Προς το περιεχόμενο

Καλοκαιρινή ή χειμερινή ώρα;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ολη ιστορια ξεκινησε εντελως και αποκλειστικως απο την Γερμανια

 

Δεν γνωριζω ουτε εναν Γερμανο (τουλαχιστον στο χωριο μου το Βερολινο  ;D) που να μην θελει για παντα θερινη ωρα.....ωραιο πραγμα να νυχτωνει στις 10.00 το καλοκαιρι και , το χειμωνα, να μην νυχτωνει στις 5... 

 

Το πρωι ετσι κι αλλοιως πριν τις 8 δεν κυκλοφορει ψυχη  ;D (τα μαγαζια ανοιγουν 10.30 και το 9-5 στις επιχειρησεις τηρείται ως ευαγγέλιο )

 

Αλλωστε η χειμερινή ωρα ειναι γνωστη και ως "Nosferatuzeit"  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Εγω απ οτι μαθαινω απο ανθρωπους που παρακολουθουν χρονια τα ευρωπαικα και ειναι κ αξιοπιστοτατοι σχολιαστες, η ολη ιστορια ξεκινησε εντελως και αποκλειστικως απο την Γερμανια. Η συμμετοχη μαλιστα απο τη συγκεκριμενη χωρα (που μονο κ μονο λογω πληθυσμου εχει ειδικο βαρος στο «δημοψηφισμα».....αραγε να ηταν σταθμισμενοο οι ψηφοι βασει πληθυσμου;;;) ηταν πολυ μεγαλυτερη απο οποιαδηποτε αλλη ευρωπαικη χωρα γεγονος που αποδεικνυει κ το ενδιαφερον.

πω πω μένος... :laugh:

 

Το ερωτηματολόγιο - "δημοψήφισμα" ήταν ανοικτό σε όλους στην ΕΕ (εγω συμμετείχα) και το επισυνάπτω για να έχεις πρώτη άποψη. Είναι δε και δημοκρατικά δεδομένο πως η πλειοψηφία έχει τον πρώτο λόγο.

2018-summertime-arrangements_04_09_2018_EN_draft.pdf

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O χρόνος είναι ανθρώπινη επινόηση.

Δεν υπάρχει .

 

LK- Φιλόσοφος.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο δημοψηφισμα ψηφισα Θερινη ωρα...  :angel:

 

Πιο ευκολα σου καθεται το πρωι και ας ειναι νυχτα, να ξεκιναει μαζι με εσενα (εστω και πιο αργα στο ρολοι) το φως, απο το να ειναι 4μμ και να ειναι νυχτα, και να φαινεται ολη αυτη η νυχτα ατελειωτη μεχρι το πρωι...

 

Οσοι δουλευουν μεχρι αργα, ειναι πακετο να τρωνε απο τοσο νωρις το σκοταδι, και να μην λεει να τελειωσει η μερα... (εμ, ή η νυχτα...εμ .... μπερδευτηκα... :P )

 

 

Καλα όλοι Διευθυντες στο δημοσιο ειναι αυτοι που θελουν την χειμερινη ;;;  ;D ;D ;D

(αστειακι  ;D ;D ;D )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θερινή ώρα δαγκωτό!!!

Πάντα με πιάνει μια κατάθλιψη όταν αλλάζει η ώρα στο τέλος Οκτώβρη. Δεν τη μπορώ αυτή την σκοτεινιά από τις 5.00. άσε που αν έχει συννεφιά η μέρα, το πάει από βράδυ σε βράδυ :-[

Τον Μάρτη πάλι που αλλάζει σε θερινή έρχομαι στα ίσια μου!!!

Και αυτά τα περί ύπνου που αναφέρουν κάποιοι, πως τάχα χάνουν ή κερδίζουν μια ώρα, ποτέ δεν τα κατάλαβα-ένιωσα...

Μου αρέσει το φως κι ας είμαι παιδί της νύχτας! Δεν κοιμάμαι σχεδόν ποτέ πριν τις 3.00 ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που το καλοκαίρι 19:00 η ώρα είναι ακόμα μεσημέρι ποτέ δεν το χώνεψα. Είμαι σαφώς χειμερινός τύπος και γενικώς νιώθω πιο άνετα σε σκοτεινά περιβάλλοντα. Ειδικά στην Ελλάδα ουσιαστικά δε χρειαζόμαστε θερινή ώρα κατ' εμέ. Δηλαδή έχουμε φως και ηλιοφάνεια να φάνε κι οι κότες. Επίσης άμα νυχτώνει νωρίτερα παίζει να καταφέρουμε να κάνουμε τον κόσμο να έρχεται στα live πριν τις 23:30 και να τα κλείνουμε πριν τις 3-4 το πρωί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που το καλοκαίρι 19:00 η ώρα είναι ακόμα μεσημέρι ποτέ δεν το χώνεψα. Είμαι σαφώς χειμερινός τύπος και γενικώς νιώθω πιο άνετα σε σκοτεινά περιβάλλοντα. Ειδικά στην Ελλάδα ουσιαστικά δε χρειαζόμαστε θερινή ώρα κατ' εμέ. Δηλαδή έχουμε φως και ηλιοφάνεια να φάνε κι οι κότες. Επίσης άμα νυχτώνει νωρίτερα παίζει να καταφέρουμε να κάνουμε τον κόσμο να έρχεται στα live πριν τις 23:30 και να τα κλείνουμε πριν τις 3-4 το πρωί.

συμφωνώ

άντε να κάτσεις να βάλεις βύσμα στις 19.00 Ιούλη μήνα.

Ενώ Γενάρη....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χμ, τωρα που το σκεφτομαι, πρεπει να βρω μια ακρη να ειμαι 6 μηνες στις βορειες Σκανδιναβικες χωρες που ειναι μονο μερα, και μετα να κατεβαινω Ελλαδα το καλοκαιρακι για κανενα Live και μπανια...

 

;D

 

 

(ΩΧ, και αν το φως τους ειναι 6 μηνες το καλοκαιρι; χμ, πρεπει να το ψαξω... :P )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βέβαια η ώρα έχει νόημα όταν ακολουθείς τον ήλιο.

π.χ. αν μείνουμε στην καλοκαιρινή, στις 12 το μεσημέρι ο ήλιος δεν θα είναι κατακόρυφα αλλά στη 1.

Θα πάμε δηλαδή στο UTC+3 όπως είναι στα βόρεια σύνορα μας τα Σκόπια για κάποιο λόγο.

Τελικά είναι σχετικός ο χρόνος. Κάπου το άκουσα αυτό. :laugh:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου