Προς το περιεχόμενο

Squier Tele Jim Root, βοήθεια με μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια Squier Jim Root και θέλω να κάνω upgrade στους μαγνήτες. Επαιξα μια Fender Jim Root και η διαφορά χαοτική. Εψαξα λίγο για EMG σαν αυτούς της Fender, φοράει τους 60 & 81 αλλά είναι active. Θα χρειαστεί να κάνω τροποποιήσεις στο σώμα της κιθάρας για την μπαταρία; Εχω άλλες επιλογές για μαγνήτες;

Είμαι λίγο άσχετος απο μαγνήτες, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν φτιάχτηκε με τα πρότυπα της ακριβής version, τότε δε θα πρέπει να σκάψεις, το μόνο που θα πρέπει να δεις για να το διαπιστώσεις είναι στην πίσω μεριά του σώματος αν έχει θήκη για μπαταρίες.

 

Αν έχει καλώς, αν δεν έχει θα πρέπει να σκάψεις για να βάλεις active set.

 

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει όλη αυτή η διαδικασία, πάρε ένα πολύ καλό medium προς high ή high output σετ humbuckers με modern voicing και θα έχεις εξίσου καλό αποτέλεσμα και πιο οργανικό στις δυναμικές κατά την προσωπική μου γνώμη και στο λέω έχοντας παίξει με 2 EMG sets.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της fender γράφει για την Squier Tele Jim Root: "Dual passive humbucking pickups with black covers". Οπότε η κιθάρα σου έχει passive μαγνήτες και όχι active, άρα θα πρέπει να σκάψεις. Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Ένα καλό σετ passive humbuckers θα σου κάνει μια χαρά τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Ειχα καπου στο 2010 την fender jim root tele (δυστηχως την πουλησα...), το 2016 ομως αγορασα μεταχειρισμενη την squire εκδοση ! πραγματι η διαφορα ειδικα στους μαγνητες τεραστια...

το λοιπον

 

H fender εκδοση ειχε την υποδοχη για τη μπαταρια μεσα στο cavity για τα ηλεκτρικα, και επρεπαι να ξεβιδωνεις για να αλλαζεις μπαταρια...Και η squire εχει πολυ χωρο μεσα στο cavity για να βαζεις τη μπαταρια, να τη στερεωσης με ταινια διπλης οψεως.

Στη squire ειχα βαλει emg HZ passive,Duncan black winter, και emg 81 85 !!! και τελικα αφησα τους HZ passive, καθως οι black winters δεν μου αρεσαν σε αυτη την κιθαρα και τους 81 85 τους εβαλα σε αλλη κιθαρα ...αν και μου αρεσαν στη squire !!!

 

και μια φωτο για το οφθαλμολουτρο

IMAG3926.thumb.jpg.8be7eb51fddbbb1bf8ec7525ec281933.jpg

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πιο κοντά σε active EMG .

 

πραγματι, εχουν παρομοιο EQ, αλλα οι 81 85 εχουν πιο πολυ output & attack, και ειναι καπως περισσοτερο distorted, βεβαια σε ηχογραφησεις με drums κλπ ολα τα παραπανω πανε περιπατο :D

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Ειχα καπου στο 2010 την fender jim root tele (δυστηχως την πουλησα...), το 2016 ομως αγορασα μεταχειρισμενη την squire εκδοση ! πραγματι η διαφορα ειδικα στους μαγνητες τεραστια...

το λοιπον

 

H fender εκδοση ειχε την υποδοχη για τη μπαταρια μεσα στο cavity για τα ηλεκτρικα, και επρεπαι να ξεβιδωνεις για να αλλαζεις μπαταρια...Και η squire εχει πολυ χωρο μεσα στο cavity για να βαζεις τη μπαταρια, να τη στερεωσης με ταινια διπλης οψεως.

Στη squire ειχα βαλει emg HZ passive,Duncan black winter, και emg 81 85 !!! και τελικα αφησα τους HZ passive, καθως οι black winters δεν μου αρεσαν σε αυτη την κιθαρα και τους 81 85 τους εβαλα σε αλλη κιθαρα ...αν και μου αρεσαν στη squire !!!

 

και μια φωτο για το οφθαλμολουτρο

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Οι  EMG HZ ταιριάζουν σε neck και bridge? Και αξίζει να προσθέσω το tone knob εκτός απο το volume; Αξίζει η αγορα split coils μαγνητών για αυτή την κιθάρα;

Πολλές ερωτήσεις, πολλές απορίες, νεοεισερχόμενος στον χώρο της ηλεκτρικής κιθάρας, παίζω ακουστική περίπου 16 χρόνια. Απλά δοκίμασα πολλές απο φίλους που συνεργαζόμαστε μουσικά και με βόλεψε πολύ η Jim Root, και το σώμα της κιθάρας αλλά κυρίως η ταστιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την fender jim root και πριν απο κανα μήνα έβγαλα τους EMG και έβαλα Seymour Duncan Alpha & Omega και είναι εκπληκτικοί μαγνήτες. Έχω επίσης και την strat του Root, όπου της έχω βάλει τους pegasus/sentient της Seymour Duncan, επίσης εκπληκτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! Οι  EMG HZ ταιριάζουν σε neck και bridge? Και αξίζει να προσθέσω το tone knob εκτός απο το volume; Αξίζει η αγορα split coils μαγνητών για αυτή την κιθάρα;

Πολλές ερωτήσεις, πολλές απορίες, νεοεισερχόμενος στον χώρο της ηλεκτρικής κιθάρας, παίζω ακουστική περίπου 16 χρόνια. Απλά δοκίμασα πολλές απο φίλους που συνεργαζόμαστε μουσικά και με βόλεψε πολύ η Jim Root, και το σώμα της κιθάρας αλλά κυρίως η ταστιέρα.

 

Kοιταξε, υπαρχουν διαφοροι EMG HZ εγω εχω τους Η4 & H4A, που ειναι Bridge και neck αντιστοιχα !!! τωρα σχετικα με το tone που λες εγω σε ολες τις κιθαρες το εχω τερμα ανοιχτο...οποτε δεν εχω θεμα που δεν εχει tone knob...για το split που λες δεν ειναι θεμα αν αξιζει ειναι θεμα τι θες !

 

παντως γνωμη μου ειναι να βαλεις αυτους που σου αρεσαν περισσοτερο...δηλαδη τους active 81-60, απο εκει και περα αν πας σε passive εχεις παλι παρα πολλες επιλογες περα απο τους emg hz...

 

εχε στο μυαλο σου μονο, an επιλεξεις passive να ειναι F SPACED (trembuckers) γιατι εγω ειχα κανει την πατατα με τους Duncan black winters να παρω standard spacing και δεν ταιριαζαν ακριβως , αλλα και παλι αυτα ειναι λεπτομερειες, μην σε μπερδευω

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου