Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά το θέμα είναι οτι -όπως και με τον μουσικό εξοπλισμό- καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω για να μην ξαναγοράζεις πάλι σε λίγο καιρό..

 

Θα σου πρότεινα να δώσεις 80 ευρώ για το πακέτο (και θα σου προτείνω μπαταρία-ατμοποιητή) αλλά αν βεβαίως το ταβάνι είναι στα 50, είναι απολύτως σεβαστό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 9 μήνες αργότερα...

Επανέρχομαι δριμύτερος και ξεθάβω για έξτρα ερώτηση, γιατί πάσχα έρχεται, δώρο παίρνουμε απ'την δουλειά (αααααχχααχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα) και εκτός από μικρόφωνο ψάχνω -άμεσα- νέο ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

Πριν από ενάμιση περίπου μήνα το'κοψα εντελώς το ρημαδιασμένο το αναλογικό με την λυχνία και ατμίζω λάικ ε μπάους μ'ένα φτηνιάρικο AIO που πήρα δοκιμαστικά. Το θεματάκι είναι όμως ότι την έκανε την δουλειά του άψογα και απ'την πρώτη μέρα ακόμα δεν μου'λειψε η λάμπα.

 

ΟΜΩΣ, έχει και τα κακά του. Φτύνει πράμα αρκετά, κατεβάζει υγρό με το λίτρο χωρίς να το'χω πιπίλα, ζεσταινεται υπερβολικά πάλι χωρίς να το'χω πιπίλα και γενικώς θεωρώ πως είμαι για νέα αγάπη.

 

Τι θέλω: Το ίδιο χτύπημα (throat hit;) που μου δίνει το AIO. Το πρόβλημα. Δοκίμασα πράμα, σχετικά ακριβό (για τα δικά μου δεδομένα) και δεν μου έδωσε αυτά που μου δίνει το AIO, με το δικό μου υγρό μάλιστα. Δοκίμασα το alien kit της smok, nautilus 2 μ'ένα mod δεν θυμάμαι τι, ένα evo και κανα-δυο ακόμα που επίσης δεν θυμάμαι.

Γιατί δεν μου έκαναν κούκου. Ήταν όλα υπερβολικά "αεράτα" κι επειδή είμαι ακόμα καρακαπνιστής στην ψυχή απ'ότι φαίνεται, θέλω πιο "σφιχτό" τράβηγμα και φυσικά το θέλω το throat hit (χρησιμοποιώ το ένα και μοναδικό υγρό που μου'κατσε εξ'αρχής, 12άρα νικοτίνη).

 

Απ'όοοοσα δοκίμασα, ο πωλητής επέμενε να πάρω τον ναυτίλο 2 με το μικρό 85άρι alien mod της smok. Εγώ επιμένω πως ο ναυτίλος ΔΕΝ μου έκανε καθόλου κούκου. Το μοναδικό κούκου ήταν με το νταμάρι alien, που όμως ήταν επίσης υπερβολικά αεράτο και ντουμανερό (sic) αλλά χωρίς το χτύπημα. Σε όλα για να το "νιώσω" έφτασα να κλείνω εντελώς την ροή αέρα, πράγμα που φυσικά τα'κανε να ζεματάνε χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

 

Έξτρα δωρεάν λεπτομέρειες. Είμαι 50-50 MTL-DL με το AIO. Οι DL τζούρες με "κρατάνε" περισσότερο για να μην το'χω πιπίλα, μ'αρέσουν όμως κι οι MTL και το παίζω δίπορτο.

 

Οπότε, τι κάνουμε σύντροφοι;

 

εδιτ: μιλάμε για συνολικό μπάτζετ κανα κατοστάρι all inclusive (δηλαδή μαζί με μπαταρίες & φορτιστή). Αν είναι και πιο κάτω ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ταχω κοψει και τα 2. Βεβαια με βοηθησε το ηλεκτρονικο, αυτο που θα σου προτινα ειναι να παρεις ενα απλο ηλεκτρονικο, ειχα παρει το aspire με bdc και bvc αντιστασεις, ο ατμοποιητης ο λεπτός, οχι κατι μπουρια και ετσι ηταν και βολικο στις μετακινησεις, παντα pyrex. Δεν εμπιστευομουν και δεν εμπιστευομαι καθολου τα mod που ελεγχεις θερμοκρασιες και watt γιατι πολυ απλα εκει ειναι που ξεκινανε οι θεωριες για καρκινογονα....ναι μεν ψηνεις το δικο σου το υγρο pg vg αλλα τι γινεται με το άρωμα?μηπως αν το "καψεις" το αρωμα παραγονται άλλες ουσιες?Οποτε καλυτερα να παρεις ενα απλο που βγαζει 3.7-4.2volt. Όσο αφορα ηλεκτρ.τσιγαρα που βγαινουν με τους ατμοποιητες σαν μπουρια, 2 ειχα δοκιμασει και "ανεβαζαν" υγρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχει πολλά και καλά θέματα και είναι και οι ειδικοί που θα σε βοηθήσουν.

 

vaping.gr

 

Προσωπικά έχω τον ναυτίλο μίνι με istick pico και είμαι χαρούμενος φτιάχνω τα δικά μου υγρά για να μην φαλιρίσω και για να παίζω.

Το καλό εάν θες την γνώμη μου με αυτού του τύπου τα mods είναι ότι έχουν σταθερή ένταση μέχρι το τέλος και δεν σου αλλάζει η τζούρα. Φορτίζουν πολύ γρήγορα και μπορείς να ελέγχεις το χτύπημα.

Εάν σταδιακά μειώνεις και την νικοτίνη θα απεξαρτηθείς χωρίς να το καταλάβεις .Ξεκίνησα με 12άρα και τώρα δεν την αντέχω όταν δοκιμάζω φίλων.

 

Καλή επιτυχία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ x-minor

 

Αφού θες "χτύπημα", θα σου πρότεινα τον fodi f2. Παίζει να είναι ο πιο δυνατός σε "χτύπημα" για τσιγαρίσιο ατμοποιητή και επίσης είναι πάμφθηνος γι αυτό που είναι. Είναι επισκευάσιμος (δηλαδή φτιάχνεις μόνος σου την αντίσταση και βάζεις το βαμβάκι) αλλά είναι πραγματικά πολύ εύκολος, δε θα σε δυσκολέψει. Και για το 50-50 τσιγαρίσιες-αεράτες, θα σε βολέψει φουλ.

 

Για μπαταρία, πάρε ένα istick pico. Στα 70-80€ θα σου βγει όλο το σετ. Και θα είναι και όσο πιο κομψό μπορεί να γίνει, όχι καμιά γκουμούτσα. ;D

 

Για το "χτύπημα" που λες πάντως, νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός και θα σου πρότεινα -αν μπορείς- να δοκιμάσεις και άλλα σετάκια. Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει το AIO για να καταλάβω πώς το έχεις στο μυαλό σου. Αλλά έχε υπόψιν ότι:

- είναι (και) θέμα συνήθειας. Σε μια μέρα, μπορεί να μη θες παραπάνω "χτύπημα".

- καλύτερα να συγκρίνεις το "χτύπημα" τσιγαρίσιων ατμοποιητών ξεχωριστά από αυτό των αεράτων (π.χ. του smok που λες).

- είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο: υγρό (κυρίως η νικοτίνη του), watt μπαταρίας, σχεδιασμός ατμοποιητή, αντίσταση, τα ξύλα.. ;D

 

Έχοντας τώρα πει τα παραπάνω, προσωπικά δεν τρελάθηκα με τον fodi αρκετά ώστε να γίνει ο βασικός μου. Ο fodi μου δίνει πιο έντονη γεύση και χτύπημα αλλά περισσότερο με "μπουχτίζει" με τα υγρά που κάνω. Πολλοί "ορκίζονται" πάντως σε αυτόν και έχοντάς τον, νομίζω ότι είναι αυτό που θες (ή καλύτερα, αυτό που περιγράφεις ότι θες). Και είναι πολύ φθηνός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εμπιστευομουν και δεν εμπιστευομαι καθολου τα mod που ελεγχεις θερμοκρασιες και watt γιατι πολυ απλα εκει ειναι που ξεκινανε οι θεωριες για καρκινογονα....ναι μεν ψηνεις το δικο σου το υγρο pg vg αλλα τι γινεται με το άρωμα?μηπως αν το "καψεις" το αρωμα παραγονται άλλες ουσιες?Οποτε καλυτερα να παρεις ενα απλο που βγαζει 3.7-4.2volt.

 

Λίγο "γραμμικά" το περιγράφεις και δεν είναι ακριβώς έτσι.. ΟΚ, αν κάνεις ταρζανιές στα 100 watt και μπουριά πνευμονικούς ατμοποιητές κλπ, μάλλον τα πράγματα γίνονται χειρότερα... φαντάζομαι..

 

Ωστόσο, το βασικό ατού -κατά τη γνώμη μου- ενός mod, είναι η διάρκεια της μπαταρίας και όχι τα watt που μπορεί να φτάσει.. Προσωπικά, δε λειτουργώ το μοντάκι μου πάνω από 4.5 volt.. Όμως βγάζω μια μέρα με τη διάρκεια της μπαταρίας. Παλιότερα με μικρή μπαταρία, ξέμενα στη μέση του καφέ.. Και όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, μια "σοβαρή" μπαταρία κρατάει την ίδια περίπου απόδοση μέχρι να αδειάσει, δεν έχει μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση.

 

Αν μείνεις χωρίς υγρό/αντίσταση/μπαταρία, εκεί είναι που ξαναβάζεις τσιγάρο στο στόμα σου.. Όπως επίσης, αν δε σου αρέσει αυτό που ατμίζεις και το βλέπεις σαν μέτριο και αναγκαίο υποκατάστατο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις. Εν τέλει τσίμπησα ένα pico 75w και τον Nautilus 2 κι είμαι μια χαρούλα από χτυπήματα και τέτοια. Τόσο που σκέφτομαι σοβαρά και τον baby beast για διαφορετικές φάσεις με περισσότερη γεύση (μη καπνική) και συννεφιές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι σοβαρά και τον baby beast για διαφορετικές φάσεις

 

καλο ειναι και το harley benton  :P

 

καλοάτμιστος! :)

 

υ.γ. +10000 για ναυτίλο 2

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Ωστόσο, το βασικό ατού -κατά τη γνώμη μου- ενός mod, είναι η διάρκεια της μπαταρίας και όχι τα watt που μπορεί να φτάσει.. Προσωπικά, δε λειτουργώ το μοντάκι μου πάνω από 4.5 volt..

 

Διάβαζα κάτι έρευνες από αμερικανικά πανεπιστήμια, οι οποίες ανέφεραν ότι πάνω από τα 4V ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες και απελευθερώνονται οι διπλάσιες, εν δυνάμει, βλαβερές ουσίες.

 

Προσωπικά δεν ξεπερνάω τα 3,5-3,6 V.

 

Πληροφοριακά, ατμίζω πάνω από δύο χρόνια, δεν ξαναέβαλα τσιγάρο στο στόμα- και πλέον δεν το ανέχομαι και γύρω μου. Απίστευτη μπόχα...

 

Κάπνιζα έναν καπνό την ημέρα. Όταν άρχισα το άτμισμα, μου κόπηκε μαχαίρι, ο πρωινός τσιγαρόβηχας, τα φλέματα και το λαχάνιασμα στο περπάτημα.

 

Πλέον είμαι με εξάρα βάση- ατμίζω σκέτη βάση, έκοψα και τα αρώματα- την οποία κάποια στιγμή την έφτασα σε μηδενική, αλλά δεν μου άρεσε.

 

Μετά από διάφορους ατμοποιητές κατέληξα σε kayfun V5- τεράστια ευκολία το γέμισμα από πάνω και σε μοντάκι wismec presa tc75w, το οποίο έχει φοβερά ρεύματα. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου