Προς το περιεχόμενο

ROLAND EXR-3


gsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους. Συγχαρητηρια στους υπευθυνους για αυτο το πολυ καλο site. Ασχολουμαι ερασιτεχνικα με την μουσικη και εδω και αρκετα χρονια κατεχω το γνωστο Roland D-20. Σαφως τα χρονακια του ομως φαινονται αισθητα και αν δεν ειχαμε και τα computers θα το ειχα εγκαταλειψει προ καιρου... Σχεφτομαι την αγορα ενος EXR-3 arranger το οποιο ειναι σε αρκετα δελεαστικη τιμη μιας και δεν εχω αρκετα χρηματα να διαθεσω. Θα ηθελα μερικες γνωμες γιατι στην αρχη ειδα το PA-80 της KORG και 'κολλησα' λιγακι αλλα δυστυχως δεν μπορω να ανεβω τοσο ψηλα...

 

Ευχαριστω

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο γεια χαρά. Το Roland ΕΧR-3 ειναι πιστεύω οτι καλύτερο σε αυτήν την τιμή σε σχέση με τα γνωστά PSR τις Yamaha τουλαχιστόν σε πιστότητα ήχου αν και θα προτιμούσα το ΕΧR-5 εχεί μικρή διαφορα απο το ΕΧR-3 και εχεί περισσότερες εναλλαγές στα music styles. Oσο αφορά το PA-80 τις Korg πολύ καλό για την εποχή του αλλα μπορεις να δεις το PA-50 ειναι έξίσου καλό με το PA-80 και αρκετά φθινότερο. Προσωπική γνώμη προτιμώ τους ήχους τις Roland όσο αφόρα την πιστότητα σε φυσικούς ήχους (piano,Guitar,Sax,κτλ.) Απο την αλλή η Korg έχει κάλυτερα Pads, Leads, και Drums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την σαφη απαντηση σου. Μαλλον παω για το EXR5. Ομως αναρωτιεμαι αναφερει οτι εχει 19 custom styles.. ειναι εντελως custom? Μπορει να φτιαξει κανεις ενα ζειμπεκικο πληρες δηλαδη με intro, 2 fill in outro κλπ?

 

Ευχαριστω

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK σημερα αποκτησα τελικα το EXR-5. :) Ομως μετα απο τον πρωτο ενθουσιασμο διαπιστωσα απο πρωτο χερι το μεγαλο ΑΛΛΑ.... ναι μεν φορτωνει custom styles αλλα δεν μπορεις να τα φτιαξεις σε αυτο... πρεπει να τα βρεις ετοιμα η να τα φτιαξεις με καποιο τροπο στο PC... Γνωριζει κανεις πως γινεται αυτο?? Η τελος παντων που μπορω να βρω ετοιμα ελληνικα styles για ROLAND??? Κατα τα αλλα μεχρι τωρα δειχνει πολυ καλο για τα χρηματα του.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω το roland VA-76 δεν έχει χρειαστει ποτέ να φτιάξω custom styles διότι 1ον εχω βρεί περίπου 5,000 styles απο ολα τα arranger τις αγορας convert για roland από πχ. Yamaha tyros, korg PA-80 ketron ktl. και 2ον τα roland μπορεί να μην έχουν τα 2 sequencer του PA-80 αλλά μπορουν και έχουν 2 style files να τρέχουν μαζί live και να κανείς μιξεις μεταξύ τους και να έχεις απιστευτες παραλλαγες και ολά αυτα ζωντανα. Αν ψαξεις λιγο στο net θα βρείς πολυ πράγμα οσο για τα ελληνικα νομίζω οτι μαζί με το οργανο σου δινει η αντιπροσοπεια δισκετα αλλιως πρεπει να τα ζητησεις απο την roland xωρις χρέωση. ψαξε και εδω έχει πολυ πράγμα απο oriental styles πχ ftp://*******:******@ftp.*******.com/*******/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Macker το link του ftp που δημοσίευσες και το αντίστοιχο forum είναι στα Τουρκικά και επειδή κανένας moderator δεν γνωρίζει αυτή τη γλώσσα , δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε αν τα αρχεία που βρίσκονται εκεί είναι νόμιμα ή όχι. Γι αυτό το λόγο το link σου αφαιρείται προσωρινά μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες διευκρινίσεις. Σε παρακαλώ επικοινώνησε μαζί μου αν γνωρίζεις σίγουρα ότι το ftp δεν περιέχει παράνομα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

macker ευχαριστω για την απαντηση σου. Το θεμα οπως λες ευτυχως το ειδα μεσω της σελιδας τους και το ψαχνω γιατι ουτε δισκετα μου εδωσαν, ουτε την περιφημη καρτα εγγυησης της επισημης αντιπροσωπειας... Το μονο που μου ειπαν ηταν κατι ασαφεις πληροφοριες οτι ειναι πολυ δυκολο να φτιαξεις ρυθμους πανω στο οργανο, αλλα φτιαχνεις...(ακυρο.. σιγουρα δεν φτιαχνεις πανω στα EXR-3/5) και οτι ειναι δυνατον μεσω cubase και... πρασινα αλογα...

 

Δυστυχως εχω 'φαει τον κοσμο' στο ιντερνετ εχω βρει πολλα styles οπως λες αλλα κανενα ελληνικο... Δεν ξερω σε περιπτωση που δεν τα καταφερω αν ειχες την καλωσυνη να μου στειλεις μερικα, η να μου πει καποιος τον τροπο που θα μπορουσα να τα φτιαξω στο pC και να τα μεταφερω.Απο οτι ειδα τουλαχιστον ειναι μικρα σε μεγεθος οποτε και μεταφερονται ευκολα.

 

Υ.Γ. αν θελεις το link που σβηστηκε στειλτο προσωπικα ή στο e-mail [email protected] και παλι σε ευχαριστω.

 

Σας ευχαριστω,

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου