Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη καμπίνας ή Harley benton φτηνή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως οι Harley Benton μια χαρά καμπίνες είναι, στιβαρή είναι η κατασκευή και ειδικά με μικρές βελτιώσεις όπως είπε και ο audiokostas (εγώ έχω βάλει αποσβεστικό αφρό) πρέπει να δώσεις αρκετά παραπάνω για να πεις ότι παίρνω καλύτερη καμπίνα και είναι εμφανής η διαφορά.

Επίσης δεν ξέρω για τα συγκεκριμένα ηχεία αλλά με τα V30 και G12T-75 που φοράει η δικιά μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε υψηλές εντάσεις.

 

Και δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα να πουλήσεις τα v30 που έχει stock (αν πάρεις αυτή με τα v30 αλλιώς και η άλλη 129 euro έχει) οπότε λίγο πάνω λίγο κάτω οικονομικά το ίδιο θα σου έρθει με diy. Το θέμα είναι κατά πόσο θες να ασχοληθείς και αν ξέρεις ακριβώς τι θες από την καμπίνα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η benton με τα V30s είναι καλή καμπίνα αλλά η απλή έχει μεγάφωνα που δεν πιάνουν και τίποτε στην αγορά... Άρα θα την πάρεις μόνο για τα ξύλα της αν είναι. Με τη V30 θα μπορούσες να πουλήσεις τα μεγάφωνα και να αποσβέσεις μέρος της αγοράς σου.

 

Έχοντας δει από κοντά την 1Χ12", θα έλεγα να δώσεις το κάτι παραπάνω και να πας για τη VHT 212 που είναι πολύ καλής ποιότητας. Είναι όμως open back(προσωπικά το θεωρώ καλό). Κι αν τα μεγάφωνα vht δε σου κάνουν, βάζεις επάνω αυτά που θέλεις και κρατάς τα στοκ vht για κανένα ενισχυτή ή αν τα θέλει κανένας φίλος κλπ.

http://www.thomann.de/gr/vht_special_speakercabav_sp_212vht.htm

 

Διαφορετικά, πας για tube town που κοστίζει όμως παραπάνω:

http://www.tube-town.net/ttstore/index.php/cat/c158_TTC-Speaker-Cabs.html

 

Αν έχεις πρόσβαση σε ξυλεία κοντραπλακέ και λίγη βοήθεια, τότε φτιάχνεις άνετα μια diy καμπίνα, απλά μην περιμένεις να κοστίσει όσο oι benton ας πούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφεντικέ, όπως είπα και σε άλλο thread, οι Κινέζοι έχουν κάνει το diy ασύμφορο.

 

Αν δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις ή δεν θέλεις να κάνεις customιά μετρημένη (closed cabinet ή bass reflex) πάνω σε συγκεκριμένα μεγάφωνα και ξέρεις πως και τι θέλεις να κάνεις, άμα πάρεις μια μεταχειρισμένη καμπίνα μπίρ-παρά και (ξέρεις πως να τις) κάνεις μερικές αλλαγές (αποσβεστικοί αφροί, ασφαλτόπανα, ίσως "δέσιμο" κλπ) έχεις κάτι αξιοπρεπές και τελειωμένο με λίγα χρήματα.

 

Υπάρχουν βέβαια και στην Αθήνα κατασκευαστές καμπινών με λογικά χρήματα.

Αυτά ισχύουν στο Hi - Fi.

Οι καμπίνες / ηχεία κιθάρας δεν έχουν ούτε απορροφητικά υλικά, ούτε ιδιαίτερη σχεδίαση. Και δεν το κάνουν για να είναι φτηνές...

 

Θα εκπλαγείς αν διαβάσεις τις προδιαγραφές που συστήνουν κατασκευαστές μεγαφώνων όπως η Celestion πχ για ηχείο που θα αποδώσει σωστά με τα μεγάφωνα τους.

 

Διαβάστε αυτό: http://celestion.com/speakerworld/guitartech/2/7/Build_Your_Own_Guitar_Cab/

 

Εν ολίγοις προτείνουν διάσταση μπάφλας ίση για να χωρέσει το μεγάφωνο. Οι διαστάσεις δε σε ανοιχτή καμπίνα είναι σχεδόν αδιάφορες. Σημαντικό ρόλο παίζει το υλικό (το κοντρα πλακέ δηλαδή) να είναι συμπαγές.

 

Για αυτό λέω στον φίλο μας να αντιγράψει απλά τις διαστάσεις μιας καμπίνας που φοράει παρεμφερή μεγάφωνα και σίγουρα θα είναι σε καλό δρόμο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι χάλια αλλά δεν τις θεωρώ και καλές.Εχω παίξει μια φορά με μια τέτοια καμπίνα και μια κεφαλή Telegun.Δεν ενθουσιάστηκα απο headroom και ήχο.Θα έλεγα πώς πρώτη φορά δε μου άρεσε telegun ενισχυτής. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ισχύουν στο Hi - Fi.

Οι καμπίνες / ηχεία κιθάρας δεν έχουν ούτε απορροφητικά υλικά, ούτε ιδιαίτερη σχεδίαση.

Τι δεν καταλλλαβαίνεις

Πες μου τι δεν καταλλλλλαβαίνεις

 

Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ (στις καμπίνες hifi δεν τα κάνεις αυτά -ή μάλλον τα κάνεις με σχέδιο - γιατί είναι τελείως άλλο πράμα).

 

Στις κιθαροκαμπίνες που ναι κατασκευές του χαβαλέ και ειδικά οι ανοιχτές που είναι ανύπαρκτος σχεδίασμός (όχι ανοιχτής μπάφλας που είναι ειδική κατηγορία σχεδίου) θέλεις απλώς να μη σου τρίζει/συντονίζει. Για αυτό αν είναι από φλύδα και ελαφροσυναρμολογημένη την βοηθάς. Αλλιώς την αφήνεις ως έχει. Εκτός κι αν αρχίσουμε περι κουρδισμένων ξύλων μπάφλας και τα σχετικά....

 

Οι μπασοκαμπίνες από την άλλη επαναλαμβάνω, επειδή είναι για σοβαρό όργανο, θέλουν μελέτη και καλοκατασκευή. Και ταυτόχρονα να είναι δυνατόν να μεταφερθούν. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τι είπες τωρα...  :D

 

Ρε φίλος μαζι μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε; Ειπα να φτιάξει μόνος του καμπινα και απάντησες να μην το κανει γιατί πρέπει:

 

να κάνεις customιά μετρημένη (closed cabinet ή bass reflex) πάνω σε συγκεκριμένα μεγάφωνα και ξέρεις πως και τι θέλεις να κάνεις' date=' άμα πάρεις μια μεταχειρισμένη καμπίνα μπίρ-παρά και (ξέρεις πως να τις) κάνεις μερικές αλλαγές (αποσβεστικοί αφροί, ασφαλτόπανα, ίσως "δέσιμο" κλπ)[/quote']

 

Τι καφέ πίνετε εν ώρα εργασίας εκεί;  ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλος μαζι μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε; Ειπα να φτιάξει μόνος του καμπινα και απάντησες να μην το κανει γιατί πρέπει:

Ξέχασες το "δεν" γέροντα.

Αυξήθηκαν οι βαθμοί και πρέπει πάλι να αλλάξεις γυαλιά.

 

Του είπα να μην μπλέξει με κατασκευή γιατί με ένα σουλούπωμα σε μια φτηνοκιθαροκαμπίνα, κάνει τη δουλειά του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@audiokostas ..Δεν ξερω αν ειναι κλειστου η ανοικτου τυποθ.Εγω πηρα τις διαστασεις της bandmaster και αφησα το πισω μεροσ ανοικτο κατα το ημισυ (οπως twin reverb )αν δεν μου αρεσει θα το δοκιμασω και κλειστο.Ας τον τελειωσω πρωτα και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους

 

Το σκεφτηκα για χειροποιητη,,,αλλα δεν βρισκω χρόνο να ασχοληθω και με τετοιου ειδους κατασκευη αυτη τη περίοδο. Ασε που νομιζω απο χρηματα θα ερθει τουλαχιστον το ιδιο. Η Bendon εχει 129ε και θα δωσω και τα ηχεια που φοράει μόλις την πάρω

Vintage 30 celestion φοράει ?

 

Παρόλα αυτά..αν γνωριζετε καποιο site που να δινει σχέδια αναλογα με τα ηχεια που θες να βαλεις κτλ,,ευπροσδεκτο.

 

Παλιοτερα ειχα την framus αρκετά καλή καμπίνα για τα χρηματά της.

Φυσικα και ο λόγος που σκεφτομαι τωρα για harley bendon ειναι η πολύ καλή τιμή της.

Φιλος μου ειπε πως την εχει δει απο κοντά και απο αποψη κατασκευης ειναι γεροδεμένη.

 

Τωρα τι να πω

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή με τα 129 euro έχει no name ηχεία, αυτή τη στιγμή η vintage με τα v30 έχει πέσει πάλι στα 199. Οπότε όπως είπαμε και πιο πάνω ίσως συμφέρει να πάρεις την vintage και να πουλήσεις τα v30.

 

Και ο φίλος σου δίκιο έχει, μια χαρά γεροδεμένη είναι η καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου