Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένων οργάνων από Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν χρειάζεται να το έχω πληρώσει, ξαναλέω, πες πως είναι κολλητάρι μου που μου το στέλνει δώρο. Άσε που δεν είναι μουσικό όργανο ακριβώς, midi controller είναι.  :P

 

Δώρο ; Τυχεράκια, θα έχεις να πληρώσεις μόνο τα τέλη εκτελωνισμού !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καθώς εισάγεται το προϊόν θα πρέπει να πληρώσεις δασμό και ΦΠΑ.

Θεωρητικά τα ανωτέρω μπορούν να επιβληθούν σε ο,τιδήποτε δεν έχει εισαχθεί επίσημα στην Ελλάδα.

Δεν έχει σημασία αν στο έκαναν δώρο ή αν το πήρες σχεδόν δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άσε που δεν είναι μουσικό όργανο ακριβώς, midi controller είναι.  :P

Ειδικά αν έχει πλήκτρα, στα μουσικά ανοίκει.

Για ποιό controller πρόκειται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά αν έχει πλήκτρα, στα μουσικά ανοίκει.

Για ποιό controller πρόκειται;

 

χωρίς πλήκτρα. akai apc40 mk2. 

 

Καθώς εισάγεται το προϊόν θα πρέπει να πληρώσεις δασμό και ΦΠΑ.

Θεωρητικά τα ανωτέρω μπορούν να επιβληθούν σε ο,τιδήποτε δεν έχει εισαχθεί επίσημα στην Ελλάδα.

Δεν έχει σημασία αν στο έκαναν δώρο ή αν το πήρες σχεδόν δωρεάν.

 

Δηλαδή θα υπολογίσουν κατά προσέγγιση την αξία ως μεταχειρισμένο αλλά δώρο και θα μου πουν και πλήρωστα;  Σουρεαλελλάδα φορ εβερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή θα υπολογίσουν κατά προσέγγιση την αξία ως μεταχειρισμένο αλλά δώρο και θα μου πουν και πλήρωστα;  Σουρεαλελλάδα φορ εβερ.

 

Σε όλο τον κόσμο ισχύουν αυτά γενικώς. Το πρόβλημα στη Ελλάδα εντοπίζεται στη βραδύτητα των τελωνείων (και αλλού) όχι στο ότι πρέπει να πληρωθούν δασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βραδυτητα των τελωνειων συνηθως οφειλεται στο οτι ορισμενα ''εισαγομενα '' προιοντα σα το δικο σου δεν ειναι στισ λιστες των τελωνειων.Γιαυτο ζητανε και χαρτια /αποδειξεις αγορων η κατι τελος παντων που να τους δινει την δυνατοτητα να  καθορισουν φορο.Αυτο γινεται σε ολη την Ευρωπη απ'όσο ξερω για ευνοητους λογους.(δεν συμφερει με τιποτα να εισαγεις απο Αμερικη οτιδηποτε καινουργιο η μεταχειρισμενο).Δωρο κλπ δεν τους νοιαζει!!Πολλοι οικοι ανταλλακτικων και μουσικων οργανων(και  μεταχειρισμενων) εχουν αντιπροσωπους στην Ευρωπη γι'αυτο το λογο.Και να το φερεις ο ιδιος προσωπικα (μεσα σε βαλιτσα η σε συσκευασια ) θα ελεχθεις και θα πληρωσεις φορο.Στα γραφω απο εμπειριες στα ανταλλακτικα που εφερναν καποιοι γνωστοι και φιλοι για Rhodes πιανα και τα κανανε στην Ζουλα !!Εδω και αρκετα καιρο ομως δεν μπορουν και αγοραζουν απο Τον ΟΛΛΑΝΔΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ!! Αυτα και Χριστος Ανεστη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η λογικη του εκτελωνισμου ακόμα και στα δώρα εχει μια βαση,

Καποιος θα μπορούσε να εισαγει προϊόντα χωρις δασμους και να τα πουλάει στην Ευρώπη (απίθανο μεν, αλλά πραγματοποιήσιμο)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου