Προς το περιεχόμενο

To πρωτο riff που ακουσα και με "κατεστρεψε"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Aν κατάλαβα καλά, το κομμάτι/riff που μας έκανε να ασχοληθούμε με την κιθάρα ή τη μουσική γενικότερα?

Ειτε με τη μουσικη απλα ως (φανατικος) ακροατης, ειτε ως μουσικος σαν προεκταση του απλου ακροατη.

Οταν ακουσα το immigrant song (το 74), γυρισε ο κοσμος αναποδα.
Δεν ειχα ακουσει βεβαια τιποτα πιο heavy μεχρι τοτε.
Κατι elvis presley, beatles κλπ επαιζαν σπιτι απο ροκ. Καλη βαση δε λεω, αλλα οι zep με ξετιναξαν.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι μου θυμίσατε!

Ήμανε ήδη στο ροκ από τα fm τότενες.

Είχα και ένα ενδιαφέρον στο μεταφυσικό και στα θρίλερ τρόμου.

Πάω ένα απόγευμα στο σπίτι ενός συμμαθητή μου, που έμενε μερικά τετράγωνα από το σπίτι μου, να ακούσουμε μουσική.

Κάτσε μου λέει να σου βάλω ένα κομμάτι.

Κλείνει τα φώτα και ανοίγει ένα μικρό πορτατίφ.

Άκουσε με προσοχή μου λέει.

Ακούω βροχή, μετά καμπάνες, και μετά αυτό.

 

 

 

Φοβόμουν μετά να γυρίσω στο σπίτι μόνος μου.

  • Like 13
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ρε τι μου θυμίσατε!

Ήμανε ήδη στο ροκ από τα fm τότενες.

Είχα και ένα ενδιαφέρον στο μεταφυσικό και στα θρίλερ τρόμου.

Πάω ένα απόγευμα στο σπίτι ενός συμμαθητή μου, που έμενε μερικά τετράγωνα από το σπίτι μου, να ακούσουμε μουσική.

Κάτσε μου λέει να σου βάλω ένα κομμάτι.

Κλείνει τα φώτα και ανοίγει ένα μικρό πορτατίφ.

Άκουσε με προσοχή μου λέει.

Ακούω βροχή, μετά καμπάνες, και μετά αυτό.

 

 

 

Φοβόμουν μετά να γυρίσω στο σπίτι μόνος μου.

Έτσι εξηγείται.....😎😜😘

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ πάλι είχα ακούσει στο ράδιο το My my hey hey (την ακουστική βέρσιον) μου άρεσε και αγόρασα το LP του Neil (Rust never sleeps). Μόλις έφτασε η βελόνα στο τελευταίο κομμάτι της 2ης πλευράς του δίσκου και μπήκε αυτή η επική-διαβολική εισαγωγή της κιθάρας με το fuzz και το octaver τίποτα πλέον δεν ήταν το ίδιο για 'μένα, όσον αφορά την μουσική. Ήμουν (το 1981) στην τρυφερή ηλικία των 14 χρόνων..... Ά ρε Νeil με κατέστρεψες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές γυμνασίου και χωρίς να έχω σκεφτεί καν ότι θα ήθελα ποτέ να παίξω ηλεκτρική, κλασσικός γαρ, άκουσα αυτό.

Ακόμα θυμάμαι τη μάνα μου να απορεί γιατί βρίζω το στερεοφωνικό (επειδή δεν μπορούσα να παίξω και να ακουστώ έτσι).

Μετά από λίγες μέρες πήρα ηλεκτρική...

 

  • Like 13

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα βάλω 2 τραγούδια που πιστεύω με ώθησαν εξίσου να ψαχτώ με τη μουσική αλλά και την ηλεκτρική κιθάρα. Το ένα το άκουσα στην πρώτη συναυλία που πήγα. Ήταν 2005 και μου πρότεινε ο πατέρας μου να πάμε να ακούσουμε τους Scorpions στο Καραϊσκάκη. Εκεί κάποια στιγμή παίχτηκε το παρακάτω. Κεραυνοβόλος έρωτας.

 

Μετά όταν άρχισα να ψάχνομαι μόνος μου, χάρη στο YouTube που είχε εκτιναχθεί πλέον το 2009 έπεσα πάνω σε αυτό το κομμάτι. Δεν πίστευα αυτό που άκουγα. Η αρχή έγινε με τους Scorpions, αλλά η ολική καταστροφή ήρθε με τον Randy Rhoads και το Crazy Train.

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 8

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου