Προς το περιεχόμενο

UTP καλώδιο για ήχο; (δομημένη καλωδίωση σε home studio)


Chris Spy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και μεγειά το νεο forum!

Σκέφτομαι εδώ και καίρο να αναβαθμισω το προβάδικο μου με ενα ηλεκτρολογικό καναλάκι γύρω γύρω και σε αυτό να έχω τις συνδέσεις προς την κονσόλα μου. Για οικονομία πόρων (αλλά και όγκου) σκεφτόμουν μήπως χρησιμοποιούσα τα φθηνά καλώδια UTP (ethernet). Έτσι κι αλλίως δεν χρείαζομαι ιδιαίτερη προστασία από τσακίσματα γιατί θα είναι δομημένα. Είναι όμως εφικτό ή θα δημιουργήσω καμία κεραία και θα ακούω τα ραδιοταξί στο PA μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα καλώδια UTP (ethernet) πρέπει να υποστηρίζονται απο την κονσόλα σου διότι μεταφέρουν ψηφιακό σήμα. Δηλαδή το δίκτυο θα πρέπει να έχει A/D και D/A μετατροπείς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά για rca xlr γίνεται, αλλά το πόσο καλά, θα το κρίνεις κάνοντας τουλάχιστον δοκιμή φτιάχνοντας ένα καλώδιο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Είχα στήσει το κύκλωμα σε ραδιοφωνικά στούντιο και τα πέρασα όλα σε Cat5 αλλά έτρεχα ψηφιακά σήματα. Ο mr Rat εδω μια χαρά τo επιδεικνύει.

 

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να ξεκαθαρίσουμε βέβαια, ότι για αναλογικό σήμα θα χρησιμοποιήσεις balanced συνδέσεις (αν μιλάμε για πάνω από 3-4 μέτρα απόσταση), καθώς και το ότι καλό θα είναι το καλώδιο να είναι cat5e FTP και όχι UTP (που είναι αθωράκιστα)...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
15 ώρες πριν, npap είπε

να ξεκαθαρίσουμε βέβαια, ότι για αναλογικό σήμα θα χρησιμοποιήσεις balanced συνδέσεις (αν μιλάμε για πάνω από 3-4 μέτρα απόσταση), καθώς και το ότι καλό θα είναι το καλώδιο να είναι cat5e FTP και όχι UTP (που είναι αθωράκιστα)...

Φυσικά balanced συνδέσεις.

Περι θωράκισης υπάρχει και μια άποψη που λέει πως δημιουργεί προβλήματα αντι να τα λύνει. Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Στο βίντεο παραπάνω χρησιμοποιεί UTP.

 

Και για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι το UTP, πρόκειται για καλώδιο όπου δύο αγωγοί ενός κυκλώματος συστρέφονται μαζί (twisted pair) με σκοπό την ακύρωση της ηλεκτρομαγνητικής παρεμβολής (EMI) από εξωτερικές πηγές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε λοιπόν από ένα καλώδιο UTP που έχει 4 ζέυγη καλωδιών μέσα μπορούμε να περάσουμε μέχρι 2 XLR/TRS; Μιάς και θέλουμε 3 καλώδια για το κάθε XLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου