Προς το περιεχόμενο

Ατυχής εμπειρία με ελληνικό κατάστημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

ι... κάνε μου μήνυση" γιατί όπως είπε πολλές φορές και ο LK γνωρίζουν ότι στην πράξη έχουν ατιμωρησία λόγω του πως λειτουργεί η δικαιοσύνη και γνωρίζουν τη αδυναμία του πελάτη (ανάλογα και πως τον κόβουν όταν του μιλήσουν). Μάλιστα μου κάνει εντύπωςη που ο αξιαγάπητος κατά τα άλλα LK αποκαλεί "δικομανή" κάποιον που θα προσφύγει στη δικαιοσύνη για να βρει το δίκιο του (και όχι από κακία, συστηματικα, ή για να περάσει την ώρα του, όπως εγώ ξέρω να χρησιμοποιείται ο όρος "δικομανής"). Δείγμα του πόσο μας επηρεάζει η νοοτροπία του "ελαμωρεϊσμού", ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνουμε, ίσως;

 

 

 

Μάλλον ΔΕΝ προσέχεις τι γράφω.

 

Είπα ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι αν από ένα ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ, ο άλλος πάει να βγάλει κέρδος , ισχυριζόμενος δήθεν ζημία (διάψευση πίστης ) , είναι δικομανής.

 

Ξεκαθάρισα από την αρχή ότι, αν αυτό που έγινε ήταν ένα λάθος , αυτά συμβαίνουν.

Αν είναι πάγια πρακτική, άλλες τιμές λέω, και σε άλλες πουλάω, είναι επίσης άλλο θέμα.

 

 

Πετάς πυροτεχνήματα λεκτικά , «ατιμωρησία» , «ελαμωρεϊσμούς» ….

 

Ούτε τι γράφει ο OP δεν διαβάζεις, ο οποίος ΔΕΝ αμφισβητεί την ειλικρίνεια του υπάλληλου (ότι έγινε λάθος). Απλά τονίζει ότι "ξενέρωσε" από την όλη φάση (και δικαίως και εγώ θα ξενέρωνα).

 

Γι’ αυτό είναι «επικίνδυνα» αυτά τα πράγματα στα forums

 

......και ταυτόχρονα στον ευκαιριακό πελάτη θα "τυχει" η στραβή, και αν δεν παίρνει από ευγένειες θα ξεμπερδέψουν με ένα "τράβα και... κάνε μου μήνυση" γιατί όπως είπε πολλές φορές και ο LK γνωρίζουν ότι στην πράξη έχουν ατιμωρησία λόγω του πως λειτουργεί η δικαιοσύνη

Μόνος σου φαντάστηκες πράγματα, δίκασες και καταδίκασες (με αφορμή ίσως δική σου κακή εμπειρία), τον καταστηματάρχη του OP.

 

Που είπα εγώ ότι έτσι λειτουργεί η δικαιοσύνη; Και ότι υπάρχει "ατιμωρησία";.

 

Εγώ είπα ΞΕΚΑΘΑΡΑ, ότι αν OP πάει στα Δικαστηρια θα το βρει το δίκιο του:

 

Αν έχει δίκιο, γιατί να μην το βρει;

 

Τι να κάνουμε όμως που το "δίκιο του" (εν προκειμένω )αποτιμάται σε 20-40 euro * και τα δικαστικά έξοδα είναι παραπάνω;

 

Ναι λοιπόν,  όποιος  πάει για «ψύλλου πήδημα» (20-40 * euro- δυσαποδεικτης αποθετικής ζημίας-διαφυγόντος κέρδους)  στα δικαστήρια ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΜΑΝΗΣ.

 

 

Ο Νομοθέτης έκρινε (όχι εγώ), έστω και εμμέσως- θεσπίζοντας κατώτατο όριο δικαστικών εξόδων, ότι δεκτικές δικαστικής προστασίας είναι χρηματικές διαφορές από ένα ποσό και πάνω.

 

 

Σημείωση:

 

* To ποσό των 20-40 euro το βγάζω από τα συμφραζόμενα του OP, ως διαφορά αρχικής με τελική τιμή:

 

Μιλαμε περιπου για τιμη γυρω στα 200ε στον ανταγωνισμο και περιπου 25% κατω στο συγκεκριμενο καταστημα, οπως ηταν δηλαδη η τιμη του προιοντος πριν τις νεες τιμες.....

 

&

 

.......Προσφερθηκε να μου το δωσει στην τιμη που το αγορασε .

 

Άλλο πράγμα αν μια τέτοια τακτική, όπως ξανα είπα για 10η φορά, είναι πάγια.

Εκεί υπάρχει π.χ. η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ , που ΕΚΕΙ και όχι στο Noiz, με μια καταγγελία, θα επιληφθεί η αρμόδια αρχή του θέματος.

 

 

Edit:

 

Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου συνολικά για το περιστατικό.

Φυσικά το λάθος, είναι του καταστήματος.

Φυσικά το σωστό θα ήταν να το χρεωθεί το κατάστημα, αν έπρεπε να το χρεωθεί κάποιος.

Από τη στιγμή όμως που OP, κατάλαβε/ένοιωσε /διαισθάνθηκε ότι ΌΝΤΩΣ ήταν λάθος και όχι πάγια τακτική, καλά έκανε και απλά υπαναχώρησε από την αγορά χωρίς παραπάνω διαδικασίες,

Και εγώ αυτό θα έκανα προσωπικά, όσο και αν ξενέρωνα.

 

Εχω πάθει χειρότερα.

Και όχι με αποθετική ζημία, αλλά με θετική.

 

Αγόρασα χαλασμένο (έλεγε ότι δούλευε) και πλήρωσα 50,00 € για επισκευή.

 

Μου είπε ο πωλητής :" Συγνωμη, δουλευε όταν το είχα, αν δεν το θες , στειλτο πίσω".

Το κρατησα και το επισκευασα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλημερα παιδιά,

 

Συγνωμη για την καθυστερηση του να ξαναγραψω και να δωσω διευκρινησεις αλλα δεν προλαβα χθες.

 

Μερικες διευκρινησεις λοιπον.

 

Οπως πολυ σωστα επισημαναν αρκετοι απο εσας, το ποστ μου ειχε περισσοτερο να επισημανω την σημασια του να τσεκαρετε διαθεσιμοτητα και τιμη ρητα πριν κανετε καποια διαδικτυακη συναλλαγη και οχι να δυσφημισω καποιο καταστημα μιας και δεν εχω λογο να αμφισβητησω την ειλικρινεια του καταστηματαρχη. Ισα ισα, εφυγα χαμογελωντας.

 

Ο ανθρωπος μου ειπε πως ειναι δικο του λαθος και πως κανονικα θα επρεπε να μου το δωσει στην τιμη που υπηρχε στο site αλλα πως ετσι θα εμπαινε αρκετα μεσα, προσεφερε να μου κανει την τιμη που το αγορασε οπως εγραψα στο αρχικο ποστ (και αν ισχυε η τιμη αυτη, διαφαινεται πως το κερδος του απο την ολη συναλλαγη ηταν πολυ μικρο, της ταξης των... 17ε). Εγω του απαντησα πως τον πιστευω και πως καταλαβαινω και πως δεν υπαρχει λογος να μπει μεσα, οτι θα σκεφτω την προσφορα του και θα του απαντησω αν θα προχωρησω στην αγορα με την προτεινομενη τιμη. Προσφερθηκε να κρατησει το προιον αυτο για οσες μερες χρειαζομουν για να το σκεφτω. Κατοπιν του εστειλα ενα μακροσκελες ευγενικο μεηλ για να του πω πως ναι μεν δε θα αγορασω το προιον αλλα και πως προσβλεπω σε μελλοντικη μας συνεργασια.

 

Αυτα γιατι παρα την μικρη ενοχληση, αφενος νομιζω πως προκειται για ειλικρινη παραβλεψη (δεν ξερω ποσος καιρος ειναι που αλλαξαν οι τιμες, ισως και μηνας, ισως και περισσοτερο) και αφετερου γιατι με συμφερει τετοιες σχετικα μικρες επιχειρησεις, για τις οποιες οπως ξαναγραψα ειχα ακουσει πολυ θετικα σχολια, να συνεχισουν να υπαρχουν. Αυτη τη στιγμη προφανως λειτουργουν πιο πολυ σαν ενδιαμεσοι παρα σαν μαγαζια με κανονικο στοκ αλλα ευελπιστω πως με τον καιρο θα αναπτυχθουν και θα εχουν μεγαλυτερη δυνατοτητα στοκαρισματος. Αδικια ισως για αλλα καταστηματα που μπαινουν μεσα και παιρνουν τεραστιο ρισκο για να στοκαρουν (απο προσωπικη εμπειρια αυτο) αλλα ειναι τελος παντων ενα αλλο μοντελο εργασιας που λειτουργει με μικρο κερδος ανα συναλλαγη αλλα δεν εχει τοσο το ρισκο του στοκ.

 

Δε θα το συγκρινω με το Thomann του οποιου υπηρξα πελατης επι 5 χρονια οσο ημουν στη Γερμανια. Θα ηθελα να ξερω βεβαια πως υπαρχει καποια πολιτικη επιστροφων μιας και καποια καταστηματα τετοιου τυπου δεν δινουν την δυνατοτητα να δοκιμασεις ενα προιον πριν το αγορασεις (και ισως σε περιπτωση ελαττωματικου προϊοντος να υπαρχει μεγαλη ταλαιπωρια με αντιπροσωπειες, επιστροφες, ελεγχους κτλ ενω στο εξωτερικο απλως γινεται επιτοπου αντικατασταση).

 

Τελος παντων, αυτη ειναι η κατασταση στην οποια βρισκομαστε σημερα. Το καταστημα αυτο ειναι απο τα σχετικα καινουρια, δεν εχει να κανει με τις μονωπωλιακες τιμες τιμολογησης του παρελθοντος και ξαναλεω πως δεν εχω λογο να αμφισβητησω την ειλικρινεια του ιδιοκτητη. Τα εγραψα ολα αυτα χωρις να κατονομασω τιποτα (ουτε καν το προιον για να μην υπαρχει δυνατοτητα ταυτοποιησης) κυριως για να επισημανω τη σημασια του τσεκαρισματος διαθεσιμοτητας και τιμης για να μην τρεχετε αδικα και για να μην χασετε καποια αλλη προσφορα.

 

Απο τη στιγμη που θα ακυρωθει η συναλλαγη μεσω της πιστωτικης μου, ουτε γατα ουτε ζημια για μενα προσωπικα παρα την μανουρα, δεν εχει τοσο σημασια, ηταν πολυ 1st world problem. Μαλιστα να πω πως στο email που τους εγραψα, τους επισημανα ακομη 1-2 προιοντα που εχουν αλλαξει οι τιμες και οντως το καταστημα τις ανανεωσε (ασχετα αν αυτο δεν ηταν δικη μου δουλεια, απλως ηθελα να τσεκαρω). Αν τα χρηματα μου ειχαν δεσμευτει βεβαια για να κανω αλλες αγορες απο το καταστημα αυτο, τοτε θα υπηρχε θεμα.

 

Το κρισιμο ερωτημα. Θα ξανααγόραζα απο το καταστημα αυτο;

 

ΝΑΙ. Νομιζω πως βρηκα εναν ανθρωπο που ηταν ειλικρινης. Το σφαλμα ισως εγινε απο υπαλληλο του, ομως οπως και να χει το πηρε πανω του. Δεν το χρεωσε σε κανεναν και μου προσεφερε κατι δικαιο, δηλαδη την τιμη που το αγορασε -καποιος αλλος μπορει να μην το εκανε ουτε αυτο.

 

Ισως βεβαια τωρα να γινομαι αφελης δειχνοντας υπερβολικη εμπιστοσυνη αλλα αφενος χρειαζομαι παραπανω συνδιαλλαγες για να κρινω ενα καταστημα και αφετερου θελω να εχω καλη πιστη για σχετικα νεα καταστηματα. Πιστευω πως και αυτα ειναι ακομη σε φαση "εκμαθησης" του νεου μοντελου και πως θα γινουν καλυτερα. Αν την ξαναπατησω βεβαια θα ειμαι δριμυς :)

 

Αν εχω καποια περαιτερω εξελιξη θα ενημερωσω :)

 

ΥΓ1: Δεν γραφω και "τοσο" ανωνυμα, μιας και εχω στην υπογραφη μου λινκ που θα δειτε το ονοματεπωνυμο μου και μπορειτε πολυ ευκολα να με κανετε track.

 

ΥΓ2:Για τα παιδια που μου εστειλαν προσωπικο μηνυμα για να με ρωτησουν ποιο ειναι το καταστημα : οπως εγραψα πολλες φορες, λυπαμαι αλλα δεν μπορω να δωσω στοιχεια, κατι τετοιο θα αναιρουσε ολο το νημα και τον πραγματικο σκοπο του.

 

 

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έλεγα οτι οι διευκρινήσεις ήταν παραπάνω από χρήσιμες και διαφωτιστικές.

:)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιας και όλα είναι καλά, ας το ρίξουμε στη πλάκα.

 

ΥΓ1: Δεν γραφω και "τοσο" ανωνυμα, μιας και εχω στην υπογραφη μου λινκ που θα δειτε το ονοματεπωνυμο μου και μπορειτε πολυ ευκολα να με κανετε track.

Mitch? Mitch Hedberg εσύ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και όλα είναι καλά, ας το ρίξουμε στη πλάκα.

Mitch? Mitch Hedberg εσύ;

 

έτσι είπα και εγώ... ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου Auditory Driving! Είσαι πραγματικά πολύ ξεκάθαρος!

Σε τιμάει η όλη διαχείριση αυτού που σου συνέβη και παρά το ότι κάποιοι σε τσιγκλάνε για "λάδι στη φωτιά" εσύ δεν το ρίχνεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τάκης για modulator!!!!!  Πέρα από την πλάκα Τάκη, σκέφτηκες να κατέβεις στον πολιτικό στίβο; :D  Την σήμερον ημέρα μας χρειάζονται άνθρωποι με τέτοιο ήθος..... :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τάκης για modulator!!!!!  Πέρα από την πλάκα Τάκη, σκέφτηκες να κατέβεις στον πολιτικό στίβο; :D  Την σήμερον ημέρα μας χρειάζονται άνθρωποι με τέτοιο ήθος..... :-*

 

συμφωνώ!

(αλλά χρειαζόμαστε και εμείς οι λαδορίχτες!  8))

 

 

(αλλιώς θα κοιμηθούμε όρθιοι !)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχ τα παιξατε ρε σεις :) Φωτη, Τακη, Νικολα, Δημητρη μη παρασυρεστε, δεν ειμαι και παραδειγμα ηθικης, στα λογια ολα ειναι πολυ πιο ευκολα :)

 

Τωρα συνειδητοποιησα οτι εχω αλλαξει υπογραφη, αλλα αυτη με τον Mitch Hedberg ειναι πιο χρησιμη για οποιον δεν τον εχει ακουσει :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=u6xaj2fC1jI

 

 

"I wanna hang a map of the world in my house. Then I'm gonna put pins into all the locations that I've traveled to. But first, I'm gonna have to travel to the top two corners of the map so it won't fall down."

 

:)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μη λετε, ας ριξω λαδι στη φωτια για να ευθυμησουμε, οριστε τι διαβαζα χτες και γελαγα μονος μου :)

DSC_0549.thumb.JPG.e477ec6d321b103177dc3c673ba1ffaa.JPG

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου