Προς το περιεχόμενο

Olympus guitars!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πιθανότερο είναι ότι προτιμάς να γίνεσαι εριστικός και παρασύρεσαι από την ισχυρογνωμοσύνη σου. Γιατί προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι αυτά που έγραψα.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, υπάρχει χορήγηση άδειας υλοτομίας κατόπιν σχετικής αίτησης. Τα δασαρχεία δεν πουλάνε δέντρα. Εσύ πουλάς εξυπνάδα. Ο καθένας ό,τι μπορεί κάνει σ' αυτόν τον μάταιο κόσμο... ::)

 

Ό,τι να ναι.

1. Δικαίωμά σου να αγνοείς ότι το ξύλο μόνο μιας κάστομ κιθαρας κοστολογείται κατά μ.ο. στα 800 ευρώ. (μιλάω μαζί με fretboard κλπ, κομπλέ), αλλα οπως σου έγραψα ούτε παραλογισμός είναι αυτο ούτε εξυπνάδα.

 

2. Χαίρομαι που συμφωνείς ότι τα δασαρχεία δεν πουλάνε δέντρα.

 

3. Παράδειγμα - αν ήμουν εριστικός θα σου έγραφα (και είμαι σίγουρος ότι θα το καταλάβαινες): "Εχω βάλει στο μάτι κάτι οξιές. Κι έχω κι έναν γνωστό στην υπερεσία του δασαρχείου  :police: που μπορεί να μας βγάλει μια προσωρινή άδεια για να κόψουμε ό,τι χρειαζόμαστε για 5-6 κιθάρες των 4-40 χιλιάδων ευρώ, είσαι;"  ::)

 

 

Jazzjocker,

ταλιράκια: screenshots από τη σελίδα του που διέγραψε ο ίδιος στην οποία  απαντάει με τον ίδιο ανορθόγραφο τρόπο που έγραφε πάντα, με τις ίδιες λέξεις και με τα ίδια επιχειρήματα, χυδαιολογώντας. Επίσης προσωπικές συνομιλίες με τον εν λόγω όταν άρχισε να γίνεται βούκινο. Τότε, είχε άλλο επώνυμο - Τυχαίο; Δε νομίζω...

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι να ναι.

1. Δικαίωμά σου να αγνοείς ότι το ξύλο μόνο μιας κάστομ κιθαρας κοστολογείται κατά μ.ο. στα 800 ευρώ. (μιλάω μαζί με fretboard κλπ, κομπλέ), αλλα οπως σου έγραψα ούτε παραλογισμός είναι αυτο ούτε εξυπνάδα.

 

2. Χαίρομαι που συμφωνείς ότι τα δασαρχεία δεν πουλάνε δέντρα.

 

3. Παράδειγμα - αν ήμουν εριστικός θα σου έγραφα (και είμαι σίγουρος ότι θα το καταλάβαινες): "Εχω βάλει στο μάτι κάτι οξιές. Κι έχω κι έναν γνωστό στην υπερεσία του δασαρχείου  :police: που μπορεί να μας βγάλει μια προσωρινή άδεια για να κόψουμε ό,τι χρειαζόμαστε για 5-6 κιθάρες των 4-40 χιλιάδων ευρώ, είσαι;"  ::)

 

1. Το θέμα είναι καθαρά αντίληψης. Το ξύλο ΩΣ ΥΛΙΚΟ. Κα-τά-λα-βες; 'Οχι ως κομμάτι κιθάρας. ΩΣ ΥΛΙΚΟ. Συλλάβισέ το τώρα. Ωραία!

2. Με την εννοιολογία έχεις σοβαρό θέμα.

 

Εριστικός:   

    α. (για πρόσωπα) που αγαπά να ερίζει, που με τη στάση του αυξάνει την ένταση σε μια διαφωνία, που συνηθίζει να προκαλεί ή να συντηρεί έριδες, ο φιλόνικος

    β. (για στάσεις, συμπεριφορές) που αυξάνει την ένταση σε μια διαφωνία, που προκαλεί ή συντηρεί έριδες

    γ. εριστικός διάλογος: είδος διαλόγου που γίνεται με σκοπό την αντιπαράθεση αυτή καθ' αυτήν.

Με το παράδειγμα που φέρνεις, θα χαρακτηριζόσουν ως απατεώνας.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάζεις. Θα ανοίξει τους ορίζοντές σου και θα διευρύνει το λεξιλόγιό σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξύλο μόνο μιας κάστομ κιθαρας κοστολογείται κατά μ.ο. στα 800 ευρώ.

Αν μιλάς μόνο για τα ακατέργαστα ξύλα, πέφτεις κατά πολύ έξω.

Αν βάζεις μέσα και τη δουλειά σχηματισμού τους, μπορεί, αλλά τότε δεν μιλάμε πια για ξύλα.

BTW με 800 ευρώ παίρνεις έτοιμα βαμμένα σώμα & μανίκι (με truss rod, έτοιμα τάστα και νατ) από Warmoth.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πολ Σαιμον το νατ να προσεξει ...

 

Χαχαχαχα. Καθένας με τον πόνο του.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, με 800 παίτρνεις και 4 κιθάρες, αλλά δε νομίζω ότι ο Paul Simon θα πάρει τέτοια.  ;D

 

Εριστικός δεν είναι όποιος διαφωνεί μαζί σου Ledge. Άσε τους χαρακτηρισμούς κατά μέρος σε παρακαλώ.

Και αν ενδιαφέρεσαι για ξλα, στείλε ένα email σε κάποιους από αυτούς που προμηθεύουν τους πραγματικούς luthiers.

 

Πάλι για κσύλα καταλήξαμε να μιλάμε ορέ;  ;D  ;D  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εριστικός δεν είναι όποιος διαφωνεί μαζί σου Ledge. Άσε τους χαρακτηρισμούς κατά μέρος σε παρακαλώ.

Είναι αδύνατο να συνεννοηθούμε. Παραφράζεις διαρκώς αυτά που γράφω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααχ, αυτό το κουτσομπολιό....

τραβάει χιτς.

 

είδαμε κάτι καλό (βάζω στην άκρη ότι μπορεί να τις έχει αγοράσει όντως ο χ, ψ ή να τους τις κάνανε δώρο) να φτιάχνεται, να έχει ελληνική μυρωδιά, και αμέσως να βρούμε αυτό που είναι beside the point.

Το άλλο, το γαργαλιστικό, την αποδόμηση, το ξενέρωμα, την ανακάλυψη ψευδομαρτύρων και οπαδών.

 

κιθάρες είναι αδιαμφησβήτητα.

στο χέρι. Επίσης

Από ανθρώπους φτιαγμένες όχι από μηχανές.

Οι άνθρωποι μπορεί να είναι αγιοι, μπορεί να έχουν κουσούρια.

 

 

γιατί πρέπει να γίνεται αυτό?

γιατί πρέπει να υπάρχει παντού μια συνωμοσία?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου