Προς το περιεχόμενο

Πέτρες ή Σκαθάρια?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγαλυτερη σε τι;

 

1. Σε πωλησεις;

2. Σε ηλικια;

3. Σε εισιτηρια;

4. Σε αριθμο συναυλιων;

5. Σε αναγνωρισιμοτητα;

6. Μεγαλυτερη στην....καρδια μας;

 

Μουσικη ειναι ολα, και νοτες και vibe και παθος, και ορεξη.

 

Πώς μετριεται;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξερω αν τρολαρεις, αλλα το Bleed ειναι ενα σεμιναριο για το πως να φτιαξεις rock δισκο απο την αρχη ως το τελος. Πόση τελειοτητα να χωρεσει σε 42 λεπτα? :P

Έχω λίγο χρόνο και πολλή όρεξη για φλυαρία, οπότε θα γίνω πιο αναλυτικός.

 

Πες ότι δεν έχεις ακούσει ούτε τους μεν ούτε τους δε (ζούσες σε ερημονήσι τα τελευταία 50 χρόνια ξερωγώ).

 

Παίρνεις το απόλυτο best των Beatles (το "best" φυσικά είναι υποκειμενικό αλλά για χάρη της συζήτησης υποθέτουμε ότι υπάρχει το απόλυτο).

Θέλεις, επειδή είναι οι Beatles, να πούμε ότι είναι διπλό ή και τριπλό; Ας το πούμε.

Το ακούς ολόκληρο απ' την αρχή μέχρι το τέλος. ΟΚ λες, ταλαντούχοι τραγουδοποιοί, ερμηνευτές κ.λπ., ωραία κομμάτια, μερικά διαμάντια και άντε και τρία-τέσσερα αριστουργήματα.

 

Παίρνεις μετά το Let it Bleed και το βάζεις να παίζει. Με μαθηματική ακρίβεια θα συμβούν τα εξής:

 

Με το που θα τελειώσει το πρώτο ρεφρέν του Gimme Shelter θα σηκώσεις τη βελόνα (φυσικά και ακούς σε πικάπ, τι εννοείς;), θα φωνάξεις το πεντάχρονο που του κλέψαμε το γλειφιτζούρι στο προηγούμενο ποστ μου, θα του δώσεις το best των Beatles και θα του πεις "πάρε παιδί μου δύο (ή τρία) φρίσμπι για να παίξεις, και μη με ενοχλήσεις για την επόμενη 1 ώρα".

 

Θα ξαναβάλεις το δίσκο απ' την αρχή και θα τον ακούσεις ολόκληρο.

 

Αφού μαζέψεις το σαγόνι σου απ' το πάτωμα, θα βγεις και θα αγοράσεις όλους τους δίσκους των Stones από το '65 μέχρι το '75 (κάποιος σου 'χει σφυρίξει ότι εκεί υπάρχει το ζουμί).

 

Θα τους ακούσεις απνευστί.

 

Θα γίνεις σοφότερος άνθρωπος.

 

Στο εξής, όταν σε ρωτάνε αν σου αρέσουν οι Beatles θα απαντάς "ποιοι;"

 

ΠιΕς 1: Το θρεντ είναι τρολιά οπότε ναι, τρολάρω λίγο (η έμφαση στο 'λίγο').

 

ΠιΕς2: Αν, όπως υποδηλώνει το handle σου είσαι 20, δεν θα ‘πρεπε να ακούς τίποτα Linkin Park και Muse; Τι δουλειά έχεις με τους δεινόσαυρους; (εδώ το έχω τερματίσει το τρόλινγκ!). 

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω λίγο χρόνο και πολλή όρεξη για φλυαρία, οπότε θα γίνω πιο αναλυτικός.

 

Πες ότι δεν έχεις ακούσει ούτε τους μεν ούτε τους δε (ζούσες σε ερημονήσι τα τελευταία 50 χρόνια ξερωγώ).

 

Παίρνεις το απόλυτο best των Beatles (το "best" φυσικά είναι υποκειμενικό αλλά για χάρη της συζήτησης υποθέτουμε ότι υπάρχει το απόλυτο).

Θέλεις, επειδή είναι οι Beatles, να πούμε ότι είναι διπλό ή και τριπλό; Ας το πούμε.

Το ακούς ολόκληρο απ' την αρχή μέχρι το τέλος. ΟΚ λες, ταλαντούχοι τραγουδοποιοί, ερμηνευτές κ.λπ., ωραία κομμάτια, μερικά διαμάντια και άντε και τρία-τέσσερα αριστουργήματα.

 

Παίρνεις μετά το Let it Bleed και το βάζεις να παίζει. Με μαθηματική ακρίβεια θα συμβούν τα εξής:

 

Με το που θα τελειώσει το πρώτο ρεφρέν του Gimme Shelter θα σηκώσεις τη βελόνα (φυσικά και ακούς σε πικάπ, τι εννοείς;), θα φωνάξεις το πεντάχρονο που του κλέψαμε το γλειφιτζούρι στο προηγούμενο ποστ μου, θα του δώσεις το best των Beatles και θα του πεις "πάρε παιδί μου δύο (ή τρία) φρίσμπι για να παίξεις, και μη με ενοχλήσεις για την επόμενη 1 ώρα".

 

Θα ξαναβάλεις το δίσκο απ' την αρχή και θα τον ακούσεις ολόκληρο.

 

Αφού μαζέψεις το σαγόνι σου απ' το πάτωμα, θα βγεις και θα αγοράσεις όλους τους δίσκους των Stones από το '65 μέχρι το '75 (κάποιος σου 'χει σφυρίξει ότι εκεί υπάρχει το ζουμί).

 

Θα τους ακούσεις απνευστί.

 

Θα γίνεις σοφότερος άνθρωπος.

 

Στο εξής, όταν σε ρωτάνε αν σου αρέσουν οι Beatles θα απαντάς "ποιοι;"

 

ΠιΕς 1: Το θρεντ είναι τρολιά οπότε ναι, τρολάρω λίγο (η έμφαση στο 'λίγο').

 

ΠιΕς2: Αν, όπως υποδηλώνει το handle σου είσαι 20, δεν θα ‘πρεπε να ακούς τίποτα Linkin Park και Muse; Τι δουλειά έχεις με τους δεινόσαυρους; (εδώ το έχω τερματίσει το τρόλινγκ!). 

 

 

Τα λεγομενα σου με καλυψαν πληρως :P

 

Οχι, τι Linkin Park (οι Muse ειναι δυνατοι -ως ενα σημειο). Γεροντιλα φουλ χωρις κανεναν ενδοιασμο (αν μιλαμε για το rock/pop και τα υποειδη του), τωρα για αλλα ειδη αλλαζουν τα δεδομενα :P

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολη επιλογη για πολλους λογους..

 

1.και οι δυο ξεκινησαν σαν μπαντες διασκευων τραγουδιων  του Chuck Berry

 

2.Η πρωτη μεγαλη επιτυχια των Stones  I Wanna Be Your Man ηταν γραμμενη απο τους  MCCARTNEY & LENNON  ;D

 

3.οι Stones εξελιχτηκαν σε μια μεγαλη ΜΠΛΟΥΖ ΜΠΑΝΤΑ,και εξακολουθουν κατα βαση  να ειναι μια ΜΠΛΟΥΖ μπαντα...σε αυτους,ή μαλλον στην Κηθ οφειλουμε και την διεθνοποιηση  της ρεγγε με οτι συνεπαγεται αυτο  μια και χωρις αυτον θα ειχε μεινει τοπικο φαινομενο....απο την αλλη μαζι με το θετικο γεγονος οτι εφαγαν ψωμακι ολοι οι ξεχασμενοι μαυροι μπλουζμεν της Αμερικης εξαιτιας τους....μας φορτωσαν και ενα καρο white boys who sing the blues απο τους οποιους δεν μπορουμε να απαλαχτουμε ουτε σημερα  ;D 

 

4α.οι Beatles εξελιχτηκαν ,μεσα στα 8 χρονια που κρατησαν ως μπαντα ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ....τοσο ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ οσο και σε επιπεδο πρωτοποριας και εφυγαν ΕΝΤΕΛΩΣ απο τα ορια του μπλουζ και της "αντιγραφης" ή εστω μετεξελιξης του μαυρου ηχου....εκαναν κατι ΕΝΤΕΛΩΣ ανεπαναληπτο ηχητικα και παρα πολλες φορες συνθετικα...

 

4β.οι Stones απο την αλλη μαμανε και δερνουνε ανελιπως,ακομα και στα χειροτερα τους,μισο αιωνα τωρα  ;D

 

4γ.οι ΠΩΛΗΣΕΙΣ των Beatles ειναι σχεδον ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΕΣ απο αυτες των Stones ακομα και σημερα...

 

5. Ας παμε τωρα στη συγκριση των  ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ αλμπουμ τους...

 

Το Exile on Main Street (σιγα μην ειναι το Let it Bleed το καλυτερο αλμπουμ των Stones  ;D)  ειναι σαφως ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟ αλμπουμ και ισως το ΕΚΜΑΓΕΙΟ ολων των "βρωμικων " ροκ αλμπουμ που ακολουθησαν

 

Το Sgt Peppers ειναι ομως το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ροκ/ποπ αλμπουμ ολων των εποχων και ΑΝ ειχε μεσα τa Penny Lane & Eleanor Rigby  θα ηταν σιγουρα και το καλυτερο αλμπουμ ΜΟΥΣΙΚΗΣ γενικα....σε ολα τα ειδη πλην κλασσικης

 

6.Ειμαστε βεβαια ΓΡΑΦΙΚΟΙ μια και ΜΕΤΑΞΥ τους τα δυο αυτα γκρουπ ειχαν ΑΔΕΛΦΙΚΕΣ σχεσεις,αγαστη συνεργασια και ΤΕΡΑΣΤΙΟ σεβασμο.

 

τελος παντων..... με βαρΓια καρδια γιατι ο μπαρμπα Κηθ ειναι ο προσωπικος ΘΕΟΣ μου θα προτιμησω τους Beatles γιατι θεωρω οτι πρεπει να υποκλινομαι μπροστα στην ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΕΓΑΛΟΦΥΙΑ του SONGWRITING (μια και εγω προσπαθω να ειμαι...songwriter & αυτο ειναι το σημειο που θαυμαζω περισσοτερο σε οποιονδηποτε ασχολειται με τη μουσικη....για εμενα καλυτεροι song writers απο τους Beatles δεν υπαρχουν...τοσο απλα)

 

για να γινει πιο κατανοητο αυτο που λεω αν συγκρινω τα ,με δυσκολια,επιλεγμενα ΚΑΛΥΤΕΡΑ τραγουδια τους θα πρεπει να συγκρινω το FIXING A HOLE με το Ruby Tuesday...ε το....Ruby Tuesday ΚΑΠΩΣ καταλαβαινω ΠΩΣ το εγραψε ο Κηθ.....το  FIXING A HOLE  με την καμμια....με αφηνει ΑΦΩΝΟ ....το ΧΑΩΔΕΣ συνθετικο ταλεντο του Mc Cartney.....(ο οποιος πραγματικα σε κανει να αναρωτιεσαι ΑΠΟ ΠΟΥ ηρθε τωρα αυτο το πραμα?  ;D )

 

 

edit

 

7.oi ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ δουλειες των Stones ειναι....ΤΡΑΓΙΚΕΣ... ;D..των Beatles απο καλες εως εξαιρετικες....

 

8.οι Stones εχουν τον καλυτερο ντραμμερ του πλανητη  :)

 

9.στους Stones βεβαια ΜΟΥΣΙΚΗ εγραφε ΜΟΝΟ ο Κηθ οποτε τον βαζουμε αδικα να κοντραριστει με ΤΡΕΙΣ συνθετες (μια και ο Τζωρτζ εγραφε τραγουδια,λιγα αλλα εξαιρετικα...).....ισως και 4 ...μια και ο αμπαλος ειχε γραψει ασθΜα (Octopus’s Garden,What Goes On)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα μην ειναι το Let it Bleed το καλυτερο αλμπουμ των Stones  ;D

Τι ξεστόμισες αφορισμένε; Παρ' το πίσω τώρα!  ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ξεστόμισες αφορισμένε; Παρ' το πίσω τώρα!  ;D

Να σου πω πως κι' εγώ πιστεύω πως τα Beggar's, Sticky, Exile, Black & ... είναι καλύτερα.

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες να υπενθυμισω πως το Bleed εχει μεσα Gimme Shelter, Love In Vain, Live With Me, το ομοτιτλο, Midnight Rambler, Monkey Man, You Got The Silver και You Can't Always Get.

 

Απλα σας ειπα σχεδον ολα τα κομματια??

 

Αυτο ακριβως  8)

 

Το Exile σπουδαια δισκαρα χωρις αμφιβολια, αλλα εχει και λιγο filler μην κοροιδευομαστε :P

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

both

 

επειδή όμως δεν βρήκα την επιλογή αυτή....

έπαιξα κορώνα γράμματα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω πως κι' εγώ πιστεύω πως τα Beggar's, Sticky, Exile, Black & ... είναι καλύτερα.

And this ladies and germs, is the end of a beautiful friendship... ;D

 

Μαγκες να υπενθυμισω πως το Bleed εχει μεσα Gimme Shelter, Love In Vain, Live With Me, το ομοτιτλο, Midnight Rambler, Monkey Man, You Got The Silver και You Can't Always Get.

 

Απλα σας ειπα σχεδον ολα τα κομματια??

 

Αυτο ακριβως  8)

 

Το Exile σπουδαια δισκαρα χωρις αμφιβολια, αλλα εχει και λιγο filler μην κοροιδευομαστε :P

Καλά κοίτα να δεις, μην μας παίρνεις (τα παίρνεις όλα) και πολύ σοβαρά στο συγκεκριμένο θρεντ. Γενικώς χαβαλεδιάζουμε.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

And this ladies and germs, is the end of a beautiful friendship... ;D

Καλά κοίτα να δεις, μην μας παίρνεις (τα παίρνεις όλα) και πολύ σοβαρά στο συγκεκριμένο θρεντ. Γενικώς χαβαλεδιάζουμε.

 

Και μονο η σκεψη οτι εγω, που πινω νερο στο ονομα των Stones, θα μπορουσα να συγκρινω δυο δισκους τους (και να μιλησω και ασχημα για το Exile) 100% σοβαρα ειναι απιστευτη. Μονο για πλακα τετοια πραγματα  ;D

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου