Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη καμπίνας ή Harley benton φτηνή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

Θελω να φτιάξω μία καμπίνα που θα φοράει ηχεία electrovoice

Σφέφτομαι να πάρω την παρακάτω που ειναι οικονομική και να της φορέσω τα ηχεια που θέλω.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212.htm

 

Εχεις κανεις εμπειρία απο τις καμπίνες τις συγκεκριμενης εταιρειας ?

Ποιότητα κατασκευής?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχω προσωπική εμπειρία για τη συγκεκριμένη αλλά γενικά δεν ακούγονται τα καλύτερα για τις HB. Περισσότερο θα θέμα κατασκευής - αντοχής.

Αφού έχεις ένα σεβαστό budget για τα μεγάφωνά σου, αξίζει να δώσεις κάποια έξτρα χρήματα για να πάρεις μια σεβαστή καμπίνα για τις απαιτήσεις των EVM.

Στη θέση σου θα κοίταζα στους ευρωπαϊκούς κατασκευαστές για κάτι "custom".

ΠΧ η συγκεκριμένη http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3629_TTC-212-Studio---CUSTOM.html

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ποιός ο λόγος να αγοράσεις καμπίνα (δηλαδή ηχείο) με μεγάφωνα όταν θέλεις να βάλεις άλλα μεγάφωνα;

 

Αν έχεις τα μεγάφωνα φτιάξε μια καμπίνα μόνος σου αντιγράφοντας ένα απο τα χιλιάδες σχέδια που κυκλοφορούν ελεύθερα, στον μαραγκό της γειτονιάς σου με κόντρα πλακέ θαλάσσης (όπως έχουν οι ακριβότερες κατασκευες) και ντύσε το όπως θες. Βινύλιο ή μοκέτα ή βάψε το και έχεις αυτό που ζητάς φτηνά και ποιοτικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τα μεγάφωνα φτιάξε μια καμπίνα μόνος σου αντιγράφοντας ένα απο τα χιλιάδες σχέδια που κυκλοφορούν ελεύθερα, στον μαραγκό της γειτονιάς σου με κόντρα πλακέ θαλάσσης (όπως έχουν οι ακριβότερες κατασκευες) και ντύσε το όπως θες. Βινύλιο ή μοκέτα ή βάψε το και έχεις αυτό που ζητάς φτηνά και ποιοτικά.

Αφεντικέ, όπως είπα και σε άλλο thread, οι Κινέζοι έχουν κάνει το diy ασύμφορο.

 

Αν δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις ή δεν θέλεις να κάνεις customιά μετρημένη (closed cabinet ή bass reflex) πάνω σε συγκεκριμένα μεγάφωνα και ξέρεις πως και τι θέλεις να κάνεις, άμα πάρεις μια μεταχειρισμένη καμπίνα μπίρ-παρά και (ξέρεις πως να τις) κάνεις μερικές αλλαγές (αποσβεστικοί αφροί, ασφαλτόπανα, ίσως "δέσιμο" κλπ) έχεις κάτι αξιοπρεπές και τελειωμένο με λίγα χρήματα.

 

Υπάρχουν βέβαια και στην Αθήνα κατασκευαστές καμπινών με λογικά χρήματα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπάρχουν και άλλοι, εγώ θα πω για αυτούς που έχω δουλέψει μαζί τους στο παρελθόν (έχω καιρό να πάω)

http://www.coronta.gr/website/

 

Αν μη τι άλλο, πατέρας και γιοί, είναι φιλικότατοι.

Και καλά εξοπλισμένοι... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φτιαχνω μια καμπινα αντιγραφη της fender band master και το κοστος χωρις την προσωπικη μου εργασια (ντυσιμο + μπροστα ειδικο υφασμα ) εχει φτασει στα 80 ευρω(ξυλα ,μαραγκος + τριψιματα κλπ)

Αν προσθεσω και το υφασμα +16 ευρω =96 οικονομικα .

Το παληκαρι μαλλον θελει να παρει την HB σκετη χωρις μεγαφωνα (αν καταλαβα καλα ) και επισης νομιζω οτι ο thomann εχει τετοια πραγματα.

Η δικη μου κατασκευη εινα ανοιχτη πισω κατα το ημισυ (οπως πρεπει για 2 Χ 12'' καμπινα με αρκετα μεσαια και λιγοτερα μπασα.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks audiokostas.

Λογικά η HB μπήκε στο παιχνίδι λόγω τιμής και λογικά με το ενδεχόμενο να "πεταχτούν" τα δικά της μεγάφωνα..

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά Τάκη.

 

Ρε συ Περικλή, αν δεν κάνω λάθος, η καμπίνα της ΒΜ είναι closed back.

Αν είναι έτσι, δεν έκανες αντιγραφή.

 

Πάντως, αντίθετα με τις μπασοκαμπίνες (και ακόμα χειρότερα τα ηχεία hifi) οι κιθαροκαμπίνες (ειδικά οι open back) δεν είναι και πυρηνική φυσική.

Σχετικά εύκολο προτζεκτάκι θα το χαρακτήριζα.

Αμα δε, σου κόψουν και τα ξύλα έτοιμα (που είναι και το λογικό)........  ;)

Το ντύσιμό τους θέλει λίγη προσοχή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου