Προς το περιεχόμενο

' - C#Minor Phrygian Mode - Chords+Solo.


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Chord progression: II: C#m I C#m7 Dmaj7/C# :II

 

C# Phrygian Mode: C# D E F# G# A B (C#)

 

Αυτά είναι που έχει ο συνάδερφος στο βίντεο, εγώ πρόσθεσα τα εξής:I added some extra chords like:Emaj, emaj add-a(broken chord), Bmaj, F#min, G#maj, Amaj, Bmaj(Bar power chords with last strings open).

Αυτά τα ακκόρντα τα παίζεις τρίφωνα ή βάζεις και 7ες (για το Emaj ρωτάω που παίρνει μικρή 7η)?

Τα παίζεις ή απλά τα σκέφτεσαι στα lead μέρη?

Κάτι δεν πάει καλά φίλως.

Το G#maj θα έπρεπε να είναι G#min7b5 και το Bmaj θα έπρεπε να είναι Bmin (το τονικό σου κέντρο είναι Amaj).

Σαν ακκόρντα για χρήση σε αυτοσχεδιασμό μια χαρά είναι, αλλά όταν τα παίζεις ενώ ακούγεται ταυτόχρονα από πίσω το C#m, υπάρχει θεματάκι. ;)

 

Και μην ξανακούσω αηδίες τύπου "Έχω σκεφτεί να σταματήσω για να απαλλαγώ το ίδιο και σείς και να γλυτώσουμε " κλπ. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nick_ls, να σαι καλά που είχες την υπομονή να μ'ακούσεις και σ'ευχαριστώ, είμαι από αυτούς που παίζουν συνήθως με λιγότερη πένα, legatos θα έλεγα, εδώ ήθελα να το τραβήξω παραπάνω, και μάλιστα δεν έχωσα περισσότερη πένα, πράγματι σε κάποια σημεία επι μέρους πρέπει να αφαιρεθεί, δεν νομίζω σε καμιά περίπτωση ότι θυμίζει κάτι από μπουζούκι αν εννοάς κάτι τέτοιο ;D.

 

Nα 'σαι καλά. Όχι φυσικά δε μου θύμισε μπουζούκι (όχι ότι θα ήταν απαραίτητα κακό), περιγραφικά το είπα για να καταλάβεις ποιο κομμάτι εννοώ. Από ορολογία (μεταξύ άλλων), δεν το πολυέχω..

 

Γενικά μια χαρά. Πρόταση; Γιατί να μην το κάνεις και 4λεπτο στο σύνολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα ακκόρντα τα παίζεις τρίφωνα ή βάζεις και 7ες (για το Emaj ρωτάω που παίρνει μικρή 7η)?

Τα παίζεις ή απλά τα σκέφτεσαι στα lead μέρη?

Κάτι δεν πάει καλά φίλως.

Το G#maj θα έπρεπε να είναι G#min7b5 και το Bmaj θα έπρεπε να είναι Bmin (το τονικό σου κέντρο είναι Amaj).

Σαν ακκόρντα για χρήση σε αυτοσχεδιασμό μια χαρά είναι, αλλά όταν τα παίζεις ενώ ακούγεται ταυτόχρονα από πίσω το C#m, υπάρχει θεματάκι. ;)

 

Και μην ξανακούσω αηδίες τύπου "Έχω σκεφτεί να σταματήσω για να απαλλαγώ το ίδιο και σείς και να γλυτώσουμε " κλπ. :)

Δεν ξέρω τι εννοείς Στράτο με τα τρίφωνα, το Emaj αρχικά το παίζω μεταξύ 6ου και 9ου διαστήματος αντί 1o και 2ου, μου άρεσε πιο πολύ κάπως σαν ξεχαρβαλωμένο ας μου επιτραπεί.Κάπου εκεί στο 0:04-0:08 παίζω στο 9ο διάστημα b,e,g# αν είναι αυτή η μικρή 7η,και προσθέτω και την a κάτι σαν φανκιάρικο ακόρντο-ρυθμικό, η μπορείς να το πείς και hammer on στην a συν το ενδιάμεσο ριφόσολο-φρασούλα.

Όσο για το G#maj δεν παίζω το C καθαρό που έχει, γιατί θα ήταν φάλτσο είναι εκτός κλίμακας.

Αντ'αυτού χτυπάω μόνο τις τρείς μπάσες, παρόλο που το δάχτυλο μου πιάνει και την C,χαχα γι αυτό το έγραψα καί λάθος.Το ίδιο κάνω και στα Amaj και Bmaj,(μπασ.) παίζοντας την C# και D# αλλά ταυτόχρονα παίζω ανοιχτές τις e και b τις κάτω με κάποιο αρπισμό τέλος πάντων.

 

Τώρα όσο για τα lead μέρη δεν μπορώ να το καθορίσω ακριβώς, είναι ανάλογα την περίπτωση, είναι ας πούμε μέσα στο μυαλό μου.Σύμφωνα με τα σολιστικά μέρη αναλόγως βάζω και τα chords η και το αντίστροφο, κάνω κάποιο έλεγχο στην αρμονία να δω αν κάτι δεν κολάει.

Εδώ είναι και το παράπονο μου, δλδ θα ήθελα να μπορώ να ηχογραφήσω τα ακόρντα, μετρημένα για να πέφτω ακριβώς επάνω με το σόλο και με τις ρυθμικές και χρονικές αλλαγές, η και αρμονικά για να δω αν είμαι σωστός η κάτι μου ξέφυγε.

Το μέτρημα είναι το πιο ζόρι από όλα.

Αυτό το κομμάτι της σύνθεσης είναι το πιο ενδιαφέρον για συζήτηση, δεν ξέρω υπάρχουν ανάλογα threads? μπορεί εγώ να μην τα έχω δεί.

 

Σιγά να μην με ξεφορτωθείτε τόσο εύκολα :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου