Προς το περιεχόμενο

Zep.... προσεγγίσεις


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, fandomius είπε

Οι VIC δεν είναι κάτι τόσο φρέσκο και πρωτότυπο όσο κάποιοι νομίζουν. Στο παρελθόν το ΄πάντρεμα' το 'χουν κάνει πολλοί και κάποιοι με πολύ μεγάλη επιτυχία (μουσικά πάντα μιλώντας και όχι εμπορικά). Οι Socrates και οι Mode Plagal που αναφέρει ένας συμφορουμίτης είναι πολύ καλά παραδείγματα, θα πρόσθετα και σε πιό ανεξάρτητο ύφος τους τόσο 'ξεχασμένους' Εν Πλώ με τον υπέροχο στίχο ή ακόμα και τους Γκούλαγκ σε κάποια περάσματα κομματίών τους, μέχρι και τους Λαικεδέλικα που παίζαν με τον Παπακωνσταντίνου. Ολα αυτά τα σχήματα καλό είνα να μη τα προσπερνάμε και να τους αποδίδουμε τα εύσημα που τους αξίζουν. Η πρόσμυξη της βαριάς ροκ (ή σκέτο ρόκ) με τα παραδοσιακά και τα ρεμπέτικα έχει αρκετά μεγάλη παράδοση στο Ελλάντα και είναι για μένα πολύ φυσική προσπάθεια οικειοποίησης της 'ξένης' μουσικής που μας αρέσει, όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι φρέσκια πατέντα και 'ιδεάρα' τωρινών σχημάτων που απλά γνωρίζουν μεγάλη επιτυχία. Το πρόβλημα είναι, όπως πάντα, οι υπερβολές και το δισδυάκριτο όριο του 'κίτς' που τείνει να εισβάλλει σε τέτοιες προσπάθειες.

 fandomius με γλίτωσες απ'το "σεντόνι" που θα έγραφα....  +1 σε όλα!     Πάντως, για να ξαναγυρίσω στους Μανιταρόκ, Ηπειρώτικα μοιρολόγια που να αναμιγνύονται με Rock τραγούδια  δεν έχω ξαναματακούσει.

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, fandomius said:

Οι VIC δεν είναι κάτι τόσο φρέσκο και πρωτότυπο όσο κάποιοι νομίζουν. Στο παρελθόν το ΄πάντρεμα' το 'χουν κάνει πολλοί και κάποιοι με πολύ μεγάλη επιτυχία (μουσικά πάντα μιλώντας και όχι εμπορικά). Οι Socrates και οι Mode Plagal που αναφέρει ένας συμφορουμίτης είναι πολύ καλά παραδείγματα, θα πρόσθετα και σε πιό ανεξάρτητο ύφος τους τόσο 'ξεχασμένους' Εν Πλώ με τον υπέροχο στίχο ή ακόμα και τους Γκούλαγκ σε κάποια περάσματα κομματίών τους, μέχρι και τους Λαικεδέλικα που παίζαν με τον Παπακωνσταντίνου. Ολα αυτά τα σχήματα καλό είνα να μη τα προσπερνάμε και να τους αποδίδουμε τα εύσημα που τους αξίζουν. Η πρόσμυξη της βαριάς ροκ (ή σκέτο ρόκ) με τα παραδοσιακά και τα ρεμπέτικα έχει αρκετά μεγάλη παράδοση στο Ελλάντα και είναι για μένα πολύ φυσική προσπάθεια οικειοποίησης της 'ξένης' μουσικής που μας αρέσει, όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι φρέσκια πατέντα και 'ιδεάρα' τωρινών σχημάτων που απλά γνωρίζουν μεγάλη επιτυχία. Το πρόβλημα είναι, όπως πάντα, οι υπερβολές και το δισδυάκριτο όριο του 'κίτς' που τείνει να εισβάλλει σε τέτοιες προσπάθειες.

p.s. μια χαρά μου αρέσουν οι VIC και τους ακούω τα 2 παραδείγματα των βίντεο απλά δε με πείθουν, ειδικά στο πρώτο είναι η τραγουδίστρια νομίζω που μου το 'χαλάει'.

 

χμμμ είμαι γεννημένος το 69 και παίζω ροκ απο το 81. Θα είχες την καλοσύνη να μου πεις ΕΝΑ συγκρότημα που έπαιξε ΒΑΡΙΑ ροκ και παραδοσιακά, στα ελληνικά (γλώσσα εννοώ), εύστοχα, με επιτυχία, χωρίς κομπλεξισμούς και υπερβολές, πριν τους VIC?

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, rgxinap said:

 

χμμμ είμαι γεννημένος το 69 και παίζω ροκ απο το 81. Θα είχες την καλοσύνη να μου πεις ΕΝΑ συγκρότημα που έπαιξε ΒΑΡΙΑ ροκ και παραδοσιακά, στα ελληνικά, χωρίς κομπλεξισμούς και υπερβολές, πριν τους VIC?

H πρόταση δεν πήγαινε στους VIC και δεν ανέφερα πουθενα τη λέξη 'κομπλεξισμούς'. Γενικότερη ήταν η παρατήρηση και κόλλαγε λίγο και στα 2 βιντεάκια του αρχικού ποστ θαρρώ. Μιά χαρά τα πάω και με τους VIC και ακόμα περισσότερο με το Stoner/Dessert Rock ή όπως αλλιώς θέλεις πές το (ειμαι του '73 και ακούω Sabbath απ τα 11 και Kyuss απ όταν βγήκαν και όλοι νομίζαν οτι είναι όνομα Ρωμαίου εκατόνταρχου στο Αστερίξ!). Παραδείγματα τώρα ανέφερα ήδη 2, τους Εν Πλώ (και κάποια μετέπειτα του Σαδδίκη) και κάποια περάσματα σε κομμάτια των Γκούλαγκ(ο αγαπητός πόντιος αρχικός κιθαρίστας τους έχει βάλει το χεράκι του νομίζω), αν δε σου κάνουν 'η δε σου φτάνουν, άλλο θέμα, γούστα είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να έχει νόημα και ζουμί η συνένωση δυο μουσικών ρευμάτων, θα πρέπει τα δομικά υλικά να είναι ποιοτικά, όπως ακριβώς για να πετύχει μια μαγειρική συνταγή θα πρέπει να είναι φρέσκα μαρούλια και τα κρέατα. Από τη στιγμή λοιπόν που το ελληνικό ροκ είναι αυτό που είναι, δεν μπορεί να προκύψει και τίποτα το φοβερό με την περαιτέρω ανάμιξή του, σαν το κραγιόν στο γουρούνι ένα πράγμα.🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, manosx said:

 σαν το κραγιόν στο γουρούνι ένα πράγμα.🤣

 

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται.

 

kisspng-miss-piggy-kermit-the-frog-fozzi

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και τα δυο μια χαρα τα βρηκα...αλλα απο την αλλη με αρεσουν :classic_smile: γενικα τα ανακατεματα και οι πειραματισμοι - και οχι μονον οταν αναντιρρητα το αποτελεσμα "σκοτωνει", βρισκω ενδιαφερον σε αυτες τις προσεγγισεις και σεβομαι παντα τις ανησυχιες των καλλιτεχνων, οσο κι αν καποιες δεν μου αρεσουν.

Απο παλια, καθε που ακουγα East West/Butterfield blues band η τους Shakti γοητευομουν, but that's just me...

Κοιτα τωρα με τα δυο που εβαλες...ενω τα μανιταρια δε μου αρεσουν, τα παιδια απο τα Γρεβενα γενικα τα σπανε, η εκτελεση τους ειναι οργασμικη και μου φερνει χαμογελα και εσωτερικη ενταση.

Απο την αλλη, ενω το τσελο με συναρπαζει, το Kashmir οπως αποδοθηκε, νομιζω ακουγεται ελαφρως "κλινικο" και ισως μια ιδεα "ματαιοδοξο"...ωραιο, λιγο "κρυο" ομως, για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον.

 

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RayDTutto είπε

Τόσα χρόνια προσπάθειες να μπλέξουν τα παραδοσιακά με τη ροκ.

Τόσα χρόνια αποτυχίες.

Αλλά οκ κάθε γενιά αξίζει να προσπαθήσει.

Σεβασμός στην προσπάθεια, αλλά η κριτική (που πάντα είναι υποκειμενική) οφείλει να είναι αληθινή.

Δεν μου άρεσε κανένα από τα δύο. Τα βρήκα χωρίς groove που λέει και ο @Tamtam και γενικά όχι επαρκώς αυθεντικά, (ανεξαρτήτως του αποτελέσματος που δεν ήταν θετικό για μένα).

Παντως οι VIC δεν νομιζω να απετυχαν...αντιθετως!

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, noe13 said:

Παντως οι VIC δεν νομιζω να απετυχαν...αντιθετως!

 

Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας ως επιτυχία.

Ποιοτικά, ποσοτικά, καλλιτεχνικά... Υπάρχουν πολλές παράμετροι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

 

Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας ως επιτυχία.

Ποιοτικά, ποσοτικά, καλλιτεχνικά... Υπάρχουν πολλές παράμετροι.

Βαζοντας το στα πλαισια της Ελλαδας ειναι απο τις πιο δημοφιλης νεες μπαντες χωρις να ξεφτυλιζονται στα μπουζουκια!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου