Προς το περιεχόμενο

Streamάρισμα του youtube σε ένα track του daw?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως έχω ξαναγράψει μια ευχάριστη ασχολία (η βασική) όταν είμαι χαλαρός σπίτι είναι να παίζω πάνω από άλλες έτοιμες μουσικές που μου χρησιμεύουν ώς backing track.

Φυσικά μερικές φορές θέλω να τα ηχογραφώ.

 

Η βασική πηγή αναπαραγωγής δικής μου μουσικής ή stream - spotify etc είναι ένα squeezebox του οποίου την έξοδο στέλνω σε μια είσοδο της 6i6 scarlett που έχω. Και έτσι μπορώ να παίζω και γράφω πάνω του και όλα μαζί.

 

Μερικές φορές όμως αυτό που θέλω να παίξω είναι μόνο σε youtube...

Το ζητούμενο λοιπόν είναι ότι αυτό που ήδη ακούω από το youtube και φυσικά μπορώ να πάιξω μαζί του, να το ηχογραφήσω κι όλας.

Όμως δεν μπόρεσα να βρώ δυνατότητα να στείλω αυτό το ίδιο που αναπαράγει η κάρτα από το πισί στο οποίο είναι συνδεδεμένη σε ένα track.

Η έρευνα στο διαδίκτυο έδειξε ότι μάλλον δεν το επιτρέπει το youtube.

 

Πρόσφατα πήγα να κατεβάσω μια εφαρμογή που υποτίθεται ότι το έκανε, αλλά έμπλεξα καθώς με κόλλησε κάτι ρώσσους πειρατές.

Εχετε κάποια ιδέα, πως μπορεί να γίνεται?

Το έχει κάνει κανείς? ή έστω σκέφτηκε να το κάνει?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πως δεν γίνεται πιό απλά...

το ακούς την ώρα που αναπαράγεται και παίζεις πάνω του.

Βάζεις εσένα σε ένα τρακ και αυτό σε ένα άλλο και έτοιμος.

Εσείς θέλετε ένα τουλάχιστον ενδιάμεσο στάδιο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως δεν γίνεται πιό απλά...

το ακούς την ώρα που αναπαράγεται και παίζεις πάνω του.

Βάζεις εσένα σε ένα τρακ και αυτό σε ένα άλλο και έτοιμος.

Εσείς θέλετε ένα τουλάχιστον ενδιάμεσο στάδιο

 

Δεν είναι τόσο χρονοβόρο ενδιάμεσο στάδιο και πιστεύω πως είναι πιο πρακτικό από το να κινείς το βιντεο στο δικο του παράθυρο ανάλογα.

 

Γίνεται αυτό που λές αλλά θέλεις κάρτα με stereo mix δυνατότητα απο τους drivers της (οι onboard realtek συνήθως δεν το υπόστηρίζουν όλες οι υλοποιήσεις τους, οι audio production καρτες τύπου audigy σε wdm mode το υποστηρίζουν, σε asio mode θέλει καποιες παρεμβάσεις για multiclient support, για τις άλλες τις πιο "επαγγελματικές" κάποιες το υποστηρίζουν native, κάποιες όχι)

 

Δεν ξέρω τι σύστημα έχεις, αλλα i recommend να κάνεις αυτό με την μετατροπή, ειναι πολύ πρακτικότερο και ας είναι ενα στάδιο παραπάνω.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς θέλετε ένα τουλάχιστον ενδιάμεσο στάδιο

  Φαντάζομαι κάνεις πλάκα...... Καλά βρε πάνω από 20 sec δεν θα σου πάρει να κάνεις την αντιγραφή-επικόλληση του url του βίντεο από το youtube στο πεδίο του site και το κατέβασμα του mp3....!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο χρονοβόρο ενδιάμεσο στάδιο και πιστεύω πως είναι πιο πρακτικό από το να κινείς το βιντεο στο δικο του παράθυρο ανάλογα.

 

Γίνεται αυτό που λές αλλά θέλεις κάρτα με stereo mix δυνατότητα απο τους drivers της (οι onboard realtek συνήθως δεν το υπόστηρίζουν όλες οι υλοποιήσεις τους, οι audio production καρτες τύπου audigy σε wdm mode το υποστηρίζουν, σε asio mode θέλει καποιες παρεμβάσεις για multiclient support, για τις άλλες τις πιο "επαγγελματικές" κάποιες το υποστηρίζουν native, κάποιες όχι)

 

Δεν ξέρω τι σύστημα έχεις, αλλα i recommend να κάνεις αυτό με την μετατροπή, ειναι πολύ πρακτικότερο και ας είναι ενα στάδιο παραπάνω.

 

η Onboard δεν παίζει προφανώς, καθώς όλα περνάνε στην κάρτα που δουλεύει το daw.

Η κάρτα είναι focusrite 6i6 και το daw cubase.

 

και τα 20 δευτερόλεπτα χρόνος είναι.

Το άλλο δεν σε νοιάζει. Γυρνάς χαζεύεις και γίνεται επί τόπου, αν έχεις κανονίσει από πριν που θα στέλνεις το τρακ.

Αλλιώς θέλει να βρείς κομμάτι, να απόφασίσεις ότι σου αρέσει, να το μετατρέψεις και μετά να το στείλεις στη βιβλιοθήκη του squeezebox...τρέχα γύρευε...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Onboard δεν παίζει προφανώς, καθώς όλα περνάνε στην κάρτα που δουλεύει το daw.

Η κάρτα είναι focusrite 6i6 και το daw cubase.

 

και τα 20 δευτερόλεπτα χρόνος είναι.

Το άλλο δεν σε νοιάζει. Γυρνάς χαζεύεις και γίνεται επί τόπου, αν έχεις κανονίσει από πριν που θα στέλνεις το τρακ.

Αλλιώς θέλει να βρείς κομμάτι, να απόφασίσεις ότι σου αρέσει, να το μετατρέψεις και μετά να το στείλεις στη βιβλιοθήκη του squeezebox...τρέχα γύρευε...

 

ωραία καρτουλα έχεις.

Απο το mixControl το software πρέπει να κανεις ρυθμίσεις αντίστοιχες.

Ξερω οτι εχει μια loop back λειτουργια που πρέπει να ορίσεις αντιστοιχα σε ενα απο τα input.

Γινεται στην κάρτα σου. αλλά θα πρέπει μετα λογικά να κάνεις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο κανάλι που γράφεις την κιθάρα για να μην έχεις feedback.

Ετσι δεν είναι?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κάρτα είναι πολύ καλή σε δυνατότητες και ηχητικά, αλλά το mixer interface που έχει είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και πρόχειρα γραμμένο το manual.

Ακόμα και σήμερα μετά από δυό χρόνια, κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι, ψάχνομαι κανά μισάωρο...

Εκείνο που δεν πιάνω, είναι ότι ενώ την χρησιμοποιεί το πισί και ακούς, αυτό το άκουσμα πχ με πηγή το πισί, δεν βρίσκω τρόπο να το ρουτάρω σε μιά από τις 3Χ2 εισόδους του...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ τώρα που μιλάμε έχω ένα backing track που παίζει στο youtube.

Στο Mixer της κάρτας το βλέπω σε ένα κανάλι που η κάρτα ονομάζει daw...1-2(??)

και την κιθάρα μου στις analog 3-4.

Το θέμα είναι εδώ.

ότι οι φυσικές είσοδοι της κάρτας είναι analog 1-2 και 3-4 και spdif 1-2.

Και όταν επικοινωνεί με το cubase περιμένει να πάρει το κάθε track input από μια από αυτές.

Αυτή η Daw είναι κάτι σαν ghost είσοδος, που πάντα ακούγεται, αλλά δεν ρουτάρεται...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου