώ κάτι με τις συνδέσεις είναι υποθέτω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεσε το CR out (Control Room Out) της κονσολας στο input 1 και 2 της καρτας ηχου, και ελενξε την ενταση απο το ποτενσιομετρο CR/Phones. Το καναλι της καρτας ηχου  καλυτερα να το εχεις κλειστο (mute) οταν ηχογραφεις τα καναλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου