Προς το περιεχόμενο

Tele vs Strat για νυχτοκάματο



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χαιρετώ τους απανταχού noizαδες.

 

Δεν θέλω να προκαλέσω εμφύλιο ανάμεσα στα μέλη του noiz  :P

 

Στο θέμα μας... Ήρθε η στιγμή για καινούργια κιθάρα. Μέχρι τώρα είχα στη κατοχή μου μια Ibanez RG. Η επόμενη κιθάρα θέλω να είναι μια Fender, προσνατολίζομαι στα classic player μοντέλα ως τα καλύτερα  value for money.

 

Η κιθάρα προσανατολίζεται για νυχτοκάματο σε μαγαζία με το ρεπερτόριο να είναι απο  εντεχνο, ροκ, blues reggae μέχρι και λαίκα :'(

Το μεγάλο μου δίλλημα: Telecaster Baja vs Stratocaster Classic player 60's. Προτιμώ την Tele`αλλά με προβήματίζει το ότι η strat θεωρούνται περισότερο all around κιθάρες.

 

Η καρδια λέει Tele η λογική Strat  ???.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ.

 

Αν θες τρέμολο πάρε στρατ αλλιώς πάρε ό,τι να 'ναι. Πλέον μπορείς να βγάλεις ό,τι ήχο θέλεις  με όλες τις κιθάρες. Σιγά τη διαφορά. Εδώ βάζουν διπλούς στις τέλε....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν την θέλεις όπως λες για το νυχτοκάματο, τότε η strat είναι πιό λογική λύση, καθ' ότι πιό all around λόγω της μεγαλύτερης ηχητικής παλέτας!!!

Από την άλλη, το σχήμα strat, είναι τόσο πολυφορεμένο, που καταλαβαίνω καλά, τι λέει η καρδιά σου...

Η tele, κακά τα ψέματα, είναι για πιό ψαγμένους, με απίστευτη εργονομία για τα δικά μου γούστα και αν μου έλεγες πως θα έκανες και καμμία μόντα με neck humbucker, ή καμμία cabronita, ε τότε θα έλεγα tele δαγκωτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δουλειά θα την κάνουν και οι δύο.

Προσωπικά αν ήταν να έχω μία fender θα ήταν strat.

Αν μου έλεγες διάλεξε μια εκ των δύο για να ηχογραφήσεις μια κι έξω θα ήταν tele.

 

αυτή η απάντηση μου άρεσε πολύ... :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τρέμολο πάρε στρατ αλλιώς πάρε ό,τι να 'ναι. Πλέον μπορείς να βγάλεις ό,τι ήχο θέλεις  με όλες τις κιθάρες. Σιγά τη διαφορά. Εδώ βάζουν διπλούς στις τέλε....  ;D

 

μια και όλοι αναφέρατε το τρέμολο σαν σοβαρό λόγο

η δικιά μου τελε που έχει τρέμολο και το έχω φρακαρισμένο εδώ και δεν θυμάμαι πιά πόσα χρόνια, μήπως πρέπει να το ξανασκεφτώ και να το λύσω?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Να τις δοκιμάσω είναι η καλύτερη λύση αλλά δυστυχώς εδώ στη Κύπρο δέν βρήκα τα συγκεκριμένα μοντέλα. Σε 2 εβδομάδες θα είμαι για ολιγοήμερες διακοπές στην Αθήνα οπότε θα δώσω μια γύρα τα μαγαζιά και θα αποφασίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Να τις δοκιμάσω είναι η καλύτερη λύση αλλά δυστυχώς εδώ στη Κύπρο δέν βρήκα τα συγκεκριμένα μοντέλα. Σε 2 εβδομάδες θα είμαι για ολιγοήμερες διακοπές στην Αθήνα οπότε θα δώσω μια γύρα τα μαγαζιά και θα αποφασίσω

ναι και σιγα μη τις βρεις!!!! ;D ;D ;D

 

 

πλακα κανω ο νακας εχει βελτιωθει αισθητα κ φερνει αρκετα μοντελα...ειδικα αυτος στα εξαρχεια που ειναι κ 3οροφος

 

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου