Προς το περιεχόμενο

Reaper και SWS


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθα απλά να πω κάτι που μόλις ανακάλυψα και που μου έλυσε τα χέρια.

 

Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρω ένα σετάπ για λάιβ διαχείριση του reaper. Το θέμα είναι να μπορεί κάποιος με έναν κοντρόλερ ή ακόμα και ένα πληκτρολόγιο, με το πάτημα ενός κουμπιού να αλλάζει presets , instruments, effects, τα πάντα που μπορούν να γίνουν σε ένα daw.

Λύσεις τύπου automation δεν με κάλυπταν γιατί είναι πολύ γραμμικές και ένα λάιβ δεν είναι ποτέ τόσο γραμμικό. Τουλάχιστον όχι τα λάιβ που έχω εγώ στο μυαλό μου.

 

Την λύση έδωσαν τα SWS EXTENSION  http://www.sws-extension.org/ (free!!!)

Το κόλπο είναι στα snapshots και σε συνδυασμό με τα actions μπορεί κανείς να κάνει τα πάντα.

Μα τα πάντα.

Δεν υπάρχει ένα tutorial για όλα και αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορούσα να βγάλω άκρη.

 

Ο τρόπος, 

Κάνεις ότι θέλεις στα τράκς, ενεργοποιείς, κάνεις mute, φορτώνεις εφέ, αλλάζεις τα settings, φορτώνεις instruments, πειράζεις την μίξη, βάζεις πλυντήριο...

Κάθε φορά τραβάς ένα snapshot και το σώζεις.

Το πρόβλημα είναι ότι τα snapshots δεν έχουν στο μενού τρόπο να τα βάλεις σε midi ή keyboard shortcut.

Εδώ έρχονται τα actions.

Στα actions μπορείς να φωνάζεις shortcuts και να τα στέλνεις όπου τραβάει η όρεξή σου (midi controller ή computer keyboard).

 

Υπάρχει τώρα η πιθανότητα να ανακάλυψα την τυρόπιτα και όλα αυτά να τα έχει λύσει η ανθρωπότητα από την αναγέννηση.

Εγώ παραμένω υπερήφανος όμως.

 

Γενικά τα SWS extensions είναι ένα χάρμα και δίνουν πολλές δυνατότητες στο reaper.

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου