Προς το περιεχόμενο

What's the buzz...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο, "κρυφό" ανεμιστηράκι? ή ακόμα (όσο κουλό κι αν ακούγεται) το ανεμιστηράκι το έχεις στη θέση off αλλά αυτό δεν κλεινει και ακούγεται κάτι που έχει μαζέψει μέσα? Λογικά θα τα έχεις ψάξει αυτά, αλλά λέω μήπως...

Πάντως ξαναλέω για μετασχηματιστή... μπορείς να εντοπίσεις με το αυτί αν προέρχεται απο εκεί;

 

Nope, δεν έχει :)

 

Σωστά, τον ανεμιστήρα τον έχω κλειστό απο τον διακόπτη.

Καθόλου off-topic πάντως το θέμα με την ανορθώτρια. Εχεις εμπειρία μήπως ή κάπου να αναφέρεται λύση;

 

Ναι, κοίτα, η εμπειρία που έχω είναι ότι το έπαθα :P αλλά πάνε χρόνια (νομιζω γυρω στο 2010-11, δυστυχώς δεν παίζω πλέον πρακτικά καθόλου  :-[ ). Δύο ενδεικτικά αρχαία threads:

 

The Boogie Board • View topic - Mesa offered a mod to fix blowing 5y3 problem

 

http://www.grailtone.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=20585

 

Bottom line: η stock 5Y3 δεν είναι και ό,τι καλύτερο, σε συνδυασμό με το ίδιο το κύκλωμα που την πιέζει αρκετά --> καιγεται, οπότε ο ενισχυτής καίει ασφάλεια (ευτυχώς :P ).

 

Λύσεις: αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο modification στο κύκλωμα (δες λινκ απο πάνω αλλά δε μπορώ να βρω αυτή τη στιγμή κάτι συγκεκριμένο), προφανώς αντικατάσταση με κάποια άλλη 5Υ3, ακόμα και με 5U4 (νομίζω?). Εγώ είχα πάρει προσωρινά όντως μια τέτοια.

 

Υποτίθεται ότι χάνεις sag effect με την 5U4 και γίνεται πιο tight κάπως ο ήχος, αλλά αυτό μόνο ο ενδιαφερόμενος το κρίνει, αν το ακούει, αν του αρέσει κλπ. Εγώ δηλώνω κουφός, ειδικά αυτή την περίοδο  ::)  :P

 

Σε κάθε περίπτωση, είπα οφφτοπικ διότι προφανώς αυτό δεν σχετίζεται με το παρόν πρόβλημά σου  ;D

 

EDIT: νομίζω 5U4 είχα εγώ (και όχι 5V4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστώ για τα λινκ.

 

Ενα διαφωτιστικό βίντεο της Mesa για τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν με λυχνίες, είναι πολύ χρήσιμο και δεν αφορά μόνο αυτούς της εταιρίας.

 

 

Μάλλον το πρόβλημα μου αφορά κάτι που βρήκα  σε κάποιες συζητήσεις που λένε πως μαζι με την ανορθώτρια, κάηκαν και κάποιες αντιστάσεις. Ελπίζω να είναι κάτι τόσο απλό.

Το δε πρόβλημα της ανορθώτριας που καίγεται αφορά κακό batch λυχνιών που είχαν φορεθεί απο το εργοστάσιο, που όμως διορθώνεται με μια καλή ανταλλακτική.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη σκέψη transformer, δεύτερη σκέψη relay.

Άμα η rectifier μας έχει αφήσει χρόνους η ακόμα και ο filtering πυκνοτης διπλα της, τότε το relay θα ανοιγόκλεινε διαρκώς εξηγώντας τον ήχο. Δεν ξέρω το σχηματικό για περαιτέρω σκέψεις αλλα άμα δεν είναι το psu, θα είναι οικονομική επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησες καποια στιγμη να καπνιζει ο ενισχυτης, η καποια μυρωδια καμμενου? Αυτο ειχε συμβει στον δικο μου deluxe reverb II (rivera), οταν ειχε καψει μια αντισταση και μετα εκανε εναν αρκετα ομοιο ηχο με αυτον που ακουω στο βιντεο σου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παρατηρησες καποια στιγμη να καπνιζει ο ενισχυτης, η καποια μυρωδια καμμενου? Αυτο ειχε συμβει στον δικο μου deluxe reverb II (rivera), οταν ειχε καψει μια αντισταση και μετα εκανε εναν αρκετα ομοιο ηχο με αυτον που ακουω στο βιντεο σου.

Πάει καιρός που έγινε και δεν θυμάμαι. Τώρα όμως δεν μυρίζει καμένο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω τη δικη μου (αποψη).

Το μονο εξαρτημα που μπορει να προκαλεσει μηχανικο θορυβο ειναι ο μετασχηματιστης.

Αν εχεις προσβαση, τσεκαρεις τραβωντας με το νυχι σου, τους μετ/στες μηπως εχει ξεκολησει το τελευταιο λαμακι απο καθε πλευρα (4).

Δεν πρεπει προφανως να ειναι στην πριζα και ανοικτος, γιατι τοτε δεν μπορεις να το καταλαβεις με την αφη.

Αν ειναι απο ρευματα δλδ αντιστασεις πυκνωτες κλπ κατα 99% το ακους και στο μεγαφωνο, εκτος αν ειναι καμια αντισταση στο ΗΤ.

Στη χειροτερη ειναι απο βολταικο τοξο, παλι στο μετ/στη, αλλα αυτο θα σου κοστισει πολυ ακριβα.

Στη μονη περιπτωση που μπορεις να κανεις κατι μονος σου ειναι στο λαμακι. Σε ολες τις αλλες μονο τεχνικος.

Κουραγιο!

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι από τα φύλλα του μετασχηματιστή.

Κάποιοι τύποι μετασχηματιστών έχουν τέσσερις περαστές βίδες, μπορεί να θέλουν απλά σφίξιμο.

Μπορείς και να τον κερώσεις σαν μαγνήτη.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι από τα φύλλα του μετασχηματιστή.

Κάποιοι τύποι μετασχηματιστών έχουν τέσσερις περαστές βίδες, μπορεί να θέλουν απλά σφίξιμο.

Και αυτό έκανα. Έσφιξα πολύ λίγο μια απο τις βίδες που φάνηκε να μην έχει λουστεί στο βερνίκι που είχε εμβαπτιστεί ο μετασχηματιστής και λύθηκε το πρόβλημα! :D

 

index.php?action=dlattach;topic=213014.0;attach=57597;image

 

Case closed. Ο Lonestar έγινε πάλι απόλυτα αθόρυβος.

20171204_114957.jpg.7ec95a27be3bbf537610d7e2780abeb7.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου