Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

και καθυστερώ επί μήνες να φέρω στο χώρο μου ένα Revox B77 που με απειλεί ένας φίλος "έλα να το πάρεις θα το πετάξω", γιατί δεν ξέρω που να το στήσω....

Ξερω εγω αν θες  ;D ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Την προσοχή σας παρακαλώ... :) :) :)

 

α) Δεν απορρίπτω καμμία από τις δύο τεχνολογίες, αλλά με απασχολούν και οι δύο.

 

β) Απορρίπτω μία από τις δύο τεχνολογίες αλλά με απασχολούν και οι δύο.

 

γ) Δεν απορρίπτω καμμία από τις δύο τεχνολογίες και δεν με απασχολεί καμμία από τις δύο.

 

Αυτές είναι τρεις(3) διαφορετικές καταστάσεις, όπου "απασχολεί" σημαίνει ότι μελετώ, ψάχνω, βρίσκω λόγους να συνεχίσει να μένει το ερώτημα "ανοικτό". Όμως, το ερώτημα έχει κλείσει (στον πραγματικό κόσμο).

 

Ειδικώς, θα ήθελα να τοποθετηθώ για τη λογική του "δεν πετάω τίποτε" (την οποία κάποτε νόμιζα πως συμμερίζομαι), και να γράψω ότι είναι επιζήμια για τον ανθρώπινο ψυχισμό. Ο άνθρωπος δεν πρέπει να κρατάει τίποτε εκτός από αυτά που χρησιμοποιεί, αλλιώς (αργότερα ή νωρίτερα) αρχίζει να εμφανίζει το σύνολο των συμπτωμάτων που αφορούν σε αυτό που η σύγχρονη ψυχολογία ορίζει ως "αποθησαυριστικό χαρακτήρα".

 

Τα γράφω, έτσι για να έχει καταγραφεί και αυτή η άποψη, αλλά και επειδή(ς) πολλοί σημαντικοί δημιουργοί, ομολογούν πως η τακτική του να μην κρατάς εξοπλισμό που δεν χρησιμοποιείς είναι ένα από τα σημαντικά βήματα.

 

Μία κιθάρα

Ένα πετάλι

Μία φωτογραφική μηχανή με ένα φακό.

Ένα σύστημα αναπαραγωγής μουσικής.

 

Why complicate life ? (που έλεγε και κάποιος φωτογράφιος).

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα το λες....?

είμαι ο πρώτος που θεωρεί ότι το να τα κρατάς όλα είναι αρρώστεια....

Δυστυχώς ανίατη....

Και κληρονομική....

(ξέρεις ότι τα τελευταία τρία χρόνια είμαι στη δύσκολη θέση να πετάω με επιλογή πάντα αυτά που δεν πέταξε ο πατέρας μου .... :-\). Γι αυτό προσπαθώ να διορθωθώ.  :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ trolley

 

Συμφωνώ ότι οι κάθε είδους συλλογές δεσμεύουν, από χώρο μέχρι και συναισθήματα.

Συμφωνώ επίσης ότι πολλές φορές η δημιουργικότητα θυσιάζεται στο βωμό του εξοπλισμού.

 

Είναι θέματα που με απασχόλησαν (ναι είμαι συλλέκτης διαφόρων πραγμάτων-κάθε είδους), και πολλές φορές στο παρελθόν σκέφτηκα …………να τα πετάξω όλα , σαν κάθαρση.

 

Πλέον , πιστεύω, ότι όλα αυτά τα διαχειρίζομαι πολύ καλλίτερα.

Δεν σκέφτομαι να πετάξω τίποτα….απλά:

Δεν με απασχολούν, οι συλλογές….είναι εκεί, και ΑΝ χρειαστεί κάνω χρήση (και κάνω).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ελπίζω ότι καταλάβατε ότι έχω τη μέγιστη δυνατή... συμπάθεια για αυτά τα θέματα, ως παθών ! ! !

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίδες, ελπίζω ότι καταλάβατε ότι έχω τη μέγιστη δυνατή... συμπάθεια για αυτά τα θέματα, ως παθών ! ! !

 

:)

 

Δεν είχα αμφιβολία.

Δεν σε «γνώρισα» χθες.

Επίσης δεν θεωρώ ότι η συμμετοχή σου σε αυτό το νήμα, (ούτε κανενός άλλου βέβαια) ήταν «κάπως».

Απόψεις γράφτηκαν, στο σύνολο τους ενδιαφέρουσες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ trolley

 

Συμφωνώ ότι οι κάθε είδους συλλογές δεσμεύουν, από χώρο μέχρι και συναισθήματα.

Συμφωνώ επίσης ότι πολλές φορές η δημιουργικότητα θυσιάζεται στο βωμό του εξοπλισμού.

 

Είναι θέματα που με απασχόλησαν (ναι είμαι συλλέκτης διαφόρων πραγμάτων-κάθε είδους), και πολλές φορές στο παρελθόν σκέφτηκα …………να τα πετάξω όλα , σαν κάθαρση.

 

Πλέον , πιστεύω, ότι όλα αυτά τα διαχειρίζομαι πολύ καλλίτερα.

Δεν σκέφτομαι να πετάξω τίποτα….απλά:

Δεν με απασχολούν, οι συλλογές….είναι εκεί, και ΑΝ χρειαστεί κάνω χρήση (και κάνω).

 

το θέμα είναι ότι αν δεν τα πετάξεις εσύ, μια μέρα θα τα πετάξει κάποιος άλλος για σένα....

και αυτή είναι μια πολύ δυσάρεστη για σένα σκέψη, τώρα, και ...ίσως...ένας μεγάλος πόνος για κάποιους επόμενους.... :-\

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το θέμα είναι ότι αν δεν τα πετάξεις εσύ, μια μέρα θα τα πετάξει κάποιος άλλος για σένα....

και αυτή είναι μια πολύ δυσάρεστη για σένα σκέψη, τώρα, και ...ίσως...ένας μεγάλος πόνος για κάποιους επόμενους.... :-\

Για να συμβεί αυτό, θα σημαίνει πως θα είμαι ....νεκρός, άρα μάλλον δεν θα με πολυ απασχολεί. ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συμβεί αυτό, θα σημαίνει πως θα είμαι ....νεκρός, άρα μάλλον δεν θα με πολυ απασχολεί. ;D ;D ;D ;D

 

μα προφανώς αυτό λέω.

και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να μου πετάξουν ό,τι μάζεψα μια ζωή.

Ασε που δεν θα ξέρουν καν πόσο κόστιζαν και τι βιντατζιές ήταν....  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου