Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για κάρτα ήχου


metalsnake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, killbill είπε

Η steinberg ur22 είναι η αντίστοιχη της scarlett 2i4 και όχι της 2i2, έχει και midi και κοστίζει όσο η 2i2 που δεν έχει midi!!

Οχι. Η ur22 ειναι αντιστοιχη της 2i2, εχει 2 εξοδους κι οχι 4 οπως η 2i4.

 

3 ώρες πριν, killbill είπε

Γιατί να δώσω  157€ για την 2i4?

Να μην τα δωσεις εαν δεν χρειαζεσαι τις 2 επι πλεον εξοδους.

Εισαι σιγουρος ομως οτι δεν θα τις χρειαστεις? Μου φαινεται μικρο το 20ευρο για κατι που θα ειναι χρησιμο στο μελλον

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Η 2i4 έχει 4 εξόδους.

 

Τι θα του χρησιμευσουν οι 4 εξοδοι στη συγκεκριμενη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν ξέρει αν θα χρειαστεί.

μου φαίνεται παράξενο να σκέφτεσαι τα 5 ευρώ και να μην σκέφτεσαι τι θα χρειαστείς ενδεχομένως μελλοντικά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, digisilence είπε

Οχι. Η ur22 ειναι αντιστοιχη της 2i2, εχει 2 εξοδους κι οχι 4 οπως η 2i4.

Όχι ! H UR22 έχει MIDI IN/OUT ενώ η 2i2 δεν έχει MIDI. 

Συμφωνώ με Spyros Delta. Τι να τα κάνω 4 RCA outputs? Δεν θα παίζω videoπαιχνίδια. Μουσική θέλω να ηχογραφήσω. Τα δύο balanced TRS jack output που έχει είναι υπεραρκετά, αν και ούτε αυτά θα χρησιμοποιήσω. Μου αρκούν τα ακουστικά!

Και φυσικά θα προτιμήσω να έχω MIDI παρά να έχω 4 RCA outputs χωρίς MIDI!!

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω 6 και 6 και δεν μου φτάνουν.

Και ηχογραφώ επίσης.

Μην λές μου είναι υπεραρκετά.

Σε δυό μήνες θα έρθει και θα πεις ποια να πάρω....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, killbill είπε

Όχι ! H UR22 έχει MIDI IN/OUT ενώ η 2i2 δεν έχει MIDI. 

Μεχρι τωρα γνωριζα οτι οι καρτες συγκρινονται με βαση τον αριθμο  audio εισοδων/εξοδων.

Γι αυτο κι επιμενω οτι το αναλογο της ur22 ειναι η 2i2.

Υποψιαζομαι οτι μαζι μου συμφωνει και η steinberg.

Μαλιστα την καρτα που εχει 4 εισοδους και 4 εξοδους την βαπτιζει UR44.

 

Αν τωρα αυτο αλλαξε και πλεον μετραμε τα midi i/o, παω πασο.

 

20 ώρες πριν, dimsonic είπε

Σε δυό μήνες θα έρθει και θα πεις ποια να πάρω....

Γιατι κουραζεσαι?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνώμη από εμένα που έχω κάνει αρκετά λάθη.

Εάν υπάρχει πραγματικό οικονομικό θέμα πήγαινε με την φτηνότερη που κάνει την δουλειά σου.

2in 2out + midi και θα κάνεις αυτό που θέλεις, εάν έχεις μεράκι και το δουλέψεις κανένας δεν θα καταλάβει διαφορά.

Εάν έχεις δώσει μια περιουσία σε μικρόφωνα, ηχεία και όργανα το να πάρεις την φτηνότερη κάρτα θα είναι λάθος.

Εάν ξοδεύεις σε μια βόλτα το Σάββατο 100 ευρώ, το να τσιγκουνευτείς τα 50-100 ευρώ για ένα εργαλείο που θα χρησιμοποιείς για χρόνια είναι λάθος.

 

Στην περίπτωση που ο εξοπλισμός σου είναι καλός και θέλεις να κρατήσεις μια ισορροπία η πρότασή μου είναι να ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ σου και να αποσυνδέσεις το midi από την κάρτα, δεν είναι απαραίτητο να είναι μαζί, με 30 ευρώ βρίσκεις λύσεις για midi.

 

Πρόσφατα πήρα μια audient μετά από υπόδειξη των παιδιών στο φόρουμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος θα μπορούσες να κοιτάξεις αυτή https://www.thomann.de/gr/audient_id14.htm που σου δίνει και κάποια επεκτασιμότητα.

Σε αυτή την κατηγορία σίγουρα μπορείς να βρεις και άλλες λύσεις, απλά λέω αυτήν που γνωρίζω.

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2019 στις 5:30 ΜΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

1- Θα γράψεις κανονικά audio όλο το backing track, δηλαδή τις βάσεις (πλήκτρα) σε δύο κανάλια stereo.

2- Θα γράψεις ένα κανάλι mono ή stereo τον οδηγό (π.χ. την μελωδία) για να ξέρει η τραγουδίστρια που θα πατήσει.

Τα δύο πιό πάνω εννοείται πως θα είναι συγχρονισμένα πάνω στα μέτρα & ταχύτητα στο daw.

 

3- Τραγουδάει η τραγουδίστρια ακούγοντας τα πιό πάνω, backing track & οδηγό.

4- Αφού τραγουδίσει σωστά, κάνεις mute τον οδηγό ή τον αφαιρείς τελείως.

 

5- Προσθέτεις - αφαιρείς - κάνεις τις όποιες ρυθμίσεις θέλεις.

Τα backing track και οδηγό από που θα τα ακούει η τραγουδίστρια καθώς θα γράφω τα φωνητικά; Θέλω να πω, η κάρτα που θα αγοράσω θα έχει 2 inputs. Στο ένα θα βάλω το μικρόφωνο για την ηχογράφηση των φωνητικών. Τα backing tracks θα παίζουν από τον υπολογιστή. Εννοείς μάλλον, θα συνδέσω τον υπολογιστή στο 2ο input της κάρτας ώστε να τα ακούει από τα ακουστικά της, (αλλά χωρίς να  ηχογραφώ το 2ο input φυσικά ξανά)? σωστά;

 

μια παρατήρηση σε αυτό που έγραψες: Αντι να γράψω την μελωδία, που μερικές φορές είναι και δύσκολο να αποτυπώσεις στο πλήκτρο επ΄ακριβώς την μελωδία (ειδικά αν σε κάποια σημεία γίνεται πιο πεζό), προτείνω να τραγουδήσω εγώ με την άθλια φωνή μου  και η τραγουδίστρια τραγουδάει από πάνω για να βοηθηθεί, και μετά αφαιρώ το κανάλι με την άθλια φωνή μου! 🙂

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
18 λεπτά πριν, killbill είπε

Τα backing track και οδηγό από που θα τα ακούει η τραγουδίστρια καθώς θα γράφω τα φωνητικά; Θέλω να πω, η κάρτα που θα αγοράσω θα έχει 2 inputs. Στο ένα θα βάλω το μικρόφωνο για την ηχογράφηση των φωνητικών. Τα backing tracks θα παίζουν από τον υπολογιστή. Εννοείς μάλλον, θα συνδέσω τον υπολογιστή στο 2ο input της κάρτας ώστε να τα ακούει από τα ακουστικά της, (αλλά χωρίς να  ηχογραφώ το 2ο input φυσικά ξανά)? σωστά;

Αυτά (τα όσα track) που υπάρχουν στον υπολογιστή, κατά την αναπαραγωγή θα μεταφερθούν μέσω USB στην κάρτα. Δεν απασχολείς φυσικές εισόδους της κάρτας.

 

18 λεπτά πριν, killbill είπε

 

μια παρατήρηση σε αυτό που έγραψες: Αντι να γράψω την μελωδία, που μερικές φορές είναι και δύσκολο να αποτυπώσεις στο πλήκτρο επ΄ακριβώς την μελωδία (ειδικά αν σε κάποια σημεία γίνεται πιο πεζό), προτείνω να τραγουδήσω εγώ με την άθλια φωνή μου  και η τραγουδίστρια τραγουδάει από πάνω για να βοηθηθεί, και μετά αφαιρώ το κανάλι με την άθλια φωνή μου! 🙂

Γράψε όπως σε βολεύει. Αρκεί να γράψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου