Προς το περιεχόμενο

DIY-Πυκνωτικό μικρόφωνο


Archelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αρχέλαε κατ αρχήν μπράβο για την προσπάθεια ανεξαρτήτως αποτελέσματος...

 

το mic τώρα σαν ήχος (αναμενόμενα βέβαια) δεν έχει "καλό" ήχο (σε συγκριτική σχέση πάντα με τα φθηνά εμπορικά)... είναι thin χαμηλά και μεσαιουψηλά "βρώμικο" με μη ελκυστικό "χρωματισμό" (εννοείται η γνώμη μου ποσώς σε απασχολεί αν εσένα σου αρέσει ;) )... σε στεναχώρησα όμως?... ε ΚΑΑΑΚΩΩΩΣ...

 

με κάποιο "μαγικό" τρόπο ο συνδυασμός των δύο, έβγαλε πολύ καλό ήχο (τουλάχιστον για τα γούστα μου)... τόσο που το αισθάνθηκα σαν να μελετήθηκε για να συμπληρώνει ειδικά το 57άρι γεμίζοντας το σε όλο το φάσμα... και ειλικρινά πιστεύω ότι και σε pro studio, κάλλιστα θα μπορούσα να επιλέξω να επιχειρήσω takes με αυτά, προτιμώντας τα κατά συνθήκη από αγαπημένους μου κλασικούς συνδυασμούς (πολύ ακριβότερους)...

 

γι αυτό εκτός από το αρχικό μπράβο και τα συγχαρητήριά μου πλέον...

 

το DIY, εκτός από την αναντικατάστατη προσωπική ικανοποίηση  του δημιουργού, κρύβει και πολύ ευχάριστες ποιοτικές εκπλήξεις πολλές φορές... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε μηπως αν μπορω να βρω παρομοια καψα με αυτην που προτεινε ο nasokosm στην Αθηνα;

Δεν ξερω πως να την ψαξω, με ενα γενικο ψαξιμο που εκανα βρηκα μονο τις φτηνες μικρουλες.

 

Γιώργο, δεν γνωρίζω αν θα μπορέσεις να βρεις στην Αθήνα παρόμοια κάψα.

Αν δεν βρείς δοκίμασε να hackαρεις κάποιο φθηνό μικρόφωνο  ;) .

 

το mic τώρα σαν ήχος (αναμενόμενα βέβαια) δεν έχει "καλό" ήχο (σε συγκριτική σχέση πάντα με τα φθηνά εμπορικά)... είναι thin χαμηλά και μεσαιουψηλά "βρώμικο" με μη ελκυστικό "χρωματισμό" (εννοείται η γνώμη μου ποσώς σε απασχολεί αν εσένα σου αρέσει ;) )... σε στεναχώρησα όμως?... ε ΚΑΑΑΚΩΩΩΣ...

 

Φυσικά και δεν με στεναχώρησες, ωραία η παρατήρηση σου και εύστοχη ως προς τον χαρακτήρα του μικροφώνου που κατασκεύασα.

 

με κάποιο "μαγικό" τρόπο ο συνδυασμός των δύο, έβγαλε πολύ καλό ήχο (τουλάχιστον για τα γούστα μου)... τόσο που το αισθάνθηκα σαν να μελετήθηκε για να συμπληρώνει ειδικά το 57άρι γεμίζοντας το σε όλο το φάσμα... και ειλικρινά πιστεύω ότι και σε pro studio, κάλλιστα θα μπορούσα να επιλέξω να επιχειρήσω takes με αυτά, προτιμώντας τα κατά συνθήκη από αγαπημένους μου κλασικούς συνδυασμούς (πολύ ακριβότερους)...

 

γι αυτό εκτός από το αρχικό μπράβο και τα συγχαρητήριά μου πλέον...

 

το DIY, εκτός από την αναντικατάστατη προσωπική ικανοποίηση  του δημιουργού, κρύβει και πολύ ευχάριστες ποιοτικές εκπλήξεις πολλές φορές... :)

 

Ευχαριστώ! Αλήθεια είναι, το "πάντρεμα" των δύο μικροφώνων στην μίξη μου άρεσε και εμένα για συγκεκριμένα βέβαια ακούσματα.

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου