Προς το περιεχόμενο

ΤοP 20 Greatest drum sound of all time.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O ήχος που με 'στοιχειώνει' τα τελευταία 10 χρόνια είναι αυτός:

 

 

Απίστευτος συνδυασμός παίκτη, κουρδίσματος και ηχοληψίας.

 

Κατά τα άλλα συνεχίζει να ισχύει ένα ποστ που είχα ανεβάσει παλιότερα:

 

"Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι αν είναι καλό είναι καλό… Από τις μονοφωνικές εγγραφές σε τζαζ δίσκους από το 50 και πίσω (που ότι πέρασε στην ταινία πέρασε κι αν σας αρέσει), τα ψηλά κουρδισμένα τομ με τα …σεμέν επάνω - μην τύχει και ακουστούν έστω και λίγο σαν τύμπανα - στα τέλη των 60's (βλ. Beatles), τα τομ και τις κάσες χωρίς τα κάτω/μπροστά δέρματα του '70, τα υπερ-επεξεργασμένα τύμπανα του '80, την επιστροφή στη "φυσικότητα" του '90, όπου τα pinstripes και τα hydraulics αντικαταστάθηκαν από μονά δέρματα, και το τύμπανο έπρεπε να έχει sustain για μέρες (από κει που ακουγόταν σαν άδεια θερμοφόρα…), κ.λπ. κ.λπ.

 

Επίσης, μ' αρέσει ο ήχος του Gadd με τα pinstripes, την ατακαριστή κάσα και το μαφλαρισμένο Supraphonic, του Bonham με την άδεια 26άρα κάσα και το αμαφλάριστο Supraphonic, των ντράμερς του James Brown (αν είσαι τόσο funky, ο ήχος σου είναι εξ ορισμού καλός!), του Paice (γιατί είναι ο Paice, τελεία), του Collins, με τα "τεράστια" concert toms του In the Air Tonight, του Stanton Moore με τα "ανοιχτά" νεο-ορλεανέζικα second-line του, του Omar Hakim με το (πίκολο!) ταμπούρο να σου τρυπάει τ' αυτιά, καθώς και ο ήχος μερικών χιλιάδων ακόμα τυμπανιστών που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν…

 

Τέλος, μου αρέσουν ακόμη και μερικοί από τους χειρότερους ήχων τυμπάνων που έχουν καταγραφεί στην ιστορία - αυτοί των δίσκων του πρώιμου new wave - για τον ένα και μοναδικό λόγο ότι κάποιοι από αυτούς τους δίσκους (π.χ. ο πρώτος των Cure και το Unknown Pleasures των Joy Division) ήταν αριστουργήματα, και δεν μπορώ να τους φανταστώ με την παραμικρή αλλαγή.

 

Και για να τελειώνω, μου αρέσει ο ήχος των τυμπάνων γενικά, αρκεί να έχουν παιχτεί και ηχογραφηθεί καλά, και κυρίως να αποτελούν μέρος ενός καλού κομματιού, δίσκου, γκρουπ κ.λπ. 

 

Και ναι, έχω και κάποιες πολύ συγκεκριμένες προτιμήσεις για το δικό μου ήχο, αλλά και σε αυτές αφήνω περιθώρια…" 

Επεξεργασμένο από Haris
  • Like 4

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Haris είπε

Επίσης, μ' αρέσει ο ήχος του Gadd με τα pinstripes,

 

EVANS hudraulic :classic_biggrin:  (Στο Aja θα ακούσεις τον απολυτο ηχο τους) 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Gadd#Equipment

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για ντράμερς τέτοιου βεληνεκούς, τα λόγια είναι περιττά ... απλά απολαμβάνεις την ακρόαση , έστω και μέσω youtube.
 

 

 

 

 

 

 

 

Για το τελευταίο βίντεο , τι να πει κανείς όταν υπάρχει στην ίδια πρόταση, στο ίδιο βίντεο το όνομα και των δυο αυτών ... Gene Krupa & Buddy Rich !

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη καποιοι παιζουν ...βρωμικα και βαζουν και βιντεο οχι απο δισκους αλλα απο demonstrations θα παιξω και εγω βρωμικα...με οτι καλυτερο εχω ακουσει στη ζωη μου απο ηχο και παιξιμο drums  :classic_biggrin:

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Spyros Delta said:

Ωραια για προθερμανση οσα βαλατε.

Ολα ομως τελειωνουν εδω.

 


μπουλντόζα ο τύπος ❤️

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

got to be honored mentioned

(εκτος κι αν τα εχει βαλει καποιος και δεν το προσεξα)
 

Alex Van Halen

 

Barriemore Barlow

 

 

Vinny Appice

 

 

Ted McKenna

 

Rod de'Ath

 

Brian Downey

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενας ηχος και πατερν που εμενα παντως με τρελαινει


Jeff Campitelli

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστό και επιμορφωτικό video απο τον Rick ως συνήθως. Αυτό που μ'αρέσει πάνω σε αυτό το θέμα είναι το εύρος απόψεων και προτιμήσεων που συναντάει κανείς και ήδη σε αυτό το thread εχει μαζευτεί πολύ καλό υλικό. Παραθέτω λοιπόν και εγώ ορισμένους απο τους δικούς μου αγαπημένους ήχους τυμπάνων, με έμφαση στα room sounds!

 

 

 

Επεξεργασμένο από Marugen
  • Like 2

"That crazy bastard may be the only sane one left"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου