Προς το περιεχόμενο

To πρωτο riff που ακουσα και με "κατεστρεψε"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν ακόμα ήμουν μικρός και έπαιζα ...πλήκτρα...

άκουσα αυτά δεν θυμάμαι ποιό πρώτα, σίγουρα σχεδόν την ίδια εποχή ίσως μέσα στον ίδιο μήνα του 1965.

Ο αδερφός μου είχε μια κιθάρα και μου έδειξε πως παίζονται (κάποιος του είχε δείξει προφανώς...)

Δεν ξέρω ακριβώς αν με κατέστρεψαν, όμως με έκαναν να καταλάβω ότι η κιθάρα δεν είναι για να παίζεις 6 χορδές ανοιχτές όλη μέρα.

 

 

 

λίγο μετά έμαθα και κανονικά ακόρντα

 

 

  • Like 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάπως έτσι ξεκίνησε το 'κακό' στην τρυφερη ηλικία των 10-11 περίπου το '84:

χαζεύαμε το βινύλιο στις βιτρίνες των δισκάδικων στη γειτονιά μετά τα αγγλικά και ανατριχιάζαμε.

 

Και μ' αυτά τα 2 ολοκληρώθηκε 'το Κακό' λίγους μήνες μετά και άφησε ανεξίτηλη για πάντα τη λατρεία για τους SABBATH:

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με έκανε να πιάσω την κιθάρα

 

 

 

και αυτό με έκανε να καταλάβω ότι καλή είναι η κιθάρα αλλά για χόμπι...

 

 

  • Like 2

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω και'γω χεράκι χεράκι με τον @fusiongtr ακριβώς σε ότι είπε (με τη διαφορά οτι το τραγούδι μου το έβαλε ο μεγαλύτερος αδελφός του φίλου).

 

Βέβαια αυτό που με κατέστρεψε ολοκληρωτικά, για να μη πω κατεδάφισε, Πέμπτη δημοτικού γαρ, ήταν αυτο:
 

 

 

Μαζί με τις σειρήνες πέφτανες βόμβες (απ'τις καλές) σ' όλο μου το ανυποψίαστο κορμάκι.

  • Like 5

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λιγο πριν τα 30 αποφασισα οτι ηθελα να μαθω ηλεκτρικη. Πηρα μια φτηνη, αλλα δεν προλαβα να ασχοληθω. Ο λογος που το ειχα αποφασισει λεγοταν Gary Moore και David Gilmour. Ακουγα το parisiane walkways και το shine on you crazy diamond και με ονειρευομουν να τα παιζω.

 

Βεβαια, την πρωτη ζημια με ριφακι την επαθα στα 11-12 μου οταν πρωτοακουσα αυτο

 

 

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κατι κασσετες που κυκλοφορουσαν τοτε με συλογες ποπ χιτ (χρυσος διπλος κλπ) χωσανε στη δευτερη κασσετα δευτερη πλευρα αυτο οι παλισαταναδες ..... 

παει το χασαμε το παιδι....... 🤣🤣

 

 

  • Like 3
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου