Προς το περιεχόμενο

Brexit - Goodbye stranger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οταν απο θέση είσαι με "εμάς" και έχεις απέναντι "αυτούς", πως αλλιώς να το καταλάβεις. ::)

 

Ε καλά, ιστορικά προηγήθηκε η οικονομική συμφωνία (=μπίζνες) από την πολιτική ένωση. Τις μπίζνες αυτές τις έκαναν λεφτάδες, όχι εσύ κι εγώ.  Ιστορικά νομίζω οι λεφτάδες βάζουν τις μπίζνες τους πάνω από τους υπόλοιπους κακομοιραίους, οπότε ναι: συνήθως τα συμφέροντα μας δεν ταυτίζονται.

 

Το κομματάκι τα σπάει, αλλά ξαναλέω κατ'εμέ δεν υπάρχει τπτ κακό στο ν' απολαμβάνουμε κ τα οφέλη της ΕΕ (όχι να παραμυθιαζόμαστε όμως, να είμαστε ρεαλιστές).

 

Η ΕΕ δεν καταρρέει λόγω των Ευρωπαίων αλλά στο πώς διαχειρίζονται οι αρχηγοί τους την οικ/κή κρίση, δείχνοντας πολύ σκληρό νεοφιλελέυθερο πρόσωπο (ούτε τα προσχήματα βρε παιδί μου).

Τώρα το ότι αυτή την απογοήτευση την απορροφούν οι ακροδεξιοί, είναι μεγάλο δυστύχημα.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι δικαιολογημένη η απογοήτευση των Ευρωπαίων με την ΕΕ. Ούτε βέβαια ότι στα πλαίσια του εθνικού κράτους οι αρχηγοί τους θα διαχειριστούν με καλύτερο τρόπο την οικ/κή κρίση, που είναι ουσιαστικά η αιτία της απογοήτευσης των Ευρωπαίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε βέβαια ότι στα πλαίσια του εθνικού κράτους οι αρχηγοί τους θα διαχειριστούν με καλύτερο τρόπο την οικ/κή κρίση, που είναι ουσιαστικά η αιτία της απογοήτευσης των Ευρωπαίων.

 

Εε, την τελευταία φορά που κοίταξα η Αγγλία δεν έχει οικονομική κρίση. Δεν τους φταίει αυτό λοιπόν. Δες το βίντεο που έβαλα και θα καταλάβεις τι τους φταίει. Το ίδιο ισχύει για τους Σουηδούς, Ολλανδούς, Δανούς και δεν συμμαζεύεται. Κρίση, πραγματική κρίση, έχουμε στο ελλάντα, οι περισσότεροι Ευρωπαίοι μια χαρά τα πάνε. Ότι θα μπορούσαν και καλύτερα ισχύει, αλλά δεν τους φταίει αυτό.

 

Δες τι έγινε και με το ευρωσύνταγμα. Έγιναν δημοψηφίσματα και πολλοί το απέρριψαν. Εθνικισμός λοιπόν, το παράλογο κόλλημα με την χώρα σου, ακόμα και όταν σου βγαίνει σε κακό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, μπορεί να έχεις δίκιο. Η κρίση υπάρχει βέβαια στην Ευρώπη, την έχει χτυπήσει, όπως και την Αγγλία: αύξηση ανέργων, κόστους ζωής, πάγωμα μισθών, ιδιωτικοποίηση βασικών αγαθών κ.ά.. Απλά σίγουρα όχι όπως εδώ (που είμαστε λες και περάσαμε πόλεμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισαν έξω οι χαμηλής μόρφωσης, μεγάλης ηλικίας, εκτός αστικών κέντρων Άγγλοι.

Αυτοι ειναι το 51,9% ? Φανταζομαι τους ξερεις προσωπικα ολους και τους ρωτησες εναν εναν, ε? Δεν πιστευω να πιστευεις τα...γκαλοπ, ε? Ξερεις ποια γκαλοπ, αυτα που ρωτανε 50 τυπους μεσα σε μια χωρα 60 εκατομμυριων και βγαζουν συμπερασμα για το Χ αποτελεσμα. Τα ιδια γκαλοπ που ελεγαν οτι προηγειται το Bremain. Τα ιδια γκαλοπ και οι ιδιες εταιρειες που μπορει να σου βγαλουν αυριο οτι θα κανει 50C στην Ανταρκτικη.

 

Αχ αυτο το αμορφωτο/ακροδεξιο 51,9% των Αγγλων τι μας κανει...Δεν παραδειγματιστηκαν καθολου απο τους υπερ-μορφωμενους πολιτικους της ΕΕ, που παρα τα πολλα και ονομαστα πτυχια που εχουν στους τοιχους τους, δεν μπορουν να μοιρασουν δυο γαϊδουριων αχυρα.

 

οι περισσότεροι Ευρωπαίοι μια χαρά τα πάνε

Ξεκολλα λιγο απο το ΣΚΑΙ, και που ξερεις, μπορει κατα τυχη να δεις τι γινεται στη Γαλλια και αλλου...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall-K, προτιμώ τον αιμοραγικό πυρετό απ'το να πιάσω κουβεντα μαζί σου. Οπότε πες οτι θες.

 

Υ.Γ. Ήμουν Παρίσι πρίν 20 μέρες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Ήμουν Παρίσι πρίν 20 μέρες.

Ελα!! :D Ε αφου ησουν στο Παρισι, καταλαβες τι γινεται στην Γαλλια, ε? "Ησυχια, ταξη και ασφαλεια" φανταζομαι ε? ;) Ωραια, χαιρομαι. Αν γινει κατι παντως ενημερωσε μας. 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πεις αγορίνα μου, θα σου χαλάσω χατήρι εγώ; Όχι βέβαια :-*

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν είναι ένα γεγονός ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ σημασίας.

 

Κάποιοι μικρόμυαλοι μπορεί να νομίζουν ότι δεν είναι, αλλά δυστυχώς αυτοί οι ίδιοι νομίζουν ότι τα προβλήματα μίας Ευρωπαϊκής χώρας είναι τοπικά και όχι παγκόσμια. Κι εκεί είναι το τεράστιο πρόβλημα του Δυτικού κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου