Προς το περιεχόμενο

guitar simulation προβληματισμοί


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πάω σε ελαφρώς διαφορετικό μονοπάτι (και σόρρυ αν ξεφεύγω από το θέμα), αλλά μία ωραία λύση είναι να πάρεις ένα joyo (π.χ american sound) που προσομοιάζει fender ενισχυτές (έχει αντίστοιχα για vox και marshall) να κουμπώσεις πάνω του τα πετάλια σου και να το στείλεις κατευθείαν στην κάρτα ήχου σου.

 

Το έχω χρησιμοποιήσει και το χρησιμοποιώ γενικά αν θέλω κάτι 'σβέλτο'. Μάλιστα, το έχουμε χρησιμοποιήσει και σε ηχογράφηση κομματιού που μπήκε σε cd  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο και πολύ απλό  ήταν και το native instruments guitar combos (marshall-vox-fender simulation) . Δυστυχώς νομίζω είναι discontinued.

 

Αν το βρείς......μην το σκέπτεσι.

 

servlet.FileDownload?file=00P2800000XY7lLEAT&size=bestfit&width=405&height=222&revision=1

  Έχω την Ac30 έκδοση της Ni από παλιά, μετά από αγορά μιας κάρτας ήχου http://www.musictri.be/Categories/Behringer/Computer-Audio/Audio-Interfaces/UCG102/p/P0198 που την περιελάμβανε. Δεν ξέρω εάν αντιβαίνει στους κανόνες του forum, αλλά εάν είναι νόμιμο μπορώ να ανεβάσω εδώ ένα link με το νόμιμο authorization code του φυσικά, για όσους θέλουν να την κατεβάσουν. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν τον δινει τον κωδικό η NI στο download, καλλιτερα οχι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και πως δεν έχεις κουφαθεί που παίζεις με το αυτί κολλημένο στο ηχείο;  ;D Διότι 1ms= 34 cm sound traveling  ;D

 

ομολογώ δεν σε πιάνω...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πάω σε ελαφρώς διαφορετικό μονοπάτι (και σόρρυ αν ξεφεύγω από το θέμα), αλλά μία ωραία λύση είναι να πάρεις ένα joyo (π.χ american sound) που προσομοιάζει fender ενισχυτές (έχει αντίστοιχα για vox και marshall) να κουμπώσεις πάνω του τα πετάλια σου και να το στείλεις κατευθείαν στην κάρτα ήχου σου.

 

Το έχω χρησιμοποιήσει και το χρησιμοποιώ γενικά αν θέλω κάτι 'σβέλτο'. Μάλιστα, το έχουμε χρησιμοποιήσει και σε ηχογράφηση κομματιού που μπήκε σε cd  ;D

 

 

 

Δεν είναι κακή λύση αλλά περισσότερο για λάιβ. Στην ηχογράφηση σου στερεί τη δυνατότητα να επέμβεις στον ήχο αφού τον ηχογραφήσεις (κάτι που σου δίνει το software υπό την προϋπόθεση ότι το χρησιμοποιείς μέσα από το DAW).

 

Π.χ. μπορείς να γράψεις κάτι με περισσότερο gain για να σου είναι πιο εύκολο στα δάχτυλα και μετά να κατεβάσεις το gain για να βρεις τον ήχο που θέλεις στη μίξη. Αυτό ισχύει φυσικά για οποιαδήποτε αλλαγή ενισχυτή, εφέ, καμπίνας κτλ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πάω σε ελαφρώς διαφορετικό μονοπάτι (και σόρρυ αν ξεφεύγω από το θέμα), αλλά μία ωραία λύση είναι να πάρεις ένα joyo (π.χ american sound) που προσομοιάζει fender ενισχυτές (έχει αντίστοιχα για vox και marshall) να κουμπώσεις πάνω του τα πετάλια σου και να το στείλεις κατευθείαν στην κάρτα ήχου σου.

 

Το έχω χρησιμοποιήσει και το χρησιμοποιώ γενικά αν θέλω κάτι 'σβέλτο'. Μάλιστα, το έχουμε χρησιμοποιήσει και σε ηχογράφηση κομματιού που μπήκε σε cd  ;D

 

το american sound το έχω και είναι όντως πολύ καλό. Και για live και για καναπε.

 

το ac box combo ήδη κατέβηκε και το δοκιμάζω, δυστυχώς μόνο σε demo mode...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'έδωσες στεγνά..... :-X

 

Σε ευχαριστώ κι εγώ για το cracked Pro Tools που μου έστειλες!  >:D >:D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και το SGEAR αν δε σου κανει κοπο...

 

https://www.scuffhamamps.com/product/s-gear

 

 

πολυ καλό....

 

!!!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ κι εγώ για το cracked Pro Tools που μου έστειλες!  >:D >:D

  Μην το συζητάς... :D  αν και δεν ήταν cracked αυτό που έστειλα στον Dim.... ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου