Προς το περιεχόμενο

Ατυχής εμπειρία με ελληνικό κατάστημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την στιγμή που κάποιος πελάτης παραγγέλνει, δεσμεύομαι ως επιχείρηση απέναντί του να παραδώσω το συμφωνημένο προϊόν στην συμφωνημένη τιμή. Αν τελικά για οποιοδήποτε λόγο τα κόστη μου αλλάξουν, αυτό δεν θα έπρεπε να επηρεάζει τον πελάτη.

 

Συμφωνω σε αυτο.

 

Δηλ, το "μετα την απομακρυνση απο το ταμειο" ισχυει μονο για τους πελατες; Γιατι να μην ισχυει και για τους πωλητες;

Γιατι, αυτη η τιμη τη δεδομενη στιγμη ηταν που λειτουργησε σαν κραχτης και προσελκυσε πελατες, εχοντας δε ολοκληρωθει η συναλλαγη

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγώ έχω παρατηρήσει ότι η πλειοψηφία των μουσικών καταστημάτων κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση , πλην κάποιων παθογενειών που συναντάμε ( λίγο συχνότερα ) στους μεγάλους μουσικούς οίκους

 

ίσως το πρόβλημα να βρίσκεται στο ότι οι επιχειρηματίες δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο της μουσικής ....Τουλαχ.  όλοι έχουν πλέον επαγγελματίες ή ερασιτέχνες μουσικούς στην εξυπηρέτηση

 

Πιστεύω σε όλους μας έχει τύχει να απολαύσουμε την ενδεδειγμένη εξυπηρετήσει, αλλά και να τύχουμε κακομεταχείρισης . Το πρόβλημα είναι δικό μας γιατί δεν έχω δει κανένα κατάστημα να κλείνει ώστε να μείνουν στην αγορά η πραγματικά σωστοί επαγγελματίες. Εννοώ ότι εν έτη 2016 παρατηρώ τις ίδιες παθογένειες για τις οποίες μου μιλούσαν οι παλιότεροι ,  αλλά τις ανεχόμαστε

 

Και για να είμαι (επιτέλους) οντοπικ....Στην προκειμένη περίπτωση το τίμιο θα ήταν να ενημερωθεί ο πελάτης ότι το προιόν δεν υπάρχει σε στοκ , ότι με τα σημερινά δεδομένα που ΑΥΤΟΙ γνωρίζουν κάνει Χ ευρώ και θα επικοινωνήσουν μαζί του.... Στη συνέεια όφειλαν να καλέσουν και να πουν " το προιόν μπορώ να το φέρω με τίμη Χ+Ψ ευρώ . Σας ενδιαφέρει με αυτή την τιμή ;; " . Αν όχι, συγνώμη για την αναστάτωση

 

Μου έχει τύχει με μικρό κατάστημα στην Κομοτηνή να μου ξηγηθεί έτσι ντόμπρα και το εκτίμησα απεριόριστα

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος δηλαδή σόρταρε κανονικά το προιόν και όταν δεν του έκατσε το φόρτωσε σε εσένα! Ωραίος  :laugh:

 

Αφού διάβασα μόνο το πρώτο ποστ, έχω να πω αυτά:

 

Εννοείται ότι στον πολιτισμένο κόσμο το κατάστημα υποχρεούται βάσει νόμου να πουλήσει το προιόν που βλέπει ο πελάτης στην τιμή που βλέπει ο πελάτης ανεξάρτητα από το αν έχει κάνει λάθος το κατάστημα, ακόμα και αν δεν έχει γίνει καμία άλλη δεύσμευση. Από τη στιγμή που όπως λες έκανες την αγορά, ΤΕΛΟΣ. Τι συζητάμε;;;;; (δεν ξέρω την ελληνική νομοθεσία, αλλά ακόμα και εδώ... ακόμα ελπίζω!)

 

Φυσικά δεν πρόκειται για λάθος. Η υπήρχε πράγματι στην αποθήκη και σε δούλεψαν, ή δεν υπήρχε στην αποθήκη και σε δούλεψαν με άλλο τρόπο. Ειδικά το δεύτερο γίνεται κατα κόρο από ιντερνετομάγαζα που έχουν μονίμως ψεύτικα στοιχεία (τα μαγαζιά αυτά δεν παραμένουν για πολύ στην αγορά, εμφανίζονται όμως συνεχώς νέα στη θέση τους... καταλαβαίνουμε νομίζω).

 

Φυσικά και έγινε έλεγχος, αν όχι όταν πήγες στο κατάστημα, σίγουρα όταν έκανες την αγορά. Το σύστημα δε γίνεται να κάνει λάθος, το σύστημα κάνει ότι του έχει πει το μαγαζί να κάνει.

 

Η νοοτροπία "ο πελάτης έχει πάντα δικιο αλλά να μη μπούμε και μέσα" ακόμα και ειλικρινής να ήταν, που δεν ήταν, είναι ενδεικτική για τους περισσότερους μαγαζάτορες /μπακάληδες/κουμανταδόρους στην Ελλάδα (χέρι χέρι με το "άμα δε γουστάρει να πάει αλλού"). Σκέψου μόνο ότι με την πιο καλοδιάθετη δυνατή ερμηνεία, αυτό σημαίνει οτι τέτοια "λάθη" τα κάνει τόσο συχνά που όντως θα μπεί μέσα το μαγαζί. Πλάκα είχε και αυτό που είπε για εφορία, αν η "κακιά" εφορία ψάξει μαγαζί και λογιστή κανονικά θα κάνει πάρτι (αλλά Ελλάδα κτλ...).

 

Να ξαναπώ ότι όλη αυτή η ιστορία θα βρωμούσε (bait & switch και παρόμοια) ακόμα και αν δεν είχες πληρώσει το προιόν. ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ομως. Ακόμα και αν ήταν λάθος, ήταν υποχρεωμένος να το φορτωθεί αυτός βάσει νόμου (μάλλον), βάσει ευγένειας και βάσει δικού του συμφέροντος.

 

Και για να μην έχουμε τις γνωστές γκρίνιες, ναι υπάρχουν και σωστά μαγαζιά ακόμα και ιντερνετικά. Βέβαια και τα λάθος στους μισούς πελάτες φέρονται σωστά... δε γίνεται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γενικα ουσιαστικη γνωμη για ενα καταστημα μπορεις να διαμορφωσεις μονον οταν γινει η στραβη. Εχοντας αγορασει ελαττωματικα πραγματα κανα δυο φορες απο ελληνικα μαγαζια, και εχοντας αντιμετωπισει και καναδυο βλαβες εντος εγγυησης, ειχα και θετικες και αρνητικες εμπειριες, και ξερω πια απο που να αγοραζω και απο που οχι.

 

  Ενα θεμα ειναι οτι στο εξωτερικο δεν διανοειται καν ενα σοβαρο καταστημα να μην σεβαστει στοιχειωδη - για εκει - δικαιωματα του πελατη. Επισης αντιλαμβανεται την σημασια της φημης σε βαθος χρονου.  Ακομα και ο ιδιος πελατης απο τον οποιον εχασες χρηματα σε μιαν αγορα, θα σου ξαναρθει αν του φερθεις σωστα. Ενω εδω ειμαστε πολλες φορες της αρπαχτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Rebel of South, όλο σου το post είναι 100% spot on, αλλά επισημαίνω κυρίως αυτό:

Εγώ πιστεύω ότι τα deal thomann με τους προμηθευτές του, δεν μπορεί να τα κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ στην ευρώπη .  Φανταστείτε για τι μεγέθους ΧΡΥΣΟ συμβόλαιο συνεργασίας θα έχει η κάθε εταιρεία με τον γερμανό. Ο κάθε thomman ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΧΑΣΟΥΡΑ γιατί του την καλύπτει ο προμηθευτής σε ένα πλαίσιο ανταλλαγής ΧΙΛΙΑΔΩΝ προϊόντων , από τα οποία ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΓΚΛΗΜΑ να μην τον εξυπηρετεί στις ζημίες....

Πιστεύω ( χωρίς να γνωρίζω ) ότι μικρότερα καταστήματα δεν μπορούν να χειριστούν ανάλογα περιστατικά με την ίδια άνεση

Πραγματικά, είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΛΗΘΗ αυτά που γράφεις καθώς τα γνωρίζω από προσωπική εμπειρία.

Καλό είναι να μην γίνονται συγκρίσεις εγχώριων καταστημάτων με Thomann κυρίως. Είναι άδικο για τους δικούς μας, καθώς συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια που λένε. Επισημάνσεις ναι, μπας και βελτιωθούν σε διάφορους τομείς  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Οχι, δεν θελουμε να μάθουμε το κατάστημα. δεν καταγγέλουμε. Κουβέντα σαν αγοραστικό κοινό κάνουμε για να το διαβάζουν οι καταστηματάρχες. Ενα καλό feedback είναι απο την αγορά.

 

Ναι

Θέλουμε να μάθουμε το κατάστημα.

Φίλε yameth καταλαβαίνω τη θέση σου και γνωρίζω τους κανόνες με τους οποίους λειτουργεί ένα forum.

Στην περίπτωση αυτή, εφ όσον ο op θέλει κάτι να βγεί από την όλη ιστορία πρέπει:

α. να κάνει την καταγγελία εδώ επώνυμα (και όχι με το νικ του)

β. το κατάστημα να αποκαλυφθεί.

 

προσωπικά εγώ αλλά και άλλοι εν δυνάμει αγοραστές (διότι κακά τα ψέμματα ψωνίζουμε 100% από διαδίκτυο) θα θέλαμε να ξέρουμε τι κακοτοπιές να αποφύγουμε.

Διότι πολλές φορές ακόμα και λίγα ευρώ είναι αρκετά να μας ρίξουν "στο στόμα του λύκου".

Και εννοείται δεν έγινε και τίποτα, αλλά προσωπικά και μόνο να μου πούν ότι δεν υπάρχει απόθεμα, ενώ το διαφημίζουν και έχουν τιμή κράχτη ΘΕΛΩ να το ξέρω. Δεν έχω χρόνο, ούτε για τηλεφωνήματα, ούτε για γραμματείς, ούτε για πωλητές ούτε για υπεύθυνους που θα προσπαθούν να μου εξηγήσουν ότι κάνουν ό,τι μπορούν αλλά ο εισαγωγέας τους "έριξε".

Αν θέλουν τα ελληνικά καταστήματα να γινουν thomann ας κάνουν αυτό που κάνει ο thomann. Μέχρι τότε λυπάμαι, αλλά θα τον προτιμώ, όπως και ελάχιστα δοκιμασμένα από μένα ελληνικά καταστήματα.

 

Αν δεν θέλει ούτε ο op, αλλά ούτε και η διαχείριση (δικαίως) να γίνει χώρος ανώνυμης καταγγελίας, τότε το νήμα δεν έχει θέση εδώ μέσα.

Τέτοια συζήτηση μπορούμε να κάνουμε ανα πάσα στιγμή, χωρίς αφορμή, ούτε να λέμε μεταξύ μας "για δες ρε τι μπορεί να συμβεί".

Η ουσία είναι να ξέρουμε να αποφεύγουμε το add to cart από τέτοια "μαγαζιά"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Tα έχουμε ξαναπεί , πολλές φορές , σε παλαιότερα posts.

 

Υπάρχει η ευθύνη από τις διαπραγματεύσεις ή πλημμελούς εκπλήρωσης της παροχής , η θετική και αποθετική ζημία……δεν με ενδιέφερε να «πιάσω» το θέμα νομικά, αλλά……φιλοσοφικά.

 

Φυσικά αν αυτό γίνεται κατά συνήθεια , και δεν είναι ένα προφανές λάθος, τότε όπως προείπα (αλλά και ο Χαρίλαος) ναι έχουμε θέματα.

 

Κρατάω όμως αυτό που είπε ο OP :

 

Τελος παντων, δεν εγινε και τιποτα τοσο κακο, στην τελικη μιλαμε για υλικα αγαθα.

 

+ την δεδομένη ειλικρίνεια του υπαλλήλου.

 

Και μάλιστα (θα προσέθετα) ΕΙΔΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ (φιλοσοφικά μιλώντας ΠΑΝΤΑ).

 

Το λέω μάλιστα εγώ , που είμαι αφενός δικηγόρος και αφετέρου αγοραστής κατά κόρων μεταχειρισμένων vintage αντικειμένων (εκεί να δείτε τι γίνεται…).

 

Από τη στιγμή (ναι λάθος του μαγαζιού, δεν αμφιβάλει κανείς) που έγινε επιστροφή του ποσού, το να το ψειρίζεις παραπάνω (ενδεχομένως νομικά/ δεν αναφέρομαι στην παρούσα συζήτηση)  και ανούσιο είναι και παραπάνω δαπανηρό (από την αρχική ζημία- μη αγορά στην τιμή που συμφωνήθηκε).

 

Κατανοώ και το «χάσιμο χρόνο» και το «σπάσιμο».

 

Είναι και αυτά μέσα στο παιχνίδι. Εγώ εν μέρει το έχω αποδεχθεί (έχω φάει αρκετά σπασίματα) ως μέρος του «ταξιδιού αγοράζω» (πόσο μάλλον online)  ;D ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο καταστηματάρχης δεν επιστρέψει τα χρήματα (σε μία περίπτωση σαν του ΟΡ) και επιμένει ότι η παραγγελία πρέπει να ολοκληρωθεί παρ'ότι άλλαξε η τιμή, τότε έχουμε θέμα. Εφ' όσον δεν το κάνει, δεν υπάρχει θέμα. Είναι κατανοητό ή όχι;

 

Το μόνο που απομένει (και όντως το έγραψε κάποιος, όπως περίμενα άλλωστε) είναι το ότι ο πελάτης έχασε το χρόνο του και γκρεμίστηκαν τα όνειρά του. ΟΚ, αλλά αυτό δεν κοστολογείται και δεν μπορεί να καταγγελθεί.

 

Παρ' ότι κατηγορήθηκα για δηκτικές δηλώσεις (δεν με πειράζει) θα επιμείνω ότι το πραγματικό θέμα είναι αυτό που αφορά στη σχέση μας με την ντόπια αγορά - αν την θέλουμε, αν απαιτούμε να είναι καλύτερη ή αν μας νοιάζει μόνο το κόστος, οπότε Τόμαν / Ευρώ (όχι ούζο) / Ανοιχτομάτικη Έρευνα.

 

Αυτά.

 

Υ.Γ. Τώρα που είμαι έτοιμος να ποστάρω βλέπω το σθένος με το οποίο ο dimsonic θέλει να μάθει το κατάστημα. Τελικά, όλοι έχουμε έναν εισαγγελέα μέσα μας και μάλλον δεν ήμουν αρκετά δηκτικός φίλε yameth. Στην πορεία, να σηκώσουν το χέρι και όσοι έχουν περάσει κόκκινο φανάρι;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φίλε μου

δεν είναι σθένος.

 

Απλά έχω μάθει αλλιώς.

χρόνια σε "διοικητικές" θέσεις ευθύνης σε πολύ μεγάλο φόρουμ του χώρου, είχαμε καθιερώσει από την πρώτη στιγμή:

επικοινωνία με τον αρχικά ανώνυμο op αν θέλει να κανει επώνυμα την καταγγελία.

Αν ναι, γινόταν και δημοσιευτόταν.

Το νήμα έκλεινε προσωρινά και γινόταν ενημέρωση του πωλητή.

Η απάντηση του πωλητή δημοσιευόταν και ενδεχομένως υπήρχε κάποια μικρή συνέχεια.

Αν ο op επέμενε σε ανωνυμία, το νήμα διαγράφονταν.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο OP άνοιξε το θρεντ για να μας ενημερώσει και όχι για να δικάσουμε .....Είναι καλό και την επόμενη φορά που θα κάνω ονλαην παραγγελία , θα έχω υπόψιν μου ότι το προϊόν που θέλω ίσως να μην είναι πράγματι διαθέσιμο. Θα με κάνει να πάρω πρώτα τηλ να ρωτήσω και να απαιτήσω μια υπεύθυνη απάντηση για την τιμή & την διαθεσιμότητα

 

τον ευχαριστώ για την επισήμανση

 

θα επιμείνω ότι το πραγματικό θέμα είναι αυτό που αφορά στη σχέση μας με την ντόπια αγορά - αν την θέλουμε, αν απαιτούμε να είναι καλύτερη ή αν μας νοιάζει μόνο το κόστος, οπότε Τόμαν / Ευρώ (όχι ούζο) / Ανοιχτομάτικη Έρευνα.

 

είναι λογικό στην Ελλάδα της κρίσης (αλλά και γενικότερα ) , να επιλέγουμε οτιδήποτε συμφέρει την τσέπη μας

 

Επειδή κανένα εγχώριο κατάστημα δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν το thomann, musicstore, undertons , luckymusic και πόσα άλλα , επιθυμώ τουλάχιστον να με εξυπηρετούν τέλεια στους τομείς που δεν μπορούν αυτά

 

όπως π.χ. στην αυτοπρόσωπη παρουσία μου στο μαγαζί, θέλω καλή εξυπηρέτηση απ τον υπάλληλο . Θέλω ειλικρίνεια, υπομονή , καλή γνώση του αντικειμένου , να μπορεί να με κατευθύνει όσο καλύτερα μπορεί να επιλέξω αυτό που χρειάζομαι και αν πάω στοχευμένα για ένα προϊόν , να μου λύσει τις απορίες μου χωρίς δικές του κρίσεις. Ανζητήσω την άποψη του, θα ήθελα να μου την προσφέρει σε μια συζήτηση μεταξύ μουσικών, ανθρώπινα και όχι σαν πωλητής . Ευτυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι Έλληνες

 

Για να αγοράσω κάτι κοιτάζω τιμή + ποιότητα του stock* + after sale service ......Δεν είναι και τόσο δύσκολο να το προσφέρει ένα ελληνικό κατάστημα

 

* όταν λέω ποιότητα, εννοώ ότι εάν π.χ.  μια κιθάρα έχει φθορές , ίσως να ευθύνεται το κατάστημα και όχι η εταιρεία παραγωγής . Αν η κιθάρα ήταν 1 χρόνο στην υγρασία δεν φταίει το brand name που φέρει....

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου